Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předepisujte doporučené léky a odměníme vás, namotivuje VZP lékaře

  15:03aktualizováno  15:03
Všeobecná zdravotní pojišťovna zveřejnila první čísla úspor po zavedení takzvaných pozitivních lékových listů. V nich uvádí léky, které by měli lékaři upřednostňovat. Letos díky tomu pojišťovna ušetřila 400 milionů, příští rok to bude 1,1 miliardy korun. Od ledna chce navíc lékaře k používání doporučovaných léků motivovat.
Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto

Předepisujte léky, které dopouručíme my. Odměníme vás za to, tvrdí VZP. Ilustrační foto | foto: ČTK

O úsporách ve středu informoval novináře náměstek ředitele VZP Petr Honěk. "S dopadem pozitivních lékových listů jsme velmi spokojeni, vedou k poklesu úhrad a tedy i poklesu peněz vydaných z veřejného zdravotního pojištění v lékovém segmentu," řekl Honěk.

Podle něj se prokázalo, že lékaři začínají léky z pozitivního listu VZP postupně upřednostňovat. Například lék Amaryl, který se používá při léčbě cukrovky, se na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou podílel ještě v únoru osmi procenty, v červenci už to bylo 19 procenty. Lék na řídnutí kostí Osagrand lékaři v březnu letošního roku nepředepisovali vůbec, o pár měsíců později se podílel na všech předepisovaných lécích se stejnou účinnou látkou třemi procenty.

Podle VZP lze díky doporučovaným lékům ušetřit na úhradách. Úspory jen za letošní rok činí 400 milionů, příští rok by měly dosáhnout 1,1 miliardy korun jen na straně VZP.

Léky na pozitivním listu

Pozitivní list VZP se týká jen léků, které jsou na předpis. Seznam má nyní devět položek a od listopadu na něj přibude další lék, jehož název zatím pojišťovna tají.

 • Helicid na žaludek, Zentiva
 • Amaryl na cukrovku, Sanofi
 • Osagrand na řídnutí kostí, Zentiva
 • Fokusin na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Penester na zbytnění prostaty, Zentiva
 • Zocor na snížení cholesterolu,
  Merck Sharp & Dohme - Chibret
 • Clopidogrel na léčbu krve, Actavis Group
 • Penester na léčbu prostaty, Zentiva
 • Ramipril na vysoký krevní tlak, Actavis

Detailní seznam léků preferovaných VZP najdete zde.

Uspořené prostředky pojišťovna přesunuje na úhrady novinek v léčbě a dražší péči ve specializovaných centrech. Právě kvůli neproplácení například biologické léčby roztroušené sklerózy pojišťovna čelila kritice (příběh jednoho z pacientů čtěte zde).

Poslechneš, odměníme tě

Za nerespektování doporučených léků nyní lékařům podle pojišťovny žádné sankce nehrozí. Zároveň však k používání pozitivních listů lékaře nijak nemotivuje. To se má od ledna 2014 změnit.

"Pokud lékaři budou u konkrétních léčivých látek předepisovat léky ze seznamu alespoň v polovině případů, navýšíme jim limity úhrad pro jiné léky a zdravotnické prostředky," vysvětlil novinku Honěk.

V praxi to bude znamenat, že pokud lékař předepíše v polovině případů lék doporučený od VZP, pojišťovna mu limit zvýší o 25 procent. Pokud by psal jen léky preferované VZP, nebude mu pojišťovna ani jedno jejich balení počítat do limitu úhrad. Kdo naopak nedosáhne požadovaného podílu, žádný bonus nedostane.

Podle člena předsednictva Sdružení praktických lékařů Lubora Kinšta však takový plán má zásadní trhlinu. "Největší problém tohoto je, že pokud my něco napíšeme, pacient tento lék stejně nemusí dostat, protože lékárník mu může vydat jiný lék se stejnou účinnou látkou," řekl iDNES.cz Kinšt. "Můžeme sice lék označit symbolem nezaměňovat, ale sklady lékáren nejsou nafukovací," dodal.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko takovou snahu sice vítá, ale poukazuje na to, že pro lékaře zatím nemá konkrétní podobu. "O takovém bonusu slyším poprvé až od vás," uvedl s tím, že dříve VZP hovořila o tom, že po lékařích chce osmdesátiprocentní předepisování jí preferovaných léků.

"Pozitivní lékové listy jsou něco jako nový hudební nástroj, na který se teď všichni budeme pokoušet hrát. Jenom doufám, že v něm nejsou přehozené klapky a místo černých půltónů nejsou bílé, protože občas to doporučení vychází přesně naopak, než jak je to uvedené v ceníku," dodal Kinšt s tím, že lékové listy vnímá jako možnost kultivace zdravotnického prostředí.

Výši slevy se lékaři ani pacienti nedozvědí

Pozitivní lékové listy zavedla pojišťovna v březnu letošního roku (více o zavádění listů čtěte zde). V praxi to znamenalo, že lékařům začala říkat, jaké konkrétní léky by při předepisování měli upřednostňovat. Doporučuje přitom jen ty, jež jsou bez doplatku na straně pacienta a u kterých jí výrobce nabídl slevu, obvykle v několika desítkách procent.

Lékaři a především lékárníci však ji však kritizují. Podle nich není možné dozvědět se, jak vysokou slevu přesně dostává. VZP totiž konkrétní procenta u konkrétních přípravků tají. O slevy neprobíhá ani žádná veřejné soutěž. "Je to rozhodování za zavřenými dveřmi," upozornil při zavádění projektu Jojko (více o kritice čtěte zde).

Podle VZP ale je možné slevy vyčíst z cen léků. Zatím totiž nepoužívá systém, kdy by jí slevu výrobce proplatil až zpětně.

Podle Hoňka by ale konkrétní slevy v případě zpětného proplácení pojišťovna nemohla uvést. Nepřejí si to výrobci léků a podle VZP by ani nebylo dobré slevy zveřejnit, aby nižší ceny léků nevedly například k reexportům do zahraničí.

VZP tvrdí, že soutěžení nyní brzdí zákon. Sama by však v budoucnu chtěla využít elektronických aukcí, protože by to mohlo ušetřit další až dvě miliardy korun ročně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz