Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vznik odborů ve firmě Bosch vyústil v násilí

  11:18aktualizováno  11:18
Jihlava - Fyzickým násilím skončila snaha tří zaměstnanců místního průmyslového gigantu Bosch založit v něm odborovou organizaci. Svůj záměr hodlali uvést do života na pondělním ustanovujícím zasedání v jihlavském Domě kultury odborů. Tento významný zaměstnavatel v Jihlavě je jediný z velkých místních podniků, kde odbory zatím nezakořenily.

Několik stovek přítomných zaměstnanců Bosche, které dovezly firmou placené autobusy, přivítalo zakladatele pískotem a házením vajec. Vyjádřili tak nesouhlas s tím, aby byla odborová organizace založena. Celá akce skončila, aniž by odboráři veřejně promluvili. Naopak museli čelit nevybíravým osobním útokům.

Aktivitu třech zakládajících odborářů podpořili zástupci odborového svazu Kovo. Jeden z nich byl násilím stržen z pódia a rozezlení zaměstnanci na něm roztrhali oděv. "My jsme pozvali ty zaměstnance Bosche, kteří stojí o to vstoupit do odborů. Na ustanovující schůzi byli firmou přivezeni ti druzí, co si myslí, že se zakládat nemají," řekl vedoucí metodického pracoviště odborového svazu Kovo v Jihlavě Bohuslav Svoboda, který patřil mezi napadené.

BOSCH DIESEL

Podle firemních zdrojů německá společnost Bosch Diesel, sídlící v Jihlavě, zvýšila od začátku letošního roku počet svých zaměstnanců o devět set na současných tři tisíce lidí. Do konce roku 2001 chce firma zaměstnat ještě dalších pět set pracovníků. V příštím roce pak společnost plánuje, že počet jejích zaměstnanců překročí čtyři tisíce, a i v dalších letech očekává nárůst zaměstnanosti. Firma má ve vlastní evidenci asi tisíc žádostí o zaměstnání, od dělnických až po technické. Větší část tvoří ale dělnické profese všech oborů. Firma však pociťuje nedostatek strojírenských a technických specialistů. Z tohoto důvodu požádala jihlavský úřad práce o rekvalifikační kurzy, od kterých si slibuje, že dostane přeškolené zaměstnance právě v nedostatkových oborech. Bosch Diesel letos v Jihlavě uvádí na ploše téměř 34.000 metrů čtverečních do provozu nový závod na výrobu vysokotlakých čerpadel. Další halu o polovičních rozměrech by firma měla začít stavět ihned po získání stavebního povolení. Celkově Bosch Diesel plánuje v Jihlavě letos proinvestovat okolo 250 milionů marek.
Většina odpůrců založení odborů opírala své názory o spokojenost se zaměstnaneckou politikou firmy. Vyjádřili obavy, že jejich vznik by negativně ovlivnil výši platů a sociální výhody, které mají. Také se jim nelíbilo, že ti, co usilují o vznik organizace, pracují v továrně pouze pár měsíců. Za tímto účelem podepsali petici proti jejich založení. Součástí podpisových archů byla i informace o odjezdech firmou placených autobusů od vrátnice firmy v Pávově.

"Odborářům nejde o to poškodit firmu. To platí všude. Mám informace o tom, že ten skandální průběh pondělní schůze režíroval někdo z vedení firmy Bosch. Z dlouhodobého hlediska to od nich není příliš moudrý krok," řekl místopředseda odborového svazu Kovo Josef Středula. Dále uvedl, že argumenty odpůrců odborů o snižování platů a rušení sociálních výhod jsou nesmyslné. Ke zvážení poskytl své informace o partnerském závodě zmiňované firmy v Českých Budějovicích. "Na konci roku 2000 tam bylo asi osmnáct set zaměstnanců. Z toho bylo sedm set čtyřicet odborářů. V Jihlavě v nich není zatím nikdo, i když zaměstnanců je tam mnohem víc.

To porovnání mluví samo o sobě," dodal Středula. O vzniklé situaci je připraven informovat své kolegy v zemích Evropské unie, kde působí koncern Bosch.
K celé situaci se vyjádřila Monika Marešová z firmy Bosch. Ta v ní má mimo jiné na starosti styk s veřejností. "Petici proti založení odborů organizovala část našich zaměstnanců, nebyl mezi nimi ale nikdo z vedení firmy. Byli to spolupracovníci těch tří organizátorů. Chtěli tak dát najevo, že se od nich distancují. Autobusy jsme zaměstnancům bezplatně poskytli, to přiznávám," řekla Marešová.

Ta dále vyslovila uspokojení nad tím, že zaměstnanci oceňují to, jak se k nim firma chová. "Mohou srovnávat s jinými firmami v regionu, kde odbory fungují a vidí, že jsou na tom u nás lépe. Třeba také kvůli tomu, že odbory nemáme," dodala. Na srovnání s partnerským závodem v Českých Budějovicích reagovala tak, že tam je dost odlišná situace v různých směrech. Oficiální postoj k momentální situaci zaujme vedení firmy Bosch tento čtvrtek na tiskové konferenci.

Z deseti dotázaných zaměstnanců, kteří včera odcházeli z areálu firmy v Pávově, by pouze dva přivítali vznik odborů. "No samozřejmě, že to je potřebné," řekl asi čtyřicetiletý muž. Dalších pět lidí to rezolutně odmítlo. "My jsme spokojení, tady to není zapotřebí. Dělají toho pro nás dost," shodli se. Zbývající tři nechali celou věc bez komentáře.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Najdete na iDNES.cz