Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Bertramky mizí historické vybavení, majitel domu o tom nevěděl

  11:58aktualizováno  16:35
Z pražské vily Bertramka, kde několikrát pobýval skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, odvážejí nákladní auta historické vybavení vily. Vzácná expozice se stěhuje do muzeí. Majitel objektu ale o stěhování nevěděl a nesouhlasí s ním. Dům patří Mozartově obci, památku ale donedávna spravovala Praha 5, která podle majitelů předání vily brzdí a komplikuje.

Vrchní soud před časem rozhodl, že komunisty neprávem zabavená vila se má vrátit zpět původnímu majiteli - Mozartově obci. Ta je dokonce od 24. září tohoto roku jako vlastník zapsána už i v katastru nemovitostí. Klíče od vily ale stále majitelé nemají, radnice Prahy 5 podle nich předání neustále protahuje. Dnes se navíc na místo sjela stěhovácká auta a z vily odvážela historické vybavení, bez vědomí Mozartovy obce.

"Dnes nám naše hlídka, která objekt monitoruje 24 hodin denně, oznámila, že přijela dvě auta, která odváží historický nábytek a vybavení," uvedl předseda Mozartovy obce Tomislav Volek. Podle něj to nejsou první auta, která z vily vybavení ještě před předáním objektu vyváží.

Podle mluvčího Prahy 5 Radovana Myslíka se odváží historická expozice. "Ta je majetkem Národního muzea, vracíme expozice, které jsme měli vypůjčeny," řekl Myslík. "Stěhujeme pro České muzeum hudby, jedná se o historické nástroje," potvrdil jeden ze stěhováků.

Ředitelka Dagmar Fialová ČTK řekla, že sbírkové předměty muzeum odvezlo už na začátku listopadu, v budově ale zůstala část nábytku, jako jsou lustry a vitríny. "Navrhovali jsme Praze 5, ať si to nechá, ale ta to odmítla převzít," uvedla Fialová. Proto prý dnes znovu vyslali do areálu stěhovací firmu.

Z Bertramky stěhováci vynášejí historický nábytek a hudební nástroje

Z Bertramky mizí mimo hudební nástroje také nábytek, který si odváží bývalý nájemník objektu Karel Muzikář. Jeho společnost Comenius měla usedlost v pronájmu od Jančíkovy radnice a Muzikář v Bertramce provozoval Mozartovo muzeum.

"Odvážím jen věci, které jsme si přivezli. Panu Volkovi a jeho obci jsme nabízeli odprodání některých předmětů, na naši nabídku ale nepřistoupil, proto je nyní odvážíme. Nic jiného nebereme, nejsme barbaři," řekl dnes Muzikář.

Stěhování probíhá podle Mozartovy obce nešetrně a vilu ničí. "Nešetrně se vybourává a odváží technické vybavení objektu. Probíhají divoké demontáže bez řádné inventarizace a oficiálního ocenění," dodal předseda Mozartovy obce.

Přestože Mozartova obec soudní spor o historický dům vyhrála a je znovu majitelem Bertramky, stále nemá do objektu přístup. "Doposud nemáme klíče. Praha 5 to zdržuje a nereaguje na naše výzvy k předání. Brání nám ve výkonu vlastnických práv," míní předseda Mozartovy obce Tomislav Volek.

Mluvčí radnice Radovan Myslík to popírá. "K předání Bertramky mělo dojít už minulý týden, kdy jsme byli připraveni a vyzvali jsme pana Volka. Ten to ale odmítl a nyní sám předání zdržuje. Zástupci městské části Praha 5 činí veškeré možné kroky. Další termín předání máme s právním zástupcem společnosti Mozartova obec domluven na zítra, tedy na 2.prosince 2009 v 15:00 hodin," uvedl Myslík.

Vila Bertramka

Usedlost Bertramka leží v Husových sadech. Bertramku v roce 1929 odkoupila od mezinárodní nadace Mozarteum česká Mozartova obec. Komunisté ji ale v osmdesátých letech minulého století protiprávně donutili, aby se vily vzdala. Od roku 1991 se obec snažila získat budovu soudní cestou zpět.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

ŽIVĚ: Poslanci rozhodují, zda bude na policii dohlížet komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna znovu rozhoduje o tom, zda komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku...

Policie znovu udělala razii u Rittigových právníků kvůli krácení daní

Protikorupční policie zasahuje v sídle právnické kanceláře MSB Legal, která

Policie po letech znovu vyrazila do právní kanceláře MSB Legal. Podle Vrchního státního zastupitelství to souvisí s...

Najdete na iDNES.cz