Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Počkej, až budou podmínky, zrazovali Pafka od první transplantace plic

  7:00
Krátce před Štědrým dnem uplyne 15 let od první transplantace plic v Česku. Zákrok tehdy provedl chirurg Pavel Pafko. "Zrazovali mě, ať počkám, až budou lepší podmínky. Oponoval jsem jim, že první je potřeba něco dokázat," vzpomíná po letech Pafko.

Josef Moravec (vlevo) byl u nás prvním pacientem s transplantovanými plícemi. Na fotce s lékaři Pavlem Pafkem (vpravo), Robertem Lischkem (druhý zleva) a Jaromírem Kabátem (22. prosince 1997). | foto: FN Motol

První transplantaci plic v Česku provedli lékaři pod vedením Pavla Pafka 22. prosince 1997. Operace tehdy trvala zhruba pět hodin. Podstoupil ji 41letý Josef Moravec. Jeho plíce dosloužily kvůli zánětlivému onemocnění sklípků. Dárcem orgánu se tehdy stal 26letý muž z Českých Budějovic, jenž zemřel na průstřel hlavy.

Pacient se zotavil a nové plíce mu prodloužily život o dalších šest let. Se svou diagnózou měl původně o mnoho horší prognózu. Ještě v roce 2003 Moravec vzpomínal: "Předtím jsem už skoro nemohl dýchat a jakákoli sebemenší práce nebo i mluvení mne velmi vyčerpávaly. Dnes mohu v podstatě dělat všechno."

Než si lékaři na zákrok troufli, jezdili se dívat pod ruce kolegům do Vídně. Transplantační týmy tam tehdy vedl Walter Klepetko. Pafko se u něj učil tři roky.

Statistika přežití

Transplantace znamená naději, ale také rizika. To nejvážnější se jmenuje takzvaná chronická dysfunkce štěpu. Podle lékařů dokáže 80 procent pacientů žít po operaci měsíce, ale ne déle než rok. Polovině operovaných zákrok prodlouží život o pět let.

"Chirurgie je do jisté míry řemeslo. A to jen z knížek nevyčtete. Když si někdo koupí knihu Pracujeme se dřevem, nikdy truhlářem nebude. Musí vidět někoho, kdo prkno vezme do ruky a dívat se, jak s ním zachází. Tak jako každý truhlář potřebuje mistra, tak jej potřebuje i chirurg," míní Pafko,který rok před první českou transplantací plic odňal kvůli nádoru půlku pravé plíce tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi.

"Do Vídně jsme jezdili, abychom tam viděli postup operace, abychom kolegům asistovali a cvičili se. Oni nás pak pod jejich kontrolou nechali udělat celý zákrok," doplňuje dnes 72letý lékař, jenž transplantoval plíce stovce českých pacientů.

Dojíždění do Vídně bylo občas dobrodružné. Jednak proto, že se často jezdilo na noc a pak také proto, že Pafko jezdil vlastním vozem, služební auto pro něj nemocnice neměla.

Zakladatel transplantace plic v Česku Pavel Pafko (vlevo) a jeho žák, současný přednosta chirurgické kliniky FN Motol Robert Lischke (3. prosince 2012)

"Pamatuji si situaci, kdy jsme zaparkovali, běželi do nemocnice a než jsme skončili, odtáhli nám auto. Jenže jsme neměli šilinky, abychom zaplatili pokutu a vídeňský profesor musel zařídit, aby nám jej vydali," líčí nyní emeritní přednosta III. chirurgické kliniky FN Motol.

Když nemůžeme transplanovat játra, uděláme plíce

Dobrodružná byla i cesta profesora Klepetka leteckým speciálem, vyslaným právě kvůli první české transplantaci plic. Vánoční počasí lékařům pozměnilo plány.

"Pan profesor sice letěl, ale nakonec přiletěl jen do Brna, protože byla vánice a mlha, let nemohl pokračovat. Do Prahy jej nakonec přivezla sanitka. Přijel v době, kdy my jsme už končili," vzpomíná Pafko. Oba lékaři si pak po operaci přiťukli v Pafkově pracovně šampaňským.

O první transplantaci plic v Česku nerozhodla jen spolupráce s vídeňskými lékaři. Roli sehrálo i nadšení. "Když jsem o transplantaci plic začal přemýšlet, tak byly mnohé hlasy, které říkaly: 'Počkej s tím, až se vytvoří podmínky, až ministerstvo dá peníze a tak.' Ale já jsem jim, řekl: 'Hoši ne, je třeba nejdřív něco ukázat a pak žádat finanční a materiální pomoc.' Ukázalo se, že je to správné, ale k tomu potřebujete nadšení. A to není otázka jen transplantací, ale každé lidské činnosti. Nečekat a začít," radí Pafko.

Původně se přitom Motol připravoval na transplantaci jater. Tu nakonec tamějším lékařům "vyfoukl" Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). "Tak jsem si rozmyslel, že když nemůžeme transplantovat játra, budeme transplantovat plíce. Chtěli jsme něco dokázat, tak jsme se museli snažit," vzpomíná emeritní přednosta.

I přes české prvenství nebyl Josef Moravec prvním Čechem s transplantovanými plícemi. V roce 1996 podstoupil zákrok Miroslav Tejkal z Humpolce. Musel kvůli němu ale odcestovat do Vídně a sám si hradit operaci i hospitalizaci v přepočtu za několik milionů korun. Peníze tehdy sehnal díky rodině a sponzorům.

Deset let po prvnímu nahrazení plic oznámili lékaři z pražského IKEM, že se jim podařilo úspěšně provést první českou kombinovanou transplantaci srdce a plic. Operovali 49letou ženu, které srdeční vada vážně poškodila i plíce.

Nové plíce testoval ve 3 700 metrech

Mezi Pafkovy pacienty patří také 53letý Václav Zoula. Plíce mu lékaři transplantovali před 12 lety.

Nemoc se u něj ohlásila ve třiceti. Začal se zadýchávat a chřipka u něj měla tak těžký průběh, že jej na dva měsíce hospitalizovali na jednotce ARO. Jeho stav se ale zhoršoval a pobyty v nemocnici se opakovaly. "Nakonec jsem skončil 103 dnů na ventilaci," vzpomíná na těžké chvíle Zoula.

Před transplantací jej část lidí varovalo, že zákrok nemusí přežít. Václavu Zoulovi ale už šlo o život a věděl, že transplantace bude nezbytná. "Bylo to buď, anebo. Měl jsem štěstí na doktora, ten mě popostrčil," vzpomíná.

První šance byla marná, operaci lékaři  odložili kvůli špatnému stavu dárcových plic. Druhý pokus vyšel a panu Zoulovi umožnil znovu sednou na oblíbenou motorku. A cestovat.

"Nové" plíce otestoval nedávno například při výstupu na vrchol Pico de Teide, vyhaslé sopky na ostrově Tenerife. Absolvoval kilometrový výstup na vrchol ve výšce zhruba 3 700 metrů nad mořem. "Nebál jsem se toho, jen jsem se musel chvíli aklimatizovat kvůli řidšímu vzduchu. Ale to musel každý," vzpomíná.

Při námaze si pan Zoula svoji nemoc neuvědomuje. Ví o ní ale při každodenním braní léků. "Mám doživotně sníženou imunitu, takže ohrožením pro mě není námaha, ale nemoc," vysvětluje. Není to ale stěžování. "Celé to beru tak, že do cestování si nenechám mluvit a život beru takový, jaký je," dodává. Na motorku proto usedne i příští sezónu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...