Demonstrace v ulicích egyptské metropole Káhiry. (31. ledna 2011)

Demonstrace v ulicích egyptské metropole Káhiry. (31. ledna 2011) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Washington jedná s Egypťany o okamžité rezignaci prezidenta Mubaraka

  • 146
Podle zdrojů agentury AP a deníku The New York Times jedná Bílý dům s egyptským vedením o okamžitém odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Po jeho odchodu by měla vzniknout přechodná vláda podporovaná armádou, která by měla zemi dovést k volbám. Po sesazení prezidenta Mubaraka volají už jedenáctý den v ulicích desetitisíce lidí.

Mluvčí Bílého domu Tommy Vietor projednávání návrhu na okamžitou demisi nepotvrdil. Řekl nicméně, že podle prezidenta Baracka Obamy je nyní v Egyptě čas zahájit "pokojné, spořádané a smysluplné přechodné období s důvěryhodnými a otevřenými rozhovory".

Washington prý jednal s Káhirou o možných cestách, jak v tomto procesu pokročit. Podle AP je vytvoření prozatímní vlády podporované respektovanou armádou jen jednou z možných variant dalšího vývoje.

Mezi možnými scénáři je i možnost okamžité Mubarakovy rezignace a předání moci přechodné vládě vedené Sulajmánem. Washington ale tuto možnost Egyptu nevnucuje. Podle egyptského premiéra je však takový scénář nepravděpodobný.

Obama i jeho poradci se pečlivě vyhýbají přímému volání po Mubarakově rezignaci, nicméně trvají na tom, že přechodné období musí začít okamžitě, pokud má být řešení krize pokojné. Ve Washingtonu se obávají, že pokračující demonstrace mohou přerůst ve vlnu všeobecného násilí.

Mubarak: Po mém odchodu vznikne mocenské vakuum

Co nejrychleji tak musí být splněný hlavní požadavek demonstrantů - odchod prezidenta Mubaraka. Jenže ten se k ničemu takovému nemá. V rozhovoru pro televizi ABC to vysvětlil tím, že by se Egypt ocitl v mocenském vakuu a ovládlo by ho Muslimské bratrstvo. Chce skončit po podzimních volbách, ve kterých už nebude kandidovat.

ROZVĚDKA USA PŘED NEPOKOJI NEVAROVALA

Americký prezident i poslanci Kongresu vyčítají zpravodajským službám USA, že předem neupozornily na možnost nepokojů v Egyptě a na přípravu převratu v Tunisku. Prezident Barack Obama je prý činností špionážních agentur zklamán. Varování mělo být podle kongresmanů mnohem důraznější, mimo jiné i proto, že demonstranti se organizovali přes internet a síťové komunitní služby.

Autor: ČTK

Se současným egyptským viceprezidentem Umarem Sulajmánem ve čtvrtek telefonicky hovořil jeho americký protějšek Joe Biden, ve středu s ním telefonovala ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Nikdo z nich netlačil na okamžitý Mubarakův odchod, ale přimlouvali se za rychlé kroky směřující k tomu, aby se napětí v ulicích zmírnilo a začaly přípravy k volbám.

Obama mluvil s jemenským prezidentem Alím Abdalláhem Sálihem a vyzval ho, aby slibované reformy podpořil konkrétními činy. Zároveň ho upozornil, že je nutné tvrdě zakročit proti bojovníkům al-Káidy na Arabském poloostrově.

Prezident USA také jednal po telefonu s jordánským králem Abdalláhem o situaci v Egyptě. Podpořil Abdalláhův plán na reformy, které by měly zamezit případným masovým nepokojům v zemi podle egyptského scénáře.

Chameneí: Egyptská armáda by měla bojovat proti sionistům

Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mike Mullen v americké televizi řekl, že Pentagon v současné době v souvislosti s vývojem v Egyptě nepřipravuje žádnou akci. Je nicméně připraven uspokojit jakoukoli žádost ministerstva zahraničí USA o pomoc.  Z rozhovoru s vojenskými partnery v Egyptě prý Mullen zjistil, že tamní armáda nemá v úmyslu střílet do demonstrantů.

Poprvé se k nepokojům v regiony vyjádřil i nejvyšší íránský duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí. "Neustupujte až do nastolení lidového režimu založeného na náboženství," vyzval Chameneí Egypťany.

"Hlavním nepřítelem armády je sionistický režim, nikoliv lid," vyslovil naděje na podporu demonstrantů ze strany armády. Podle něj Egypťané následují příkladu íránské islámské revoluce z roku 1979.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video