Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzácný lednický park ničí voda

  1:00aktualizováno  1:00
V parku lednického zámku, který je součástí kulturního dědictví UNESCO, smetla velká voda z Dyje kus historie. Asi deset vzácných jilmů a dubů, které zasadili dávní lichtenštejnští zahradníci, se vyvrátilo. A nejméně desítky dalších stromů mají své dny sečteny.

Lednicko-valtický areál zalitý vodou z řeky Dyje. - 3.4.2006 | foto: Radek MičaMF DNES

"Zámek je na vyvýšeném místě, k němu se voda naštěstí nedostala. Ale byli jsme na to připraveni," říká kastelánka Lednice Ivana Holásková. Spolu s dalšími zaměstnanci zámku plánovala, že vynesou nábytek a obrazy z historických sbírek do vyšších pater.

Vchod do takzvaného anglického parku, který každý rok obdivují desetitisíce turistů, je obehnán policejní páskou. Pro jistotu u ní hlídkují policisté. Denně musí odhánět plno turistů s fotoaparáty a kamerami, kteří si chtějí zkázu zvěčnit.

Návštěvníci se přes pásku nedostanou k velkým lákadlům Lednicko- valtického areálu – minaretu a umělému rytířskému hrádku Janohradu. Minaret trčí z obrovského jezera, ve které se park proměnil, jako maják na ostrůvku. A Janův hrad, na který mohli návštěvníci doplout po řece, je na tom stejně.

Molo, z něhož na výletní loďky nasedali, je teď asi tři metry pod hladinou Dyje a k Janohradu nevede řeka, ale souvislá široká vodní hladina.

"Ztratíme spoustu tržby. V první víkend sezony prodáme běžně tak třináct set vstupenek, letos sotva polovinu," posteskla si kastelánka.

Turistů tu sice o víkendu bylo hodně, ale zámek je moc nezajímal. Většinou si fotili zaplavené území s mrtvými a umírajícími stromy. Ty, které zatím nespadly a všude kolem v podivných úhlech trčí nad hladinou, mají podle zámeckého zahradníka Oty Bernada na kahánku.

Nebezpečí číhá i na stromy, které stojí sice ve vodě, ale zatím rovně jako svíce. Z půdy si potřebují brát kyslík, ten ale vytlačila voda.

"Ty stromy to pod vodou vydrží tak týden nebo dva. Pak, i když je to paradoxní, začnou usychat," řekl Bernad.

Sčítání škod v zámeckém parku tak přijde na řadu až někdy za půl roku. Že strom umírá, to se dřív nepozná – nějakou dobu ještě umí žít ze svých předpovodňových zásob.

Oto Bernad nasedá několikrát denně na kolo a po zbylých cestičkách odjíždí na obhlídku. Jestli už by se zaplaveným dřevinám v zámeckém areálu mohlo dařit lépe, pozná podle rybářské stoličky.

Ještě v pátek ráno stála zaražená do hráze mezi Dyjí a Zámeckým rybníkem, pár metrů nad hladinou řeky. Teď je z ní vidět jen opěradlo. "V sobotu nebylo vidět ani to, voda klesla. Ale bohužel už dva dny se nehýbe," prohlížel si v úterý Bernad svůj kontrolní bod.

Hráz se stoličkou je nejkritičtějším místem areálu. Pokud nepřestane Dyjí proudit zvýšené množství vody, protrhne se. "Pak se to tady zalije všechno," říká Bernad a vysvětluje, že asi dva metry široká mělčina mezi řekou a rozvodněným rybníkem vlastně není skutečnou hrází.

"Ta už je pod vodou, tohle je jen taková vyvýšená hrázka postavená na ní." Hladina řeky za chatrnou hrází je asi jeden a půl metru nad parkem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz