Češi se očkování proti chřipce stále brání. Lékaři přitom nejčastější mýty o očkování vyvracejí (ilustrační foto).

Češi se očkování proti chřipce stále brání. Lékaři přitom nejčastější mýty o očkování vyvracejí (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Češi očkování proti chřipce odmítají, věří mýtům. VZP je nabízí zdarma

  • 297
Zatímco ve Spojených státech se nechává očkovat proti chřipce polovina lidí, v Česku jen každý dvacátý. Češi na výzvy k očkování stále neslyší. Objevují se dokonce názory, že tuto nemoc lze dostat i přes injekci. Snahy lékařů zlepšit vztah lidí k ochranné vakcíně nyní podpořila Všeobecná zdravotní pojišťovna, očkovací látku bude hradit všem svým pojištěncům.

"Rizikové skupiny se mohou nechat naočkovat bezplatně a všichni ostatní mohou získat příspěvek od VZP, který pokryje jak cenu vakcíny, tak částku za její aplikaci," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle něj si lidé mohou příspěvek po provedeném očkování vyzvednout na jakékoliv pobočce. Vakcína s aplikací přijde asi na 300 korun.

Šéf vakcinologické společnosti Roman Prymula krok VZP vítá, přesto neočekává, že by tím proočkovanost populace stoupla výrazně nad loňských pět procent. "Bylo by to ale velmi žádoucí. Ve srovnání s cizinou totiž velmi zaostáváme, v Evropě například za Holandskem a Velkou Británií. V některých státech USA se proti chřipce nechává očkovat až polovina populace," poznamenal Prymula.

Češi raději riskují zdraví

Nedůvěru Čechů k očkování podle něj posílila i bombasticky ohlašovaná pandemie prasečí chřipky, která nakonec nepropukla, ale dovezlo se množství vakcín.

Komu je očkování doporučeno

Zákon stanovuje čtyři skupiny pojištěnců, pro které je očkování proti chřipce zvláště žádoucí.

1. Senioři nad 65 věku.

2. Pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk.

3. Pacienti trpící chronickým onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest či diabetem. (Nikoliv každý diabetik, ale jen ti se závažnějšími stavy, kteří užívají léky.)

4. Lidé umístění v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech pro seniory nebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením.

Podle odborníků lidé zbytečně zveličují vedlejší účinky a objevují se i zcela nesmyslné názory, že vakcína může nemoc vyvolat. Mnozí totiž neodlišují chřipku od jiných respiračních nákaz, proti nimž vakcína přirozeně nechrání. "Je pravda, že se vzácně mohou objevit mírné vedlejší účinky jako zarudnutí nebo zvýšená teplota, to je však zanedbatelné minus. Tělo vždy reaguje tvorbou protilátek a tuto aktivaci imunitního systému právě potřebujeme," popsala primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Podle ní je nepříjemné jen to, že se očkování musí každým rokem opakovat. Chřipkové viry se totiž obměňují a tomu se musí přizpůsobit očkovací látka. Nejvhodnější k očkování je právě říjen.

Jedna injekce do ramene ochrání člověka zhruba na jednu sezonu, je to však velmi individuální. Například muži nad padesát let mají sníženou imunitu, těhotné ženy zase sníženou schopnost tvorby protilátek.

"U malého procenta populace, častěji třeba u seniorů, se nevytvoří protilátky v dostatečné míře. Lidé sice mohou vzácně onemocnět i vzdor očkování, v každém případě však nedochází k těžkým projevům choroby ani ke komplikacím s nutností hospitalizace," vysvětlila Helena Jiřincová z Národní referenční laboratoře pro chřipku. Ročně po onemocnění chřipkou umírají v Česku asi dva tisíce lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video