Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpoura v brazilských věznicích skončila dohodou

  21:10aktualizováno  21:10
Dohodou mezi úřady a vězni ve věznici v Carandirú v jihobrazilském státě Sao Paulo skončila dvoudenní vzpoura tisíců trestanců v téměř třech desítkách nápravných zařízení po celém státě. Během ní přišlo o život 12 trestanců a čtyři policisté byli zraněni. Vzpoura se od neděle rozšířila do 29 věznic.

S výjimkou dvou vězňů, které zastřelila policie, byli další zavražděni svými spoluvězni. Třetina obětí zemřela v největší latinskoamerické věznici Carandirú v severní části Sao Paula. Jejích osm tisíc, podle jiných zdrojů až deset tisíc, obyvatel vzpouru vyvolalo a zajalo na 6 tisíc strážných a vlastních příbuzných či přátel včetně více než tisícovky dětí.

Přibližně v polovině ze vzbouřených věznic byl obnoven klid po zásahu bezpečnostních sil. Další, například i Carandirú, byly však nadále pod kontrolou vzbouřenců. Zdejší vzbouřenci nicméně začali propouštět rodinné příslušníky po dvacetičlenných skupinkách.  Podle vlastního slibu by vězni, jakmile budou propuštěna všechna rukojmí, měli odhodit zbraně a umožnit revizi komplexu.

Bezprecedentní vzpoura v historii brazilských věznic byla vyvolána a koordinována vůdci zločinecké bandy v Carandirú a rozšířila se do dalších trestnic včetně čtyř středisek předběžného zadržení. Úřady ani tisk se nebyly schopné shodnout na rozsahu akce. Nejvíce je uváděno 16 tisíc vzbouřených trestanců a přes 7 tisíc rukojmích.

Ve věznicích nejbohatšího a nejlidnatějšího brazilského státu Sao Paula je internováno zhruba 94 tisíc trestanců. Jim vládne pomocí mobilních telefonů a zřejmě i zbrojního arsenálu zločinecká organizace První komando hlavního města (PCC), považovaná za saopaulskou odnož Rudého komanda - hlavní zločinecké bandy v Riu de Janeiro. Právě přeprava asi desítky šéfů PCC z Carandirú byla příčinou vzpoury.

Úřady však již dlouho doufají, že budou moci komplex v Carandirú uzavřít a přepravit vězně do nových a ne tak plných zařízení ve vnitrozemí.

Televizní záběry pořízené z helikoptéry ukázaly planoucí vězeňské budovy v i Carandirú, bílé transparenty vysící z oken a barikády. V jednom záběru bylo vidět vězně, jak táhne přes nádvoří dvě těla zanechávající za sebou stopy krve.

Vězni napsali na dvůr slova: mír, spravedlnost a svoboda. K plotu přišly stovky příbuzných s transparenty: Chceme mír. 

Vzpoury jsou v přeplněných brazilských věznicích častou záležitostí. Při policejní operaci na zklidnění jedné z nich zahynulo v Carandiru v roce 1992 111 vězňů. Brazilská parlamentní komise nedávno charakterizovala podmínky v místních věznicích jako znovunalezené peklo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...



Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Restaurace ve Francii budou povinně nabízet krabičky na zbytky

Ilustrační snímek

Francouzské restaurace budou muset od července 2021 povinně poskytnout hostům krabičky nebo pytlíky na odnos zbytků,...

Itálie zřejmě míří k úřednické vládě v čele s ekonomem Cottarellim

Carlo Cottarelli je bývalým činitelem Mezinárodního měnového fondu.

Italský prezident Sergio Mattarella asi pověří ekonoma Carla Cottarelliho sestavením úřednické vlády. Shodují se na tom...

Touha po rovnosti ničí svět, vzchopte se, vzkazuje kanadský profesor mužům

Kanadský psycholog Jordan Peterson

Odpůrci politické korektnosti ho zbožňují, levicoví liberálové nad jeho argumenty skřípou zuby. Kanadský psycholog...

Najdete na iDNES.cz