Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Windows 2000 ocení hlavně nároční uživatelé

  10:21aktualizováno  10:21
- Nová Windows 2000 přinášejí do života uživatelů velké množství kladných změn. Většinu jich však ocení především administrátoři velkých podnikových systémů a správci serverů.
Přes počáteční neúspěchy Windows nyní pronikla prakticky do všech oborů lidské činnosti a dosáhla devádesátiprocentního podílu na trhu.

Přes počáteční neúspěchy dnes Windows pronikla prakticky do všech oborů lidské činnosti a dosáhla 90. procentního podílu na trhu. Konkurenční operační systémy jsou vytlačeny na okraj zájmu nadšenců a odborníků. Jedinému možnému soupeři, systému Linux, dnes chybí výraznější podpora ze strany výrobců hardware a software. Přestože Windows 2000 naplňují většinu původních předsevzetí, nezdařil se nejdůležitější krok. Vzájemné spojení obou hlavních systémů (Windows 95/98 a Windows NT) firmy Microsoft bylo odloženo o další generaci.

Neinstalujte Windows 2000, pokud:

- chcete hlavně hrát počítačové hry
- potřebujete spouštět staré (zejména DOSové) aplikace
- nejste počítačový nadšenec
- váš počítač nedosahuje alespoň v jednom bodu minimálních parametrů uváděných Microsoftem

Microsoft monopolem
Nová Windows 2000 přinášejí do života uživatelů velké množství kladných změn. Většinu jich však ocení především administrátoři velkých podnikových systémů a správci serverů. V průběhu tohoto roku vstoupí na trh operační systém Windows ME (Milenium Edition), který byl záměrně odsunut stranou probíhající reklamní kampaně, ale ve skutečnosti představuje patrně schůdnější řešení pro většinu běžných uživatelů. Uvedení nového operačního systému Windows tedy doprovázejí rozpaky, s nimiž společnost Microsoft vstoupila do nového tisíciletí. Microsoft není firmou, úspěšnou ve všech ohledech. Příkladem může být nepodařený pokus o ovládnutí internetu z počátku devadesátých let. Vloni v listopadu byl zveřejněn soudní nález amerického soudce Thomase P. Jacksona, který označuje počínání Microsoftu za monopolní a společnosti hrozí postih ze strany státu. Na konci minulého roku pak oznámil rezignaci na post generálního ředitele společnosti Bill Gates, zakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších podnikatelů světa. Gates se podle svých vlastních slov chce věnovat tvorbě softwaru, nadále si však ponechává místo předsedy představenstva a největší balík akcií společnosti. Otázkou zůstává, nakolik byl Gatesův odchod pouhé gesto a nakolik důležitý strategický tah - reakce na zveřejnění soudního nálezu.

Nainstalujte si Windows 2000, pokud:

- počítač používáte jako pracovní nástroj
- chcete používat nejnovější software
- spouštíte specializované a obvykle velmi náročné aplikace
- chcete se profesionálně věnovat internetu

Neúspěch v Číně
V běhu událostí zůstal paradoxně téměř bez povšimnutí veliký neúspěch základní filozofie Microsoftu v Číně, naznačující, že proniknutí na rozsáhlé východní trhy nebude tak snadné, jak se původně předpokládalo. Kampaň proti počítačovému pirátství se stala terčem útoků tamních médií, které otevřely diskusi, zda právě počítačové pirátství nebylo v minulosti klíčem k nynější široké uživatelské základně systému Windows. Microsoft začal s vývojem operačních systémů Windows počátkem osmdesátých let a kvůli množství chyb a nedostatků si vysloužil vesměs záporný postoj odborníků. Přesto se však Windows dokázala za pomoci důsledného marketingu prosadit i na úkor výrazně lepších produktů, jako kupříkladu OS/2 společnosti IBM (u jehož zrodu i zániku Microsoft překvapivě stál). Pro zajímavost: některé kladné vlastnosti operačního systému počítače Apple Lisa (1983) přinesla Windows až v roce 1995. Nic však nezmění fakt, že Windows jsou komerčně nejúspěšnějším produktem počítačového software v historii.

Pro koho jsou Windows 2000?

Windows 2000 přinášejí výhody hlavně pro firemní prostředí a pro uživatele přenosných počítačů. Správci firemních sítí ocení bezpečnost a snadnou správu (manageability) nového operačního systému, ale hardwarové nároky jsou velké a zpětná kompatibilita je omezená.

