Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínky na Ground Zero stále bolí

  8:45aktualizováno  8:45
Jedni si vylévají zlost na psovi. Jiní ztratili chuť na sex. Jsou i tací, kteří v noci slyší hlasy kamarádů, jak umírají v troskách mrakodrapu. Prozrazují to výsledky vyšetření celkem 6500 záchranářů, kteří před dvěma lety pomáhali odklízet trosky Světového obchodního centra.

DVA ROKY BOJE
S TERORISMEM

rekapitulační
příloha iDNES

Autoři studie z psychiatrické kliniky Sinai v New Yorku konstatují, že polovina dotázaných trpí dodnes mentálními poruchami.

List Democrat and Chronicle citoval psychiatričku Rebeku Smithovou, která hovořila se stavebním inženýrem, jenž nemůže usnout bez prášku na spaní. Jakmile zavře oči, spatří torzo konstrukce budovy, které pomáhal vyprostit.

Bobby Doremus, tesař z Bronxu, vyprávěl o tom, jak během odklízení trosek někdo nalezl několik lidských hlav. Stále jej prý straší vzpomínka, jak kolem něj pronášeli kyblík s blonďatými stojícími vlasy pokrytými špínou.

Několik měsíců po 11. září pracovalo na Ground Zero podle různých odhadů 20 až 30 tisíc záchranářů, kteří odklidili celkem 1,8 milionu tun trosek a vyprostili 18 tisíc částí lidských těl.

Hasiči se hrnou do důchodu
Ti nastoupili poté, co s požárem několik dnů bojovalo asi 11 tisíc hasičů. Přibližně z pěti stovek těch, kteří byli nasazeni v bezprostřední blízkosti budov, zahynulo 343. Jak se s tím vyrovnávají ostatní?

"Říkají, že stále hovoří s duchy svých kamarádů. Například: 'Tuhle jsem zaslechl hlas Leona.' Ti hoši jsou jako bratři, takže se cítí, jako kdyby ztratili bratra," citoval list USA Today Ellen McGrathovou z Keltské lékařské společnosti, která nabízí hasičům (kteří jsou prý často terapii.

Podle jejích údajů stoupl počet hasičů, kteří vyhledali pomoc protialkoholní poradny, na čtyři stovky, což je dvojnásobek běžného stavu. Desítky musely být přiděleny k jiným útvarům, protože nedokážou překonat strach z ohně. Za poslední dva roky odešlo do důchodu přes 2000 hasičů, zatímco v předchozím dvouletém období to bylo asi pět stovek.

Nespavost, smutek, deprese
Ostatní záchranáři dopadli ještě mnohem hůře. Zatímco mezi psychicky odolnými hasiči se počítají jedinci postižení tzv. posttraumatickým syndromem (PTSD) na desítky, u dobrovolníků jsou to tisíce. Šlo většinou o tesaře, elektrikáře, stavbaře a kovotepce, kteří jsou zvyklí na dřinu, avšak nikoli na likvidování následků zločineckých útoků.

Posttraumatickým syndromem, jejž charakterizují návaly zlosti, nespavost, deprese a neschopnost radovat se ze života, trpí až pětina z nich. Další třetina vykazuje alespoň některé z příznaků PTSD. Většina dobrovolníků o své chorobě neměla ani tušení, neboť nepatřila mezi lidi, kteří vyhledávají pomoc psychiatrů.

Autoři studie pod vedením Craiga Katze z kliniky Sinai proto svůj výzkum, první svého druhu po 11. září 2001, zahrnuli mezi pravidelné lékařské prohlídky, které se neodehrávají v nemocnici, nýbrž v běžné úřední budově. Postižení si vysvětlovali své příznaky různě a často z nich vůbec nevinili práci na Ground Zero. "Již mi není dvacet," zdůvodňovali podle Rebeky Smithové své sexuální potíže padesátníci, zatímco dvacátníci uváděli: "Již mi není osmnáct."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...Najdete na iDNES.cz