Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Y2K: ani první pracovní den roku 2000 nepřinesl výrazné problémy

  12:35aktualizováno  12:35
- Ani první pracovní den roku 2000 nepřinesl výrazné komplikace s přechodem počítačů na rok 2000. Asijská burza v Singapuru, která díky svému časovému pásmu otevírala obchody jako první, nezaznamenala žádné problémy. Stejně tak ani evropské burzy v Londýně a ve Frankfurtu nehlásí žádné komplikace. Drobné komplikace sice hlásila burza v malajském Kuala – Lumpuru, podle agentury Reuters však nezasáhly do běžných obchodů. Země, které se problém Y2K vůbec nedotkl, je Kuba. Fidel Castro se totiž nechal slyšet, že tento problém není nic jiného než „výmysl kapitalistických zemí.“

Prozatím jen minimální problémy na vojenských leteckých základnách, drobné komunikační poruchy jsou hlášené z Pentagonu, tak vypadá zpráva o obávaném selhání počítačů s přechodem letopočtu na rok 2000 ve chvíli, kdy na nové datum přešlo 13 ze 14 časových pásem na Zemi.

Na coloradské letecké základně Peterson sledovali pozorně časoměr vojenští experti z USA i Ruska, aby včas zaznamenali eventuální selhání jaderných hlavic. Neselhala žádná. Pouze drobné počítačové poruchy byly hlášeny z několika základen.

Problémy s Y2K ve světě

- Holčičce narozené necelou půlhodinu po půlnoci v Dánsku počítač na klinice přiřadil do kolonky datum narození letopočet o sto let zpět.

- V jihoitalské Neapoli přidal počítač několika odsouzencům k dosavadnímu trestu dalších sto let.

-  Na 170 jihokorejských delikventů dostalo počítačem vyhotovenou obsílku dostavit se k soudu 4. ledna 1900 místo 2000.

- V některých australských autobusech přestaly po půlnoci krátce fungovat automaty na lístky.

- Francouzské meteorologické mapy nesly v prvních hodinách Nového roku datum 01/01/19100.

-  Problémy s tiskárnami měly některé americké transoceánské věže kontroly leteckého provozu.

- V jedné elektrárně ve Wisconsinu čas o půlnoci "poskočil" o 35 dní, ale proud nebyl přerušen.

- Francouzské ministerstvo financí zaznamenalo potíže některých bank, které vydaly doklady se špatnými údaji. Stroje, které prý nepřešly na nové datum, byly vypnuty.

"Všechny systémy svítí zeleně," hlásil v sobotu mluvčí severoamerické rady pro elektrickou energii. Dvacet minut po půlnoci fungovaly bez potíží americké telekomunikační sítě i vodárny. I letadla, jejichž počet ve vzduchu o půlnoci byl minimalizován, "vplula" do nového letopočtu bez kolize.

"Úspěch...informujte tisk, stop," zněla zpráva amerického Federálního úřadu pro letectví prezidentu Billu Clintonovi vyslaná po půlnoci východoamerického času. Přesně tento text použili skoro před 100 lety pionýři letectví Orville a Wilbur Wrightové. Všechna letiště severoamerického kontinentu přecházela "pro jistotu" na nový čas o půlnoci greenwichského, tedy v 19:00 východoamerického času.

Kanadská společnost Hydro, dodávající elektrickou energii, hlásila drobné problémy, které ovlivnily dodávku proudu do asi 1000 domácností v provincii Ontario, ale příčinou prý nebyl problém Y2K. Tajemník kanadského ministerstva financí Guy McKenzie upozornil, že přechod počítačových systémů neskončil v 00:01 hodin a že může ještě udeřit, takže Kanada bude situaci pozorně sledovat několik dní.

Kanadské věznice ze strachu před selháním bezpečnostních systémů "přeřídily" počítače na rok 1994. Jedním z důvodů je snaha ušetřit nyní drahou modernizaci systémů. Proč zrovna rok 1994? Protože tehdejší leden odpovídá co do rozložení dní roku 2000.

Drobné potíže na některých jaderných elektrárnách a systémech používaných pro řízení provozu malých letadel poškodily jinak zatím čistý "počítačový rejstřík" Japonska.

Rusko zřídilo v důležitých podnicích speciální skupiny, které byly pověřené zasáhnout po půlnoci při eventuálním problému. Hlášen nebyl žádný a většina specialistů se prý nudila a dívala na televizní silvestrovský program.

"Vše jde podle plánu, provoz je jako normálně," tvrdil po půlnoci představitel německé letecké společnosti Lufthansa, která se na přechod letopočtu připravovala od roku 1996. První testovací let se konal časně ráno z Frankfurtu do Mnichova. V krizových střediscích bylo připraveno zasáhnout 600 pracovníků, kteří zůstanou na místech až do pondělka. Lufthansa v sobotu vyslala do vzduchu o 30 procent míň letadel než při obvyklém sobotním provozu.

V Británii považované za jednu z nejlépe připravených zemí na Y2K dosedlo v 07:30 první letadlo bez potíží na londýnské letiště Heathrow. Bez potíží bylo i 15 dalších strojů, které byly o půlnoci ve vzduchu.

Y2K: Na Novém Zélandu ani v Austrálii zatím žádné problémy
První vyspělou zemí, která vstoupila do nového roku 2000, byl Nový Zéland. V jednu hodinu po půlnoci místního času vydala novozélandská Rada pro připravenost na Y2K první oficiální oznámení o vlivu této počítačové chyby na infrastrukturu. Zatím vypadá situace v zemi stejně jako každý nový rok - žádné větší problémy se nevyskytly. Stejná situace je i v Austrálii.

Elektřina: Aucklandský dodavatel elektrické energie Vector uvedl ve svém prohlášení, že "v souvislosti se změnou roku nezaznamenala síť žádné problémy s dodávkou energie."
Telekomunikace: Společnost Clear Communications, vlastněná britským Telecomem nezaznamenala žádné problémy související s Y2K.
Voda: Aucklandský magistrát prohlásil, že veškerá infrastruktura včetně elektrické energie, vody a odpadů funguje bez problémů a nebyla zasažena přechodem do roku 2000.
Aerolinie: Společnost Air New Zealand nezaznamenala na svých mezinárodních linkách žádné problémy. "Nejvýznamnější půlnocí bude ovšem půlnoc podle GMT (SEČ -1 hodina, pozn. red.)," prohlásila mluvčí Air NZ Cameron Hillová pro agenturu Reuters.

Rovněž Reserve Bank of New Zealand nezaznamenala žádné problémy a prohlásila, že její zákazníci si mohou vybrat peníze u kteréhokoli bankomatu.

Internetové stránky novozélandské vlády (www.govt.nz) byly prakticky nedostupné. Podle CNN byl ping (odezva) stránek novozélandské vlády okolo 6,2 vteřin (z USA) po půlnoci místního času, nyní se situace lepší a stránky se bez problémů načítají.

Austrálie oznámila, že zatím nebyl v zemi hlášen žádný výpadek počítače v souvislosti s Y2K. Senátor Ian Campbell, pověřený koordinací zjišťování problému Y2K oznámil, že nemá strach z vlivu Y2K na dodávky vody, elektřiny a na aerolinie, protože tyto oblasti udělaly hodně pro to, aby byly s rokem 2000 kompatibilní.

Jak uvedl internetový deník Svět Namodro, skutečně kuriózní chyba se dá nalézt na Swiss Info World Time, stránce, která by měla monitorovat přesný čas na různých místech světa. Po dotazu na čas na Chathamově ostrově, jedno z prvních míst, kam dorazil nový rok, se objevilo datum "19100".

První ruská atomová elektrárna přežila Y2K
Ruská atomová elektrárna na východě Ruska v Bilibinsku na Čukotce byla první, na níž hodiny odpočítaly příchod nového roku 2000 (ve 13 hodin SEČ). Elektrárna podle jejího provozovatele, firmy Rosenergoatom, bez problémů přivítala nový rok a nebyly pozorovány žádné výpadky. Agentura Itar-Tass uvedla, že úroveň radiace v elektrárně je v normě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz