Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Už střílej! neslo se skalami. Extrémní závod ovládli loňští vítězové

  6:49aktualizováno  15:03
Nejprve vyšplhat na třicetimetrovou zasněženou skálu nad údolím i s rozloženým kulometem, pak zbraň zkompletovat a vystřelit. I to byl jeden z úkolů pro soutěžní týmy v extrémním armádním závodě Winter Survival, který ve čtvrtek vyvrcholil v Jeseníkách. Vítězství si připsali obhájci loňského prvenství.

Extrémní armádní závod WInter Survival v Jeseníkách | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Vítězství v jedenadvacátém ročníku extrémního závodu si stejně jako loni připsal tým ze 7. mechanizované brigády z Hranic ve složení Milan Wurst, Ivo Vrba (73. tankový prapor z Přáslavic) a Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice). 

„Bylo to těžké,“ shrnul Viktor Novotný své bezprostřední dojmy po poslední čtvrteční etapě . V té čekal na závodníky výstup na lyžích na vrchol Pradědu a měřený sjezd se „zraněným“ na saních.

Na druhém místě skončilo celkově družstvo z Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí a třetí příčku obsadil tým 14. pluku logistické podpory z Pardubic.

Rozhodovalo se v lesích

O konečném pořadí závodu se ale ve skutečnosti rozhodovalo už v předchozích dnech. Především během dvoudenní královské vytrvalostní etapy během níž týmy urazí přes padesát kilometrů s veškerou výbavou na zádech. Pokud bloudily, pak daleko více. Navíc plnily další speciální úkoly, které jim organizátoři připravili.

Nejlepší z nejlepších

Loňský ročník vyhrálo družstvo 7. mechanizované brigády ve složení Milan Wurst, Ivo Vrba (73. tankový prapor z Přáslavic) a Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice). Všichni už patří mezi zkušené účastníky klání. Dva předchozí ročníky za sebou zase vyhráli vojáci z muniční základny z Týniště nad Orlicí. V letech 2009 a 2010 kralovalo družstvo pořádající Univerzity obrany v Brně. Skutečnými králi celé historie závodu jsou ale rakouští vojáci ze školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Těm se podařilo vyhrát čtyřikrát po sobě v letech 2004 až 2007.

„Ještě schránku s náboji a střílej!“ rozléhalo se s ohlušujícím výstřelem skalami nad údolím u Vrbna pod Pradědem, když jedno ze soutěžních družstev dorazilo k asi nejnáročnější disciplíně pojmenované „kulomet“.

Celý tříčlenný tým musel vyšplhat na třicetimetrovou zasněženou skálu i s rozloženým kulometem. Na vrcholku zbraň zkompletovat a pak vystřelit. Aby toho nebylo málo, jednoho člena týmu pak zbývající museli po laně dopravit jako zraněného - slepého zase dolů. To vše během patnácti minut.

„Zadání se podařilo splnit jen polovině družstev. Náročnost soutěže spočívá také v tom, že úkoly vyžadují po vojácích nejen fyzický výkon a určité dovednosti, ale i uvažování. A to při extrémních úkolech mnohdy není jednoduché,“ popsal smysl této disciplíny rozhodčí David Ullrich.

Právě při takových úkolech se podle něj dobře ukáže, jak se tým umí ve stresu rozhodovat.

Závodníky trápil nedostatek sněhu

Celý třetí den závodu se nesl duchu náročného kruhového pochodu po jesenických horách. Profil pětadvacetikilometrové trasy byl velmi členitý, závodníci zdolávali rokle a kopce s poměrně značným převýšením. A nedostatek sněhu komplikoval vojákům pohyb na lyžích. Častěji tak byli na trase k vidění s lyžemi připnutými k batohům.

„Snažíme se, ale nějak se nám nedaří,“ konstatoval po vyčerpávajícím výstupu k jednomu z kontrolních stanovišť Martin Dostálek z družstva 71. mechanizovaného praporu z Hranic.

Fotografie

Extrémní armádní závod WInter Survival v Jeseníkách
Extrémní armádní závod WInter Survival v Jeseníkách
Extrémní závod Winter Survival napříč Jeseníky
Extrémní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Další zkouškou lezeckých dovedností a fyzické zdatnosti vojáků byla disciplína s názvem „Bedna“. Při ní vojáci nejprve zdolávali čtyři klády zavěšené nad sebou mezi vysokými stromy. Nad horní kládou byla pověšena bedna, kterou závodníci museli postupně plnit vytaženými špalky až do chvíle, než se zatížená bedna převážila a dotkla cílové mety.

„Hnali jsme se kvůli dobrému času. Disciplíny se nám také dařilo jakž takž plnit,“ konstatoval Ivo Vrba z týmu 7. mechanizované brigády, který obhajuje loňské prvenství.

Po střelbách z útočné pušky CZ 805 Bren nakonec do cíle etapy dorazilo všech patnáct armádních týmů, které v závodu od středečního rána pokračovaly.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...Najdete na iDNES.cz