Prezident Spojených států Barack Obama při projevu ve West Pointu (2. prosince 2009)

Prezident Spojených států Barack Obama při projevu ve West Pointu (2. prosince 2009) | foto: AP

Z Afghánistánu povezete rakve, vzkázal Taliban Obamovi. Západ posily vítá

  • 49
Barack Obama v noci na dnešek přislíbil poslat do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků. Generálové v Afghánistánu, místní vláda i západní spojenci zprávu přivítali s nadšením a některé země, včetně Česka, začaly nabízet své jednotky. Taliban pohrozil, že nová strategie jen zvýší odpor radikálů.

V noci na dnešek Barack Obama nastínil svoji strategii pro Afghánistán. Kromě rychlého navýšení počtu amerických mužů, první by měli podle šéfa Pentagonu Roberta Gatese do země odjet za dva až tři týdny, hovořil i o stahování vojsk.

Oproti očekávání zazněl i konkrétní termín - červenec 2011. Tehdy by měli první vojáci USA ukončit své afghánské dobrodružství a kontrola nad zemí by měla zvolna přecházet do rukou obyvatel země. Ministr obrany Robert Gates soudí, že zlomit odpor Talibanu nyní potrvá 18 až 24 měsíců.

OBAMOVA STRATEGIE PRO AFGHÁNISTÁN

O projevu šéfa Bílého domu čtěte zde

Uvažování o změně strategie začalo v září, když o posílení vojsk požádal vrchní velitel jednotek USA a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal. Generál žádal o 40 tisíc vojáků.

Generál Stanley McChrystalI když mu prezident poskytl o deset tisíc mužů méně, tak dnes uvedl, že dostal potřebné zdroje, aby mohl plnit svou misi a šéfovi Bílého domu přislíbil "začátek konce" afghánské války.

Upozornil ale, že by se Taliban mohl pokusit přečkat dočasné zvýšení amerických vojáků na sto tisíc mužů a žen, a znovu mocněji udeřit po odchodu vojáků. Proto je prý nyní nutné co nejrychleji vrátit odpovědnost do rukou samotných Afghánců.

Z Afghánistánu odjedou rakve, varuje Taliban

Taliban slibuje, že Obamovu strategii utopí v krvi. Další američtí vojáci v zemi podle radikálů jen posílí odpor afghánských mudžahedínů. "Obama odejde s ostudou a uvidí, jak z Afghánistánu do USA putuje mnoho rakví," přisadil si mluvčí Talibanu Karí Jusúf Ahmádí.

"Jeho (Obamova) snaha ovládnout Afghánistán vojensky se nestane realitou," vzkázal mluvčí Američanům, kteří v zemi válčí už osm let.

Ministr Barták poslechl Obamu

Chce v Afghánistánu o sto vojáků víc

Západ i afghánská vláda se ale jednoznačně postavily za Obamu a novou strategi přivítaly. Polsko, Španělsko nebo Česko dokonce uvedly, že připravují vlastní posily v řádu stovek vojáků. Praha by mohla svůj kontingent navýšit o stovku mužů a žen.

Další vojáky do Asie pošle zřejmě i Varšava. "Na základě předběžných analýz by mělo být v příštím roce do Afghánistánu vysláno dalších 600 polských vojáků a 200 by bylo ponecháno jako rezerva v Polsku. Tato čísla ale ještě nejsou definitivní," řekl mluvčí polské vlády Pawel Gras.

Kadeti ve West Pointu naslouchají Obamovu projevu (2. prosince 2009)

Kadeti ve West Pointu naslouchají Obamovu projevu (2. prosince 2009)

Umístění dvě stě mužů zvažuje i španělská socialistická vláda. V Polsku je k vyslání posil potřeba podpis prezidenta, španělské jednotky musí ještě posvětit parlament.

Německo a Francie s posilami váhají

Rozhodnější slovo ale v Pentagonu očekávali od Němců a Francouzů. Paříž sice dříve posily odmítala, ale nyní tvrdí, že o (ne)vyslání ještě není definitivně rozhodnuto.

ANALÝZA MF DNES

Parní válec v Afghánistánu? Uvidíme

Francie podle prezidenta Nicolase Sarkozyho znovu zhodnotí situaci po schůzce NATO tento týden a po lednové konferenci OSN o Afghánistánu v Londýně. "Prioritou zůstává výcvik afghánských bezpečnostních sil," podotkl Sarkozy. Na londýnské jednání o Afghánistánu čekají i Němci.

Další klíčový evropský spojenec v afghánském tažení, britský premiér Gordon Brown, dnes vyzval země, aby "se sjednotily za Obamovou strategií". Slova doplnil i o činy a už v pondělí rozhodl o vyslání 500 britských vojáků.

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen Obamovi vzkázal, že může počítat s minimálně pěti tisíci aliančními vojáky. Šéf Pentagonu Robert Gates zároveň vyjádřil naději, že spojenci USA v NATO vyšlou do této asijské země dalších 5000 až 7000 vojáků.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová uvedla, že o posily požádá spojence na páteční schůzce NATO v Bruselu.

Afghánci z dalších vojáků nadšení nejsou

A co na to obyčejní Afghánci? Ty, které oslovila agentura Reuters příliš nadšení nebyli. "Našim zvyklostem a způsobu života rozumí jenom Afghánci. Jenom oni taky znají zeměpis této země," řekl stavební dělník Ismatulláh.

Před volebními místnostmi v Afghánistánu se stojí dlouhé fronty (20. srpna 2009)

Obyčejní Afghánci mají z nové strategie spíše obavy

Kábulský obchodník Ahmad Favád se domnívá, že nová strategie nepomůže. "Vojáci budou v obydlených oblastech. Talibanu se tam podaří proniknout a bude na vojáky útočit. USA by se měly místo navyšování vlastních jednotek zaměřit na vyzbrojení a výcvik afghánských sil, což je snazší a levnější," řekl.

Pro mnoho dalších Afghánců znamená příchod dodatečných vojsk jediné: další mrtvé civilisty. "Víc vojáků znamená víc cílů pro Taliban. Vojáci musejí bojovat a boj určitě přinese civilní oběti. To ještě víc poškodí pověst USA a vyvolá další pobouření mezi Afghánci," řekl bývalý afghánský premiér Ahmad Šáh Ahmadzáí.

STRATEGIE V BODECH

Posily
USA vyšlou do Afghánistánu 30 tisíc dalších vojáků. Počet Američanů v této zemi tak vzroste na 100 tisíc. Vojáci začnou odjíždět co nejdřív. USA očekávají, že další posily vyšlou do Afghánistánu jejich spojenci.

Harmonogram
Stažení vojáků, kteří budou vysláni jako posily, začne v červenci roku 2011. Obama nestanovil harmonogram stažení ostatních vojsk ani datum ukončení války.

Úkol
Zničit obnovenou sílu fundamentalistického Talibanu a zvýšit bojeschopnost afghánských sil tak, aby jim mohli američtí vojáci a NATO postupně předat odpovědnost za bezpečnost Afghánistánu. Podpořit další rozvoj afghánské ekonomiky a klíčových civilních institucí.                                                                      autor: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video