Walesané a Skoti se přou o krále Artuše

  • 3
Mezi britským Cornwallem a Skotskem vypukl ostrý spor. Obě součásti britského království se začaly ostře přít o to, kde stál legendární hrad Kamelot slavného krále Artuše. Může za to výpravný americký film Král Artuš, který právě v celém světě přichází do kin (v Česku se začne hrát v srpnu).

A tak přestože nikdo přesně neví, kde bájný hrad ležel, hlásí se k němu hned několik míst. Samozřejmě s vyhlídkou hezkého výdělku na turistickém ruchu.

Až dosud se britští školáci učili, že Artuš pochází z města Camelford, které leží v Cornwallu v jihozápadní Anglii. Skotsko se však vzpouzí a tvrdí, že Artušův hrad byl ve skotském Roxburghu. Argumenutjí přitom dílem spisovatele Alistaira Moffata a jeho dílem "Artušova ztracená království".

Zatímco na film o králi Artušovi se ve Spojených státech stojí fronty, v Británii, odkud legenda o tomto hrdinovi, jeho čaroději Merlinovi a hledání svatého grálu pochází, zuří konflikt.

Král Artuš zachránil Británii před útočícími Sasy, ale dodnes koná zázraky hlavně v klesajících příjmech cestovního ruchu a hned několik míst bojuje o získání jeho přízně.

Až dosud se britští školáci učili, že se Artuš narodil z nezákonné dohody mezi anglickým králem Utherem Pendragonem a manželkou jeho rivala Gorloise, když Uther vnikl do Gorloisova hradu Tintagelu na strmých cornwallských útesech.

"Merlin právě na tomto místě kouzlem vetřel Uthera do Gorloisovy obliby, takže ten se mohl dostal do lože jeho ženy Ygerny," vysvětluje cornwallský expert Rob Tremain v hradbách opevněného místa.

"Jsme zcela přesvědčeni, že toto bylo místo Artušova narození." Skotsko se však vzpouzí, alespoň podle Alistaira Moffata a jeho díla "Artušova ztracená království", kde se tvrdí, že Artuš byl Skot. "Lidé z Cornwallu jsou na mne rozzlobeni, protože značná část cornwallského cestovního ruchu závisí na artušovské legendě," říká Moffat.

Film Jerryho Bruckheimera "Král Artuš" představuje Artuše jako římskobritského žoldnéře, který vede tlupu rytířů proti Keltům ve Skotsku a pomáhá římské říši při odchodu z Británie. Guinevere přesvědčí rytíře, aby vyměnili strany a připojili se k boji proti saským útočníkům, kteří chtějí zaplnit mocenské vakuum po Římanech.

V souvislosti s uvedením filmu zahájilo Skotsko kampaň vyzvedávající místní spojení s artušovskými legendami. Dává Artušův hrad Camelot do Roxburghu, plných 756 kilometrů od místa, které preferuje cornwallský úřad pro cestovní ruch - poblíž města Camelford v jihozápadní Anglii. Jako další důkaz na podporu skotského nároku cituje Moffat báseň ze sedmého století nalezenou v Edinburghu a nazvanou "Gododdin" a označuje ji za první odkaz na válečnického krále.

Do hry opět vstupují Walesané. Poezie z 12. století z "Černé knihy z Carmarthenu" líčí Arthura jako waleského válečníka, říká Steve Blake, ředitel střediska artušovských studií. Odkazy na hrad v Tintagelu pocházejí podle něho ze záměny s waleským slovem Dindagol (město na mysu).

Historikům konflikt slouží jako ilustrace vedoucí ke střízlivosti. Historička Juliette Woodová říká, že pokud si různé oblasti dělají nároky na legendární postavu, může to být důkaz, že postava představuje více mýtů než skutečná historie. "Toto umisťování Artuše je reklama. Shodně s většinou akademické obce si nemyslím, že vůbec někdy existoval," soudí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video