Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínka na rok 68

  15:02aktualizováno  15:02
V roce 1968 mi bylo 27 let, měli jsme zrovna ročního syna a v době okupace jsem byl po těžkém úrazu, stále ještě částečně ochrnutý. Hlavně to mi zabránilo v emigraci, a navíc také pocit, jaký si vybavuji ještě dnes: my jim to tu nenecháme na pospas!

Ale vlastní okupaci, tu i tenkrát jsem vnímal jako logické pokračování komunistické politiky. Vždyť i dle jejich pouček se míra represe řídila silou odporu. A tak i jakási liberálnější období byla jenom odrazem rezignace občanů na odpor.

Docela mne také popuzuje, jak takzvaní osmašedesátníci vydávají toto období jako nějak významné. Vždyť to byli oni, členové KSČ, kteří (byť z jalového mladického nadšení ) pomáhali roztáčet kola bolševické mašinérie, a pak se divili, když je to smetlo.

Špatně studovali, soudruzi, jinak by to museli vědět dopředu. Copak si nepamatovali, jak skončil Trockij, přestože utekl do Mexika? V tomto světle se i Dubček musí jevit jako naivní, možná idealista, ale stále jenom komunista.

Ani v období jara 68 komunisté neuvažovali o zrušení "vedoucí úlohy KSČ" a o zavedení nějaké formy pluralitního systému. Jenom žvanili o lidských tvářích, potvrzujíce dosavadní nelidskost systému.

A proto nepokládám rok 1968 za nijak významný kromě toho, že se jenom potvrdil charakter komunistického systému. A honba za domácími zrádci?

Vždyť ti dělali jenom to, co všichni komunisté dělali do té doby: decimovali morálně i fyzicky vlastní národ, rozbili  liberální společnost předválečného Československa, zadupali do země církve a nevytvořili nic jiného. Povýšili závist a nenávist na základní společenské hodnoty, zlikvidovali celé společenské vrstvy včetně státních úředníků, inteligence, rolníků, zničili spolky a společenské organizace,  odnaučili lidí poctivě pracovat , mládež studovat a nastolili nový rád, opírající se o lidí, kteří byli ochotni udělat cokoli, jen aby měli nějaké (stranické) výhody.

A tatáž pakáž komunistická si dneska dovoluje kázat o morálce a demokracii. Vždyť to byli oni, kdo vytvořili společnost bezvěrců, sledující výhradně vlastní sobecké zájmy.

Ale zpět k trestáni viníků za okupaci Československa 68: vždyť to byla jenom epizoda v celé hrůzné éře vlády bolševiků. A oproti tomu, co napáchali v Rusku, na Ukrajině, ale také v Čině, Kambodži i v Africe, byla československá zkušenost pouhou operetou oproti tragédii bolševické vlády ve světě.

Takže má dominantní  vzpomínka se vztahuje ke květnu 68, kdy jsem při svépomocné stavbě domu málem přišel o život. Ale to byl také produkt doby: jako mladý inženýr jsem neměl jinou možnost, jak získat byt.

Vojtěch Kotyza
[mailto:V.Kotyza@iaea.org]

   Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz