Windows Millenium: starý systém v novém kabátě

Když firma Microsoft uváděla v roce 1999 na trh aktualizovaná Windows 98 Druhá edice, proklamovala, že budou poslední ze série Windows 9x.
Když firma Microsoft uváděla v roce 1999 na trh aktualizovaná Windows 98 Druhá edice, proklamovala, že budou poslední ze série Windows 9x. Dále měla být nabízena pouze Windows 2000 a jejich nástupci. Časy se však mění a dnes se na náš trh dostává česká verze Windows Millenium, zatím posledního pokračovatele řady Windows 95/98. Nová Windows ME (Millenium Edition) mají uživateli proti Windows 98 nabídnout ještě jednodušší a snadněji ovladatelnější prostředí, lepší stabilitu, větší provázání s internetem a spoustu nových doplňků zjednodušujících práci s multimédii. V redakčním testu jsme vyzkoušeli nové vlastnosti Windows ME a také jejich hardwarovou náročnost. Proti starším Windows 98 jsou na stejném počítači o něco pomalejší, a to kvůli velkému množství podpůrných aplikací pracujících na pozadí, ale zase nabízejí větší komfort a více funkcí. Na druhou stranu jsou zaměřená spíše na začátečníky a zkušenějšímu uživateli nemají moc co nabídnout.

Zásadní změny oproti Windows 98

Na první pohled je patrné zrychlení startu systému, který je umožněn mimo jiné i vypuštěním režimu MS-DOS. Kvůli tomu již není možné dostat se k příkazové řádce, aniž by na pozadí běžely Windows ME, popřípadě restartovat do režimu MS-DOS. Svou funkci také ztratily startovací soubory autoexec.bat a config.sys, které existují pouze kvůli zpětné kompatibilitě. Rychlému startu systému napomáhá i podpora Spánkového režimu, známého jako hibernace z Windows 2000. Data z paměti se uloží na harddisk a počítač se vypne. Při příštím startu se data rovnou nahrají z disku a počítač je díky tomu připraven k práci výrazně rychleji. Bohužel se často stává, že díky nekompatibilním ovladačům hardwaru není tato funkce přístupná, a nezbývá než doufat, že se v brzké době objeví jejich aktualizované verze. Mezi hlavní novinky patří vylepšená ochrana systémových souborů, která sestává ze dvou hlavních částí. První je nazvaná jednoduše Ochrana systémových souborů. Hlídá jakékoliv změny v souborech systému. Ve starších verzích Windows se totiž často stávalo, že nově instalovaný program přepsal důležité soubory starší nebo nekompatibilní verzí a ani po jeho odinstalování se již systém nevrátil do původní podoby. To mohlo mít nejrůznější následky od problémů s ostatními programy až po úplné zhroucení systému. Ochrana systémových souborů monitoruje velké množství nejdůležitějších z nich. Jakmile je některý nahrazen starší nebo nekompatibilní verzí, systém ho automaticky obnoví a zabrání tak případným problémům. Druhá část je Obnova systému, která buď automaticky, nebo na zásah uživatele vytvoří záložní kopii nejvýznamnějších částí Windows a nastavení jednotlivých programů. V případě jakýchkoliv problémů je možné vrátit se k poslední uložené záloze a uvést systém opět do stabilního stavu. Důležitá je i aktualizovaná databáze ovladačů, které Windows ME znají a není třeba je složitě instalovat z dodaných disků. V některých případech je však nutné nainstalovat ovladač od výrobce hardware – týká se to například grafických karet s čipy Voodoo 3 či zvukových karet Sound Blaster 128 a Sound Blaster Live!. V podobných případech je možné využít ovladače určené pro Windows 95/98.

Windows Millenium vyžadují rychlejší počítač a hodně paměti

Minimální požadavky systému jsou podle Microsoftu opravdu spartánské a údajně by měl stačit stroj vybavený procesorem o rychlosti 150 MHz, 32 MB paměti a 320 MB volného místa na disku. V praktickém testu se však ukázalo, že je potřeba operační paměť rozšířit minimálně na 64 MB a použít rychlejší procesor, jinak bude práce v porovnání se staršími Windows 98 výrazně pomalejší. Také použité místo na disku při standardní instalaci se zvětšilo na 500 MB - navíc je potřeba ještě počítat s dalšími megabajty pro odkládací soubory. Stabilita systému je díky ochranným programům o něco větší než v případě Windows 98, ale úrovně Windows 2000 rozhodně nedosahuje. Přidané programy jsou zajímavé, ale většina z nich jde zdarma stáhnout na internetu a nainstalovat i do starších Windows. Celkově jsou Windows ME vhodné spíše jako systém pro nové počítače a existuje pouze málo důvodů, proč je koupit i do staršího počítače.

