Posádka českého armádního vrtulníku při přeletu nad Afghánistánem (říjen 2010)

Posádka českého armádního vrtulníku při přeletu nad Afghánistánem (říjen 2010) | foto: Petr Štefan, iDNES.cz

Z Afghánistánu by se do roku 2014 mohla vrátit polovina českých vojáků

  • 73
Se stahováním desítek tisíc vojáků z Afghánistánu chtějí Spojené státy v této zemi omezovat i civilní pomoc. Tu zajišťují provinční rekonstrukční týmy, mimo jiné i český v provincii Lógar. Premiér Petr Nečas ujistil, že Češi z Afghánistánu neodejdou jednostranně a že dodrží spojenecké závazky.

Informaci o utlumení činnosti provinčních rekonstrukčních týmů získala agentura AP od amerických činitelů v Kábulu. Pár desítek kilometrů na jih od hlavního města, v provincii Lógar, působí tři stovky mužů a žen českého provinčního rekonstrukčního týmu.

Platí přitom, že civilistů bývá v týmech mnohem méně než vojáků, kteří je chrání. Jedenáct českých odborníků střeží v Lógaru 293 vojáků.

Češi v Afghánistánu

Největší české uskupení v zemi je provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar (293 vojáků, 12 civilních pracovníků). V provincii Paktika působí vrtulníková jednotka (létající personál má 21 členů, celkem je tu asi sto vojáků). Tým OMLT v provincii Wardak (54 vojáků) cvičí vojáky Afghánské národní armády.

Celkem v Afghánistánu působí asi osmdesát týmů z různých zemí se čtyřmi stovkami civilních expertů, kteří pomáhají například se zlepšováním místního zemědělství nebo s vodní infrastrukturou.

O reorganizaci rekonstrukčních týmů chtějí Američané s Afghánci rozhodnout na konci června. Podle představy Američanů nejprve jejich struktura zeštíhlí na polovinu, odborníci se přesunou na čtyři americké konzuláty v zemi a na velvyslanectví USA v Kábulu. Definitivně by Američané chtěli rekonstrukční týmy zrušit do roku 2014, kdy se z Afghánistánu mají úplně stáhnout.

Změny mají začít 20. července v pěti provinčních metropolích a o jejich konkrétní podobě pro následující roky se rozhodne v srpnu.

Češi: Zemi postupně předáváme, nebudeme utíkat

"Postupné předávání činností do afghánských rukou je proces, na kterém se již dříve shodly všechny země podílející se na operaci ISAF. Co se týká vojenského zajištění českého rekonstrukčního týmu, máme parlamentem schválený mandát do konce roku 2012 a nepředpokládáme, že bychom do té doby na stávající účasti něco měnili," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Provincie Lógar se totiž změny v uspořádání rekonstrukčních týmů zatím netýkají. Český tým by tak měl v Lógaru působit do roku 2014 (pro což nyní úřady připravují podklady), kdy provincii předá Afgháncům.

Ke spojeneckým závazkům se po přijetí britského premiéra Davida Camerona v Praze přihlásil předseda vlády Petr Nečas. "Letos jsme navýšili počet vojáků v Afghánistánu, máme tam helikoptérovou jednotku a máme pro tyto síly schválený mandát do konce příštího roku. Spojenecké závazky chceme dodržet, vláda pod mým vedením neučiní žádné jednostranné kroky," řekl Nečas po poledni.

Američané tvoří tři čtvrtiny vojáků Aliance v misi ISAF

Spolu se stovkou vojáků, která odletěla do Afghánistánu 20. června, je v této zemi nyní přes 600 českých vojáků. Nejvyšší parlamentem schválený počet je 720. V roce 2012 má v zemi sloužit nejvýše 640 vojáků. Pokud by se Češi v Afghánistánu nechopili nových úkolů a prostě vojáky střežící rekonstrukční tým stáhli, zmenšilo by se české angažmá na polovinu.

Rekonstrukční týmy působí pod hlavičkou spojenecké mise ISAF. V té mají nyní Američané kolem 90 tisíc vojáků (stáhnout se jich má 33 tisíc), ostatní spojenecké země NATO dohromady téměř 38 tisíc vojáků. Americký prezident Barack Obama chce všechny vojáky USA z Afghánistánu stáhnout do roku 2014.

Blížící se stahování tří desítek tisíc amerických vojáků se nebude týkat oblastí, kde působí české jednotky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video