Značkové housle s nesmírnou historickou hodnotou našel ve svém kurníku osmašedesátiletý Imre Horváth z Maďarska. Ilustrační foto.

Značkové housle s nesmírnou historickou hodnotou našel ve svém kurníku osmašedesátiletý Imre Horváth z Maďarska. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vzácné housle ležely přes půl století v kurníku

  • 29
Člověk by se divil, co mu občas leží doma v kurníku. Jeden maďarský důchodce odtamtud vyšťoural - světě div se - vzácné housle stradivárky nesmírné hodnoty. V pozdním věku tak čelí závratné představě milionáře.

Dosud si osmašedesátiletý Imre Horváth na živobytí přivydělával chovem drůbeže a produkcí vajec, které prodával na malé farmě nedaleko Debrecínu.

Domnívá se, že housle si na malou půdičku kurníku uschoval jeho hudebně nadaný otec Zoltán, než odešel do války. Tam zahynul a už neměl příležitost sdělit rodině, kam vzácný nástroj ukryl, napsal maďarský list Debreceni Napelö.

Dům postavil ve dvacátých letech 20. století a žil v něm se svou rodinou, dokud nebyl povolán do boje, aby se už nikdy nevrátil. Imre řekl, že mu nástroj k ničemu není, a odvezl jej do Debrecínu k ocenění, protože vypadal velmi kvalitně.

"Byli velmi nadšení - ale poslali mě do hlavního města k potvrzení jejich úsudku. Tam mi potvrdili, že tyto housle opravdu vyrobil slavný italský houslař Antonio Stradivari, který žil v 17. století," řekl Horváth. "Měl jsem radost, ale taky mě to vystrašilo, protože nemám, kam bych takový vzácný nástroj ve svém domě uložil. Chci ho tedy prodat, peníze dát do banky a pak teprve budu mít klid."

Odhaduje se, že na světě v současnosti existuje jen asi šest set pravých houslí z dílny Stradivariho. Jedny byly vloni prodány v New Yorku za rekordní dva miliony dolarů, v přepočtu asi 46 milionů korun.

,

Video