Nové verze programů byly vylepšeny

O řadu funkcí byla rozšířena celá paleta dodávaných programů a utilit. Nejvíce to platí o inovované verzi Windows Media Player 7, který oproti svému předchůdci dovoluje přehrávat velké množství zvukových i video formátů. Nabízí také spoustu dalších funkcí, jako je seznam přehrávaných skladeb (playlist), grafický a WOW SRS ekvalizér, vizualizace zvuku vykreslováním obrazů podle dynamiky hudby, možnost změny vzhledu okna programu nebo připojení přenosných MP3 přehrávačů. V propojení s internetem funguje i jako tuner internetových rádií. Bohužel, proti minulé verzi je značně nepřehledný a hlavně pomalý. Také díky spoustě ovládacích tlačítek umístěných v hlavním okně je výřez s videem o poznání menší. Úplně nový je program Windows Movie Maker, který umožňuje jednoduché úpravy videa. To je možné v programu rovnou nahrát z externího zdroje (například videokamery), což však vyžaduje příslušnou grafickou nebo televizní kartu s video vstupem. Vylepšená je také podpora scannerů, internetových kamer a digitálních fotoaparátů.

Mnoho funkcí je spojeno s užíváním internetu

Zatímco u nás zatím stále představuje domácí připojení k internetu spíše výjimku a luxus, ve světě je to už běžný nástroj. Mnoho funkcí Windows ME vyžaduje připojení k internetu. Patří mezi ně například Automatická aktualizace, která zajišťuje stahování nejnovějších opravných souborů přímo ze serveru Microsoftu. Totéž platí i o systému Automatizované odborné pomoci, což je výrazně rozšířená systémová nápověda propojená do internetu a pravidelně aktualizovaná o nejnovější informace o problémech a jejich řešeních. Vylepšená je také podpora pro snadnou tvorbu domácích sítí, jejichž konfiguraci díky podrobným průvodcům zvládne i naprostý laik. Ikona Okolní počítače byla, stejně jako ve Windows 2000, nahrazena Místy v síti, kde se ukládají všechny použité síťové servery a sdílené disky, takže jsou při příštím použití rychle a jednoduše přístupné. V poslední řadě je tu i nový Internet Explorer 5.5, který se však od svého předchůdce viditelně liší pouze možností náhledu před tiskem. Zároveň s Explorerem se instaluje i Microsoft Messenger, umožňující základní online komunikaci mezi uživateli podobně jako ICQ. Přibyly rovněž nové hry podporující síťovou hru po internetu - Piky, Backgammon, Dáma a Reversi.

Výhody a nevýhody oproti Windows 98

Výhody

* Větší stabilita díky ochranným prvkům systému
* Aktualizované ovladače pro nová zařízení
* Rozšířená implementace multimediálních programů
* Funkce Režim spánku - pokud funguje
* Lepší uživatelská podpora

Nevýhody

* Větší hardwarové nároky
* Pomalejší než Windows 98
* Neexistence režimu MS-DOS

Novinky ve Windows Millenium

Ochrana systémových souborů - monitoruje a chrání důležité systémové soubory před poškozením

Obnova systému - umožňuje vrátit systém do posledního uloženého stavu

Automatická aktualizace - pokud je systém připojen k internetu, sám si stáhne a nainstaluje poslední verze souborů

Automatizovaná odborná pomoc - pravidelně aktualizovaná internetová databáze s řešením případných problémů

Nové ovladače - systém obsahuje ovladače pro nejnovější periferie a zařízení

Domácí síť - Windows ME pomohou zprovoznit domácí síť i naprostému laikovi

Internet Explorer 5.5 - Nová verze internetového prohlížeče

Rozšířená podpora multimédií - zahrnuje novou verzi Windows Media Player 7, program pro úpravu videa Windows Movie Maker a program pro získávání obrázků ze skenerů a digitálních fotoaparátů

Doporučená cena

* Speciální verze upgrade pouze z Windows 98 je ke koupi za 2399 korun včetně DPH
* Klasický upgrade z jakýchkoliv Windows 95/98 je k mání za 4040 korun včetně DPH
* Plná verze přijde na 7770 korun včetně DPH



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video