Firma jako uživatel

KLADY:

 • Vyšší stabilita operačního systému snižuje riziko výpadků a ztráty dat.
 • Lepší podpora sítí usnadní propojení počítačů, které probíhá ve většině případů plně automaticky.
 • Zabezpečení dat zajistí, že tajná data nebude moci prohlížet nikdo cizí. Podpora VPN (Virtual Private Networks) dovoluje jednotlivé pobočky propojit i přes méně bezpečný internet - data jsou po něm přenášena v zakódované podobě. Do systému bylo přidáno i pokročilé ověření identity uživatelů, kteří se připojují k systému, takže je pro útočníky mnohem těžší systém napadnout a data ukrást.
 • Vzdálená správa dovoluje správci sítě hromadně instalovat software, měnit nastavení uživatelů a přidělovat jim práva z jednoho místa, tím šetří čas. Omezení práv uživatelů znemožní instalaci a spouštění programů, které nebyly správcem sítě schváleny.
 • Funkce Terminal Server dovoluje využívat výpočetní výkon serveru v běžných aplikacích i uživatelům pracujícím na málo výkonných počítačích, to dovoluje ušetřit na hardwaru. Méně výkonné počítače přitom slouží jen jako terminál pro zobrazení a vkládání dat - uživatel tak může na počítači 286 pracovat s Microsoft Office, který ve skutečnosti běží na serveru.
 • Pokročilé funkce rozkládání zátěže (network balancing a clustering) dovolují snadno rozšiřovat kapacitu firemních serverů. To je výhodné při rozšiřování kapacity serverů v případě, že vzrostou požadavky na jejich výkon.

ZÁPORY:

 • Pro instalaci Windows 2000 je nutné počítat s rozšířením paměti počítačů minimálně na 64 MB paměti, to může být u většího počtu počítačů nákladné.
 • Cena Windows 2000 je mnohem vyšší než u Windows 98. Pokud firemní síť uspokojivě funguje,nejsou důvody k nákladné výměně operačního systému.

 

Domácí uživatel

KLADY:

 • Vyšší stabilita operačního systému je velkou výhodou.
 • Funkce sdíleného připojení k internetu přes jediný modem (Internet Connection Sharing) dovoluje snadno připojit více počítačů, a efektivnějším využitím připojení dokonce zlevnit provoz.
 • Windows 2000 automaticky rozeznají a nainstalují ovladače k drtivé většině dnešního hardwaru. V případě poškození knihoven operačního systému se automaticky doinstalují, takže se uživatel nemusí o "zdraví" svého operačního systému moc starat systém se totiž o sebe stará sám.
 • Lepší podpora sítí zařídí většinu práce za uživatele. Není nutné lámat si hlavu s protokoly a nastaveními stačí jen vložit síťové karty a propojit kabely. Windows připraví nezbytné ovladače, a to i bez nutnosti restartovat počítač.
 • Uživatelská omezení a kvóty dovolují vytvořit pro děti speciální nastavení, ve kterém budou mít k dispozici pouze omezený diskový prostor, takže nemohou zaplnit celý počítač hrami. Omezení práv jim znemožní smazat důležité soubory rodičů, a dokonce je možné jim zakázat spouštět některé programy. Díky tomu se sníží nebezpečí ztráty důležitých dat.

ZÁPORY:

 • U většiny moderních počítačů není standardem 64 MB paměti. Nároky na prostor na harddisku jsou příliš velké.
 • Nové Windows nemají režim DOS a některé starší aplikace na nich není možné spustit.
 • Kolem dvaceti procent starších počítačových her ve Windows 2000 z různých důvodů nefunguje.
 • Pokud je uživatel se svými starými Windows spokojen a používá pouze několik aplikací, nenabídne mu upgrade na Windows 2000 nic podstatného.

 

Uživatel notebooku

KLADY:

 • Vylepšená podpora správy řízení spotřeby ACPI prodlouží chod počítače na baterie.
 • Zakódování dat na disku způsobí, že data nemohou být zneužita ani v případě krádeže notebooku.
 • Windows 2000 mají značně vylepšené mechanismy pro propojení s počítačovými sítěmi - dovolují automatické synchronizace dokumentů, pamatují si několik rozdílných konfigurací sítí, k nimž se notebook připojuje, a umožňují i snadné používání zařízení s infračerveným IrDA portem.

ZÁPORY:

 • Většina notebooků má do 32 MB paměti a rozšiřující paměť pro ně je velmi drahá - 64 MB může stát i 10 000 korun.
 • Starší notebooky mají někdy atypický hardware, se kterým si Windows 2000 nevědí rady.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Rusy naštvalo zneuctění Koněva v Praze. Pomník doplní vysvětlující cedule

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Ruská média informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda, k případu...

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...

Merkelové svitla naděje na vládu, SPD zvažuje pokračování velké koalice

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání Spolkového sněmu hovoří s šéfem...

Německo možná překoná politickou krizi bez předčasných voleb. Sociální demokracie (SPD) dala najevo, že je připravena...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz