Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzniká průvodce po českých ostrovech svobody, undergroundových barácích

  21:18aktualizováno  21:18
V době normalizace a největšího tlaku proti všem projevům svobody a nespokojenosti vznikl v Česku zajímavý fenomén a dosud méně známá podoba českého undergroundu. Byla to vesnická stavení, kam jezdili lidé odmítající žít podle představ režimu a vymykající se tehdejšímu pohledu na spořádanou mládež.

František Stárek | foto: Franrišek StárekiDNES.cz

"Zatýkali nás za výtržnictví, které se ale podle zákona musí spáchat na místě veřejně přístupném. Takže jsme si řekli, pokud budeme v soukromí, a to ještě někde na samotě, nebudou nás mít za co trestat," popisuje prvotní myšlenku František Stárek, v undergroundové komunitě známý jako Čuňas. "StB to samozřejmě viděla úplně jinak," dodává vzápětí.

Asi nejznámější byla komuna ve statku v Nové Vísce u Chomutova. "Dali jsme dohromady peníze a koupili si za 80 tisíc ruinu, která ale byla daleko od vesnice a měla velkou stodolu na koncerty," vzpomíná Stárek.

Takových statků postupně vzniklo asi 30 a staly se centrem nezávislé kultury a života méně svázaného normalizačními pravidly. Řada lidí v nich trvale žila a další desítky sem vyrážely na víkendy.

Se svými spolupracovníky připravuje knihu Baráky - souostroví svobody, která vznik stavení, život v nich i jejich smutný konec popisuje.

Ostrov svobody v Nové Vísce

Obyvatelé statků neměli na růžích ustláno. "Ze začátku jsme vodu ze studny tahali v kbelících. Později jsme alespoň zapojili čerpadlo. Elektřinu nám vyráběl agregát poháněný motorem vyndaným ze starého auta," popisuje Stárek. Postupně také obyvatelé komuny museli myslet na děti a stavení zvelebovali.

Režim ale ztrpčoval život svým odpůrcům i zde. "Jako první přišel technik a odstřihl elektřinu," popisuje Stárek část šikany, která přicházela od úřadů na tichý pokyn StB. "Místní policajti nás nesnášeli, protože je estébáci kvůli nám buzerovali," tvrdí.

Statek Kerhartice

Místní příslušník pomocné stráže VB tak musel například z křoví tajně sledovat fotbalový zápas, který "vlasatci" uspořádali u jednoho z baráků. "Všichni dělali, že o něm nevědí, a chodili močit právě na to křoví. Po nějaké době už to nevydržel a s nadávkami utekl," popisuje Stárek veselejší stránku života v baráku.

Zájem policie měl mnohem častěji brutálnější podobu. V roce 1985 dokonce Veřejná bezpečnost natočila instruktážní film, jak se chovat k máničkám. "Říkali nám volná mládež z hlediska neorganizovaná, ten termín bych chtěl zachovat, protože je v něm i svoboda. V severních Čechách a v řadě dalších mimopražských regionů jsme pro ně byli nebezpečím číslo 1," tvrdí Stárek.

Vyvlastňování

Každý víkend tak byly baráky obklíčené policii, která legitimovala návštěvníky. Často si také počkali na osamělé chodce, které buď zmlátili, nebo odvezli do polí a tam je nechali.

Pak začalo vyvlastňování statků. Státní moc si vždy našla důvod, aby lidem pracně opravený dům sebrala. Nejčastějším důvodem byly stavební úpravy. Předseda národního výboru tak například rozhodl, že domek stojí v cestě zamýšlené silnici.

"Ve Vísce byly důvodem bezpečnostní zájmy státu. To nijak vysvětlovat nemuseli, protože jsou tajné. Pak tam udělali rekreační objekt hasičům," líčí zkušenosti ze "svého" baráku Stárek. Stejný osud potkal naprostou většinu stodol, domků a stavení.

V jednom případě StB sáhla k ostřejším metodám. Dům v Kerharticích u České Lípy jim ležel v žaludku hlavně po koncertu Plastic People of the Universe. Tři týdny poté lehl popelem, když ho zapálil neznámý žhář.

Statek v Kerharticích po vypáleníHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz