Vůči Jiřímu Paroubkovi se vymezují kandidáti na šéfa strany, napjaté vztahy má i s ústeckou organizací. Skončí to tím, že si založí svou stranu?

Vůči Jiřímu Paroubkovi se vymezují kandidáti na šéfa strany, napjaté vztahy má i s ústeckou organizací. Skončí to tím, že si založí svou stranu? | foto: Karel Pešek, MF DNES

Vztah ČSSD a Paroubka připomíná studenou válku. Na smír to nevypadá

  • 321
Sociální demokraté řeší stejný problém, jako když se ve zlém rozešli s Milošem Zemanem. Před sjezdem ČSSD padají ostrá slova vůči expředsedovi Jiřímu Paroubkovi, který navíc válčí s vedením ústecké sociální demokracie, za níž je poslancem. "Mluvit teď o tom, že si založím stranu, by bylo předčasné. Určitě by se nejmenovala Vaše věc," říká Paroubek.

Právě na svém portálu Vaševěc.cz glosuje dění ve straně - jak před brněnským sjezdem ČSSD, který zvolí nového předsedu, tak v ústecké krajské organizaci, kterou už nevede jeho přítel a kmotr Paroubkovy dcery Margarity Petr Benda.

Michal Hašek (29. ledna 2011)

A některým sociálním demokratům to vadí. "Co se děje teď, nejpozději po sjezdu musí přestat. Pokud bude Jiří Paroubek neustále komentovat jakékoli kroky vedení, stavět se proti všemu a všem, tak to přece není normální," popsal Paroubkovu současnou pozici na jihomoravské krajské konferenci ČSSD kandidát na předsedu, hejtman Michal Hašek.

Právě on na konferencích i v médiích s oblibou mluví o tom, že strana musí budovat koaliční potenciál, protože "Marťani nepřiletěli", a svého soupeře Bohuslava Sobotku počastoval přirovnáním, že je jako Paroubek s lidskou tváří. Sobotka zase ve stranickém manifestu napsal, že ČSSD svým stylem kampaně za minulého vedení podcenila inteligenci a kulturní úroveň voličů.

Nejsem ve vrcholové politice. Jsem v politice a píšu dvě knížky, říká Paroubek. O nové straně mluví vyhýbavě

K tomu, že Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že není možné, aby Paroubka strana "vypudila a zapudila" a že by pro něj po sjezdu měla hledat nějakou rozumnou roli, bývalý předseda říká: "To je poprvé za těch osm měsíců, kdy něco takového slyším."

Paroubek přitom tvrdí, že už není ve vrcholové politice, ale "jen v politice" a věnuje se tomu, že chystá dvě již dříve avizované knihy. "Nemusím si uspořádávat vztahy s lidmi jako jsou Arno Fišera, Houska (partner hejtmanky Jany Vaňhové - pozn. red.) nebo Foldyna," řekl iDNES.cz Paroubek.

Arno Fišera, nový šéf krajské ČSSD.

Na kordy je přitom bývalý šéf ČSSD s novým vedením ústecké krajské organizace, které vystřídalo jeho přítele Bendu. Lídr ústecké sociální demokracie Arno Fišera si zase nebere servítky k tomu, jak Paroubek radí jeho organizaci - naposledy když napsal, aby krajská buňka přeregistrovala všechny členy a zkontrolovala si tak, kde jsou případně "černé duše". "Ať se stará o Prahu, kde je členem, ať neradí nám," zlobí se Fišera.

Paroubka si ústecká organizace dokonce pozvala "na kobereček", ale bývalý šéf strany nepočítá s tím, že přijde - dokonce si vyjmenoval čtyři podmínky. Třeba omluvu Bendovi za to, jak se ve straně mluví o tom, že měl vliv na fungování Ředitelství silnic a dálnic v kraji. Za kmotra ho v této souvislosti jako první označil ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných.

Pro sociální demokraty je ale hlavně nepříjemné, že Paroubek v náznacích připouští, že by se mohl vydat ve šlépějích Miloše Zemana, který si založil svou vlastní Stranu práv občanů. Ta sice ve volbách pohořela, ale sebrala ČSSD čtyři procenta a fakticky tak pomohla k tomu, aby se Paroubek nestal premiérem.

"V tuhle chvíli je předčasné o tom mluvit. Ale rozhodně by se nejmenovala Vaše věc," odbyl Paroubek dotaz na možný vznik nové strany. Zatím nepodpořil ani jednoho z kandidátů do čela ČSSD. "Neslyšel jsem ani od jednoho skutečnou vizi strany, pokud ji uslyším, možná někoho podpořím," řekl bývalý šéf oranžových. Na nějaké velké smiřování Paroubka se současným vedením ČSSD to ovšem zatím nevypadá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video