Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vznik středočeské univerzity blokují poslanci. Hejtman Rath se ale nevzdává

  11:26aktualizováno  11:26
Jednou z prvních věcí, které středočeského hejtmana Davida Ratha čekají v novém roce, bude pokus vzkřísit plán na založení středočeské univerzity. Do druhého čtení ve školském výboru Poslanecké sněmovny jde 13. ledna návrh zákona umožňující její vznik. Rath už jednou u poslanců narazil, své vize se ale nevzdává.

Podle Davida Ratha vznik univerzity zabrání tomu, aby z kraje odcházeli mladí lidé. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Středočeská univerzita s hrdým názvem Královská má být otevřena v roce 2011 v Kutné Hoře. Studenti by tam studovali dějiny umění.

Rath se svým snem o univerzitě už jednou narazil u poslanců. Aby se to neopakovalo i tentokrát, vyslal za členy školského výboru svého "emisara", náměstka a senátora Marcela Chládka (ČSSD).
Ten se zaměřil na největší kritiky středočeské univerzity.

rathova univerzita

Novou univerzitu by mělo navštěvovat 3 až 5 tisíc studentů. Škola by měla mít zpočátku čtyři až šest fakult. Ty by měly sídlit v různých městech, například v Poděbradech, Mladé Boleslavi, Čáslavi a Příbrami.

"Jednal jsem s panem poslancem Bartošem a s paní poslankyní Šojdrovou. Vysvětlil jsem jim, že nejde o projekt na zelené louce, že máme návrh programu, prostory, návrh rektorátu i pedagogický sbor," řekl Chládek.

Věří, že tentokrát to vyjde a nová univerzita, která by byla financována ze státního rozpočtu, se otevře na podzim roku 2011 nebo v roce 2012.

Bez boje to nepůjde. Poslanec Walter Bartoš, který předsedá výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, si i po setkání s Chládkem myslí totéž co před ním. "ODS univerzitní projekt ve středních Čechách nepodporuje," napsal MF DNES v textové zprávě.

Podle dalšího člena výboru, sociálně demokratického poslance Vítězslava Jandáka, je to politicky motivované rozhodnutí.

"Jsem si jistý, že kdyby s tím přišel kdokoliv jiný, tak už ta univerzita stojí. Je to dobrá věc, ale protože s tím vyrukoval u ODS nenáviděný, kontroverzní a inteligentní Rath, tak to vzbuzuje u ODS vztek a záchvaty," prohlásil Jandák.

Rath chce přilákat do kraje mladé lidí

Pochybnosti však mají i kunsthistorici. Podobně zaměřené školy už existují v Praze, Brně a Olomouci, takže pro absolventy další takto orientované veřejné školy nemusí být snadné najít uplatnění.

"Pro kraj je vznik univerzity otázkou prestiže. Ale ať chceme nebo ne, centrum středočeského regionu je v Praze, a ne v Kutné Hoře. Ostatně pan hejtman Rath také sedí v Praze," řekl historik umění a pedagog pražské AVU Jiří T. Kotalík v narážce na sídlo krajského úřadu na pražském Smíchově.

Středočeský kraj počítá i s tím, že otevře neuniverzitní typ školy s bakalářským a magisterským studiem. "Je to alternativní řešení, někteří poslanci mají odpor k univerzitě, ale toto by jim nevadilo," dodal Chládek. I tento typ školy ale musí schválit poslanci a následně i senátoři.

Podle Davida Ratha vznik univerzity zabrání tomu, aby z kraje odcházeli mladí lidé. A v době krize se prý investice do vzdělání vyplatí dvojnásob. - čtěte Rath chce zabránit vylidňování svého kraje novou univerzitou

Univerzita na adrese bývalé jezuitské koleje

S Kutnou Horou má Středočeský kraj velké plány. Vznik univerzity umožní opravit jedinečnou kutnohorskou památku, bývalou jezuitskou kolej. Ta už se několik let opravuje a kromě rektorátu připravované univerzity v ní bude i nové sídlo Galerie Středočeského kraje.

Celkově se odhady na rekonstrukci jezuitské koleje pohybují kolem 550 milionů korun. Galerie bude otevřena v květnu příštího roku a bude využívat asi 70 procent prostor barokního areálu. Zbytek je určen pro univerzitu.

Středočeský kraj už plánuje i náhradní řešení, pokud by z plánů s univerzitou sešlo. V tom případě by v jezuitské koleji otevřel informační centrum nebo vzdělávání pro starší občany.

Kraj chce totiž požádat o 250 milionů korun z evropských fondů. Jednou z podmínek je, že peníze budou věnovány na edukativní činnost. Jak potvrdilo MF DNES ministerstvo kultury, Středočeský kraj o evropskou dotaci dosud nepožádal. "První výzva už je uzavřena, druhé kolo výzev ještě není ani vypsáno," potvrdil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Tyto průtahy lze vysvětlit právě nedořešením otázky, jak to bude se vznikem středočeské univerzity. Zatím bylo v kutnohorském areálu prostavěno přibližně 278 milionů korun, které většinou pocházely z evropských fondů. Středočeský kraj letos přispěl devíti miliony korun, dalších 40 milionů už je "na cestě".

Kutná Hora by mohla prostory nabídnout Univerzitě Karlově

Podle kunsthistorika Kotalíka by však bylo účelnější, kdyby Kutná Hora spolupracovala s pražskou Karlovou univerzitou. "Spektrum oborů Karlovy univerzity je komplexní, má ovšem problémy s prostory. Možná by stálo za úvahu nějaký obor, který se studuje na Karlově univerzitě, přenést právě do Kutné Hory," podotkl Kotalík.

Varuje také před spěchem. "Je to složitý proces, takhle se to dělat nedá, že se najde atraktivní obor a rychle se otevře univerzita," tvrdí Kotalík. Hejtman Rath je přesvědčený, že kraj by univerzita zviditelnila a vdechla mu nový život.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Trojská lávka.

Dva hasičské tanky přijely na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na to...Najdete na iDNES.cz