Znečištěné ovzduší snižuje inteligenci, lidem sebere až rok vzdělání

  16:13aktualizováno  16:13
Znečištění ovzduší má zásadní vliv na pokles inteligence a poznávacích schopností. Vyplývá to z nového výzkumu, podle kterého má špatný vzduch větší dopad na duševní zdraví než na fyzický stav člověka. Ačkoli se studie zaměřila na Čínu, podle odborníků se její výsledky vztahují na celý svět. Téměř 80 procent světové populace totiž dýchá nebezpečný vzduch.

Obyvatele čínských metropolí trápí znečištění vzduchu | foto: AP

Nový výzkum odhalil, že vysoká úroveň znečištění ovzduší vede k výrazně horším výsledkům v jazykových či matematických testech. Průměrný dopad, kterou má toxický vzduch na inteligenci člověka, lze podle vědců přirovnat ke ztrátě jednoho roku ve škole.

Fotogalerie

„Znečištěný vzduch může každého připravit o jeden rok vzdělání, což je velký objem,“ zdůrazňuje Si Čchen, člen výzkumného týmu z Yaleovy univerzity. „Špatné ovzduší má největší vliv na osoby starší 64 let, muže či lidi s nižším vzděláním. Pokud bychom udělali výpočet pro tyto skupiny, může být ztráta i několik let vzdělání,“ dodal pro The Guardian

Ačkoli již dřívější výzkumy dokázaly, že znečištění ovzduší má výrazný vliv na poznávací schopnosti studentů, nové šetření je první, které se zaměřilo na lidi všech věkových kategorií či na rozdíly mezi muži a ženami. Na výzkumu se podíleli vědci z americké Yaleovy univerzity společně s týmem z univerzity v Pekingu. Výzkumníci v Číně během čtyřletého bádání prozkoumali matematické a jazykové schopnosti u zhruba 20 000 lidí.

K vyhodnocení testů vědci využili záznamy o znečištění oxidem dusičitým,  oxidem siřičitým a prachových částic v prostředí, kde žili účastníci studie. Z výsledků vyplývá, že čím déle jsou lidé vystaveni zamořenému vzduchu, tím spíš bude jejich inteligence v ohrožení. Zajímavostí je, že znečištění více postihuje jazykové než matematické dovednosti a projevuje se více u mužů než u žen. Tyto rozdíly podle vědců vycházejí z odlišného fungování mužského a ženského mozku.

Znečištěné ovzduší zabije ročně 7 milionů lidí

Vědci kognitivní schopnosti měřily na základě 24 standardizovaných matematických úkolů a 34 slovních poznávacích úloh. Autoři se podle britské BBC domnívají, že výsledek má široký dopad, jelikož více než 80 procent lidí žijících ve městech po celém světě je vystaveno nezdravému ovzduší. 

Indický paradox. Protismogové helikoptéry nemohou kvůli smogu vzlétnout

„Nejnovější studie se shoduje s předchozími výzkumy. Ale nové je na ní to, že se zaměřuje na situaci v Číně a je ve srovnání s předešlými studiemi velmi podrobná. Navíc rozlišuje podle pohlaví a podle věku,“ vysvětluje Derrick Ho z hongkongské technické univerzity. 

Navzdory tomu, že má znečištění ovzduší ročně na svědomí sedm milionů předčasných úmrtí, jeho vliv na duševní zdraví zatím není příliš známý. Jedna z nedávných studií prokázala, že toxický vzduch vede k vysoké úmrtnosti u lidí s duševním onemocněním či k většímu výskytu duševních nemocí u dětí. Jiná studie poukázala na to, že lidé žijící v blízkosti rušných silnic či smogových oblastí mají zvýšené riziko demence či Alzheimerovy choroby. 

Kolem 91 procent světové populace žije v prostředí, kde škodliviny převyšují normy doporučené Světovou zdravotnickou organizací. 

Umělec streamoval smog v Číně, upozorňuje na neúnosnou situaci

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

USA zažehnává napětí. Vztahy s Čínou má zlepšit armádní spolupráce

Ministr obrany USA Jim Mattis

Ministr obrany USA Jim Mattis chce, aby americká a čínská armáda navázaly spolupráci. Navrhl to svému čínskému...

Z vraždy mladíka v německém Köthenu obžalovali dva muže z Afghánistánu

Smuteční akce po smrti Němce ve městě Köthen (10.10.2018)

V souvislosti se zářijovou smrtí 22letého Němce ve východoněmeckém městě Köthen obžalovalo německé státní...

Babiš se setkal s Billem Gatesem, mluvili o humanitární pomoci

Premiér Andrej Babiš (vpravo) se v Bruselu sešel se zakladatelem Microsoftu...

Andrej Babiš se ve čtvrtek v Bruselu sešel s filantropem a zakladatelem softwarové společnosti Microsoft Billem...

Jobs Contact
PLC Technik (50.000 - 60.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 KčNajdete na iDNES.cz