Vzpomínky na parašutisty, kteří položili život v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, se zúčastnil i parašutista Jaroslav Klemeš, který seskočil do protektorátu v únoru 1945.

Vzpomínky na parašutisty, kteří položili život v kostele svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, se zúčastnil i parašutista Jaroslav Klemeš, který seskočil do protektorátu v únoru 1945. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Obětem heydrichiády vděčíme za stát, nezemřely zbytečně, řekl Stropnický

  • 381
Česko si připomíná 72. výročí boje sedmi parašutistů s oddíly SS a gestapa v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v centru Prahy. V kostele se skrývali i výsadkáři, kteří zlikvidovali Reinharda Heydricha. Podle ministra obrany Martina Stropnického nezemřely oběti následné nacistické odvety zbytečně.

Dvaasedmdesáté výročí posledního boje parašutistů, kteří se několik hodin bránili nacistické přesile a až v bezvýchodné situaci většina z nich spáchala sebevraždu, přišel uctít i prezident Miloš Zeman.

Hosté, mezi nimiž byla řada válečných veteránů včetně parašutisty Jaroslava Klemeše, který seskočil do protektorátu v únoru 1945, se po vystoupení vojenské hudby a zaznění slovenské a české hymny (výsadek Anthropoid byl tvořen Slovákem Josefem Gabčíkem a Čechem Janem Kubišem, pozn. red.) přesunuli do kostela, kde na piedestalu plálo sedm svíček.

Spolu s Gabčíkem a Kubišem totiž v kostele padlo pět dalších parašutistů: Adolf Opálka, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Bublík a Jan Hrubý.

Tenhleten ministr do „Resslovky“ půjde

Ministr obrany Stropnický zavzpomínal, že když nastoupil do funkce, vykolejil zaběhlou praxi úředníků ministerského protokolu úmyslem podívat se právě do pravoslavného chrámu v Resslově ulici. „Ukázali mi výčet míst, kam nový ministr chodí a já na to, že tam chybí ‚Resslovka‘. Na námitku, že tam nový ministr nikdy nechodil, jsem řekl - tenhleten tam půjde,“ řekl Stropnický novinářům.

Boj v kostele sv. Cyrila a Metoděje

Jedním ze symbolických momentů bitvy byl boj o žebřík. Parašutisté ho používali...
  • Němci úkryt parašutistů vypátrali po brutálním výslechu odbojářů, které udal výsadkář Čurda.
  • První útok odrazili Adolf Opálka, Josef Bublík a Jan Kubiš, kteří bránili chrámovou loď z krytých pozic na ochozu kostela.
  • Trojice výsadkářů držela prostor lodi přes dvě hodiny. Bublík a Opálka ukončili svůj život ranou z pistole, Kubiš podlehl četným zraněním.
  • Parašutisté v kryptě (Josef Gabčík, Josef Valčík, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc) se navzdory opakovaným výzvám odmítli vzdát.
  • Němci přivolali pražské hasiče, aby kryptu vytopili. Házeli dovnitř i kouřové granáty, výsadkáři je házeli zpět.
  • Když útočníci odpálili větší vchod do krypty (nad schodištěm a poblíž oltáře), parašutisté spáchali sebevraždu.
  • Bitva trvala přibližně 6,5 hodiny. Parašutisté byli ozbrojeni jen pistolemi (celkem jedenácti), Němci pálili ze samopalů a kulometů a nasadili granáty.

Podrobnou infografiku, jak se parašutisté bránili, najdete zde.

Poté se Stropnický dotkl citlivé otázky, zda likvidace třetího nejvýše postaveného činitele nacistické mašinerie stála za následnou odvetu.

„Minulou neděli v Lidicích jsem si uvědomil, že tam ti zesnulí, včetně dětí, jsou součást toho všeho, že to jsou stejní hrdinové jako ti parašutisté. Akce byla velmi důležitá pro to, abychom udělali výrazné gesto odboje, tohle tím gestem určitě bylo. Ani jejich životy snad nebyly zmarněny zbytečně, vděčíme jim za to, že dneska existuje Česká republika,“ řekl Stropnický.

Připomněl tím, že Británie a Francie oduznaly mnichovskou dohodu až po útoku na Heydricha. Tím vznikl základ pro obnovení Československa v předmnichovských hranicích.

Ministr dále řekl, že parašutisté věděli o nebezpečnosti akce a minimální šanci, že ji přežijí. „Jsou místa, kam velká slova patří a kde se nemáme stydět za emoci a pocit národní hrdosti. Toto místo takové je,“ řekl.

Otvor ve zdi jako pietní místo. I když je to nejspíš mýtus

Silné zastoupení měla na akci nejmenší vládní strana KDU-ČSL. Za ni dorazili ministr kultury Daniel Herman a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Herman podotkl, že kostel v pražské Resslově ulici symbolizuje hodnoty, které přesahují lidský život a jichž si parašutisté byli vědomi. „Mnozí z nich z křesťanských hodnot čerpali. Je důležité si připomínat, že z našeho středu vzešli lidé, kteří byli ochotni takto vysokou cenu za naši svobodu přinést,“ řekl novinářům.

Na dotaz iDNES.cz, jak vnímá příběh o údajném pokusu parašutistů prokopat se na svobodu (má jej dokládat otvor ve stěně krypty, ale historici se poslední dobou kloní k verzi, že příběh je smyšlený - více zde) Herman řekl, že otvor má stále smysl jako pietní místo.

Nynější podoba krypty

Prohlédněte si fotogalerii z krypty, kde se bránili parašutisté

„Je to vidět i podle řady odkazů a různých vzpomínkových předmětů na tom místě. Je otázka, jak věci byly, nikdo z nás v té chvíli v kryptě nebyl, ty věci se dedukují a přenášejí. Důležité je svědectví života parašutistů a to je nezpochybnitelné: byli v extrémně obtížné situaci a obstáli, jsou to hrdinové,“ uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video