Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Budějovic do Lince pravidelně po lince

aktualizováno 
- Začalo to v roce 1807, kdy zakladatel dnešního ČVUT František Josef Gerstner po důkladných propočtech navrhl místo nereálného kanálu mezi Dunajem a Vltavou - železnici. Po jedenadvaceti letech úvah, projektů a stavby (ta pod vedením Gerstnerova syna Františka Antonína trvala něco přes tři roky) zahajuje 30. září 1828 provoz úzkorozchodná koňská železnice z Českých Budějovic na šumavské rozvodí Vltavy a Dunaje. Míří nejen do proponovaného Lince, ale také do budoucnosti; je totiž stavěna i pro parní pohon. Akcionáře však nezajímají perspektivy, nýbrž co nejnižší náklady... Gerstner ml. se dalšího vedení stavby vzdává, projekt rakouské části úseku bude přepracován (zlevněn, tudíž bez šance na lokomotivy) a dokončen žákem obou Gerstnerů, Rakušanem Mathiasem Schönererem. Celá trať bude otevřena roku 1832 - shodou okolností týden po smrti svého duchovního otce. Bude měřit 129 kilometrů, "zaměstná" na 800 koní. Živit ji bude hlavně dovoz soli od Salcburku, nepohrdne však ani přepravou cestujících. Tato první pravidelná železniční linka na kontinentu bude prosperovat plná čtyři desetiletí, než ji vytlačí okolní dráhy parní.
27. září 1918 se v britském Brightonu narodil průkopník radioastronomie Martin Ryle (zemřel 1984). Inspirován válečnými zkušenostmi u radarové služby a vyzbrojen odtamtud vyřazenými přístroji, začal na nebi hledat zdroje radiového záření. Jeho práce vedla k objevu pulsarů a kvasarů a posléze k Nobelově ceně.

28. září 1698 se ve francouzském Saint-Malo narodil matematik a fyzik Pierre Maupertuis (zemřel 1759). Měřením délky zeměpisného stupně v severním Švédsku dokázal, že Země je na pólech zploštělá. Když však začal už jako předseda Pruské akademie věd zaplétat do matematických výpočtů vliv Boha, stal se terčem výsměchu a zemřel duševně zlomen.

29. září 1513 se na území dnešní Panamy odehrává nejvýznamnější objev od objevu Kolumbova: Vasco Nunez de Balboa s pár desítkami nejvytrvalejších se prodral pralesy i horami a jako první Evropan stanul na břehu Tichého oceánu.

29. září 1898 se v ukrajinské Karlovce narodil odstrašující příklad účelového spojení pavědy s totalitní mocí Trofim Děnisovič Lysenko (zemřel 1976). Ve snaze pomoci nevýkonnému zemědělství (a hlavně sobě) vymyslel několik zázračných metod, jimiž se vlichotil Stalinovi. Jeden příklad za všechny: Ke zvýšení tučnosti mléka krmil krávy máslem... Své vědecké odpůrce pak nelítostně likvidoval.

Sedmdesátiletý švýcarský fyzik Auguste Piccard, který o dvaadvacet let dříve jako první vystoupil balonem do stratosféry (dosáhl tehdy výšky 16 201 metr), 30. září 1953 pro změnu sestupuje. Ve Středozemním moři pomocí batyskafu vlastní konstrukce Trieste dosahuje společně se synem Jacquesem tehdy rekordní hloubky 3150 metrů.

Osobní vagon na lince České Budějovice - Linec.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz