Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

WMF řadí dvě české památky k ohroženým

  9:24aktualizováno  9:24
Světová organizace pro ochranu kulturních památek World Monument Fund (WMF) vydala nový seznam stovky nejohroženějších objektů ve světě. Mezi nimi jsou i dvě místa v České republice - klášter v Chotěšově a kostel svaté Anny v Praze. Památky chátrají a nejsou peníze na jejich opravu, všímá si WMF.
Chotěšov

Chotěšov - Klášter ze 13. století je hlavní dominantou obce Chotěšov. | foto: Archív

O bývalém katolickém klášteře Chotěšov, ležícím u stejnojmenné obce jižně od Plzně, WMF napsala, že je v zuboženém stavu kvůli zanedbání údržby. Navzdory některým nouzovým opravám potřebuje podle organizace důkladnou obnovu.

Klášter je v seznam vykreslen jako starobylá památka, třikrát vypálená husity, jejíž klášterní činnost ukončil rakouský panovník Josef II.

Rozlehlá stavba velice utrpěl během druhé světové války a po ní, když se v něm vystřídala německá, americká a československá armáda, míní WMF.

Ke kostelu sv. Anny na pražském Starém městě organizace uvedla, že navzdory používání jako skladiště a přestavbám v uplynulých dvou stoletích si zachoval základy původní struktury a nástěnné fresky.

Kostel byl částečně opraven, ale k úplné rekonstrukci chybí státní i soukromé peníze, všímá si světová organizace.

Poprvé se na seznam WMF dostal objekt v Antarktidě, a to zimní útočiště průzkumníka Ernesta Shackletona, které má "vědecký a historický význam", ale trpí tvrdým podnebím a také rozkrádáním.

Mezi stovkou nejohroženějších míst figurují mimo jiné i historický jih Manhattanu, afghánské minarety Ghazní a asyrské paláce v prastarých městech Nimrud a Ninive na dnešním území Iráku, která utrpěla dvanáctiletou izolací země a rabováním po skončení války.

Jihomanhattanské památky byly zaneseny na seznam po 11.září 2001 v důsledku jejich "nejisté budoucnosti po zničení Světového obchodního střediska". Ze Spojených států je na seznamu ještě dům Ennise Browna v Los Angeles, který navrhl architekt Frank Lloyd Wright.

Z Číny jsou na seznamu části Velké zdi, které trpí turistickým ruchem. Kompletní seznam najdete na adrese http://www.wmf.org/html/programs/watchlist.html.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz