Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VZP dělá pořádek v brandýské nemocnici. Nic se neděje, tvrdí Cikrt

  11:58aktualizováno  18:42
Brandýská nemocnice zřejmě bude měnit rozsah poskytované péče. VZP zjistila vážná pochybení, mimo jiné nedostatek zdravotnického personálu. Nyní jedná s nemocnicí o restrukturalizaci nasmlouvané péče. Mluvčí nemocnice chyby odmítá, podle něj takto jednají s pojišťovnou každý rok.

Mluvčí tří soukromých nemocnic Tomáš Cikrt a středočeský hejtman David Rath. | foto: MF DNES

"Při kontrole byly zjištěny nedostatky v zajištění poskytované péče předepsaným počtem ošetřovatelského personálu," sdělil mluvčí VZP Jiří Rod. Regionální pobočka pojišťovny situaci s provozovatelem nemocnice projednala, problémy ale podle Roda přetrvávají.

"Vzhledem k přetrvávajícím problémům s naplněním požadavků na personální zajištění jedná v současné době s provozovatelem nemocnice o restrukturalizaci nasmlouvané péče," konstatoval Rod.

Podle mluvčího nemocnice Tomáše Cikrta ale pojišťovna žádné nedostatky neshledala, omezení byla dána prázdninovým provozem a už se je podařilo odstranit. "V žádném případě neexistuje zápis VZP, kde by bylo řečeno, že nesplňujeme určité standardy," sdělil iDNES.cz Cikrt. Fungují všechna oddělení, k provozovaným lůžkům má nemocnice dostatečné personální zajištění, dodal. 

Zástupci středočeské VZP se ale s majitelem nemocnice opravdu sešli. "Mluvili o určitých restrukturalizačních krocích, které jsou ale dány požadavky pojišťovny. Například pojišťovna požaduje více dlouhodobých lůžek," nastínil Tomáš Cikrt a odmítl, že by změny souvisely s výsledky kontroly.

Podobná jednání podle něj probíhají v průběhu celého roku a se všemi nemocnicemi. "Pojišťovna jedná s každou nemocnicí a v různých intervalech v závislosti na potřebách klientů, které v kraji má. Kolik potřebuje lůžek a kolik je ochotna zaplatit, je to obchodní jednání," popsal Cikrt. S brandýskou nemocnicí pojišťovna i nadále jedná, poté se podepíše nová smlouva.

Odpoledne mluvčí VZP zprávu upřesnil: "Restrukturalizace péče je dána (kromě zmiňovaných nedostatků v počtu ošetřovatelského personálu) i vývojem v souladu se záměry výběrového řízení na ministerstvu zdravotnictví, jejichž cílem je snížení počtu akutních lůžek na lůžka následné péče," informoval Rod.

V brandýské nemocnici by se konkrétně mělo změnit 35 lůžek na dětském, chirurgickém a gynekologickém oddělení na lůžka péče následné. "Celkový počet lůžek nemocnice zůstane zachován," ujistil Rod. Dodal také, že nyní nemocnice pracuje v normálním režimu.

Nemocnici znovu zkontroluje i Rath

Všeobecná zdravotní pojišťovna provedla kontrolu v brandýské nemocnici na konci července. Zaměřila se na "věcné, technické a personální zajištění pracovišť". - čtěte Po Rathovi nečekaně přepadla brandýskou nemocnici VZP

Během července a srpna zde lékaři sloužili v omezeném, takzvaném prázdninovém provozu. Na některých odděleních se malovalo a dělaly se stavební úpravy, což podle Cikrta vedlo k dočasným omezením.

Brandýskou nemocnici kromě VZP kontroloval v červenci také středočeský hejtman David Rath. Podle něj z kontroly vyplynulo, že toto soukromé zařízení není schopno zajišťovat zdravotní péči v rozsahu, který daný region potřebuje. - čtěte Polepšete se, vzkázal Rath nemocnici. Nešikanujte nás, ohradil se Cikrt

Kraj dal nemocnici čas na nápravu. Rath avizoval, že nemocnici opět zkontroluje. Chce zjistit, zda nemocnice odstranila jím vytýkané nedostatky. "Nemocnice od nás dostala výsledky kontroly a krajský odbor zdravotnictví mě informoval, že tam opět pošle kontrolu. Neřekneme přesně kdy, aby nemocnice nemohla zakrýt nedostatky. Ale bude to třeba v následující čtyř pěti týdnech," řekl hejtman David Rath.

Podle Cikrta ale do nemocnice vpustí jen takovou kontrolu, která bude mít písemné pověření ředitele krajského úřadu s důvodem kontroly a informací, co bude předmětem kontroly. Na místě musí také vytvořit zápis.

Kraj navíc chystá další novinku. Chce se soukromými nemocnicemi uzavřít smlouvy, v nichž se nemocnice zaváží zajistit péči v oborech, na které mají registraci, tedy jakési povolení. Pokud smlouvu nemocnice budou porušovat, kraj jim může registraci odebrat. A bez ní péči poskytovat nemohou.

Podle Cikrta ale nic takového možné není. "Kraj má podle zákona právo tam, kde chybí nějaká péče a není zajištěna, tuto péči zajistit a požádat smluvně zařízení, aby péči zajistilo. Kraj by musel říct, kde péče chybí a pak nad rámec, co nasmlouvala pojišťovna, ji sjednat a zaplatit," sdělil Cikrt. Ze zákona zajišťuje péči pojišťovna a jen tam, kde z nějakého důvodu chybí, ji může zajistit kraj, uzavřel.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz