Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzval prezident k nerespektování zákonů?

  18:48aktualizováno  18:48
P r a h a - Ačkoliv především politici ODS a někteří představitelé ČSSD včetně premiéra Miloše Zemana ostře napadají prezidenta Václava Havla, že svým vyjádřením ke krizi v ČT vyzval k nerespektování zákonů, právníci takovou výzvu v prezidentových slovech nevidí. Prezidentovi kritici se domnívají, že apel k nedodržování vyslal Václav Havel prohlášením, v němž řekl, že volba ředitele ČT možná byla v souladu s literou zákona, ale proti jeho smyslu, proti jeho duchu. Zeman v reakci na Havlova slova dokonce prohlásil, že kdo vyzývá k porušování zákonů, nemá vpolitice co dělat.

Ředitel Ústavu státu a práva Akademi věd ČR Vladimír Balaš nesouhlasí s tvrzením, že prezident vyzýval k nerespektování zákonů. "To je účelový výklad, který neodpovídá skutečnosti a je součástí politického boje. Na tom, že prezident upozornil, že kromě litery zákona existuje také nějaký duch zákona, nevidím nic špatného a s výzvou k nedodržování zákonů to nemá nic společného," prohlásil Balaš. Navíc upozornil, že podle jeho mínění byl už před jmenováním ředitele televize porušen zákon o při jmenování Rady ČT. "Poslanci jednali proti zákonu, když jmenovali radu podle politického klíče," konstatoval.

Stejně jako Balaš se vyjádřil i jeho zástupce Jan Bárta. "Nemohu si pomoci, ale já to tam nikde nevidím. Kdyby chtěl prezident vyzývat k nedodržování zákonů, pak by asi musel říci něco jiného," uvedl Bárta nad citací prezidentových slov.

"Bylo by dobré kdyby dejme tomu ODS zákony vždy důsledně dodržovala, například když přiznává daně," tvrdí Bárta. Razantní prohlášení o tom, že prezident vyzývá k porušování zákonů považuje za výroky navýsost politické. "Jsou určeny širokému publiku a nějaký politický efekt asi chvíli mít budou," řekl zástupce ředitele Ústavu státu a práva.

Rektor Vysoké školy v Karlových Varech právník Tomáš Louda rovněž odmítl, že by prezident nabádal k porušování zákonů. "Nemyslím si, že Václav Havel vyslal apel k nedodržování zákonů. Vždyť jeden ze způsobů, kterak se právní norma vykládá, spočívá v interpretaci smyslu zákona, v celkovém kontextu té normy," prohlásil Tomáš Louda. Za trochu nešťastnou označil rektor skutečnost, že prezident použil příměr k únoru 1948. "Jsou i lepší příklady, které lze použít. Koneckonců například všichni odsouzení za dob nacistického Německa byli odsouzeni existujícími soudy podle existujících zákonů, jejichž litera byla také naplněna," doplnil Louda.

Předseda Krajského soudu v Plzni Zdeněk Jaroš však považuje prezidentův výrok za chybný. I on však připustil, že nelze tvrdit, že prezident vyzval k porušování zákonů. "Tvrdit to určitě nelze. Tu formulaci si musí každý posoudit podle svého. Mě, jako soudci, se ale nelíbí, když něco takového řekne hlava státu. V České republice si každý vysvětluje zákony i podobné výroky odlišným způsobem. Výklad, za který byl prezident kritizován ze strany poslanců, je legitimní. Prezident měl volit jiné termíny, právě proto, že jeho formulace vzbuzuje možnost různých interpretací," konstatoval Jaroš.  

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz