Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nechceme Sváčka, píší senátoři a iniciativy ministryni Válkové

  13:42aktualizováno  15:51
Někteří senátoři a protikorupční iniciativy se postavili proti tomu, aby se Jan Sváček stal místopředsedou Vrchního soudu v Praze. Vyzývají ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, aby jej nejmenovala. Zároveň píší prezidentce Soudcovské unie, aby se zabývala Sváčkovým morálním kreditem.

Soudce Jan Sváček (vlevo) a kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář na zasedání Senátu. (21. srpna 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Případné jmenování Jana Sváčka na tento post by vážně podlomilo důvěryhodnost a nezávislost Vrchního soudu v Praze a české justice,“ vzkázali Válkové senátoři Libor Michálek, Alena Dernerová, Jan Horník a protikorupční iniciativy Vraťte nám stát!, Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci.

Na čtvrtek svolali tiskovou konferenci, kde informovali o zaslání výzvy pro ministryni Helenu Válkovou i otevřeného dopisu pro prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou.

„Obracíme se na Vás s podnětem adresovaným Soudcovské unii, aby se zabývala zásadní otázkou morálních nároků kladených na soudce a soudní funkcionáře, jakožto i stanovením mantinelů, které by bránily nestandardním stykům soudců a soudních funkcionářů s politiky, lobbisty a dalšími osobami, které jsou zapojeny do klientelistických vazeb,“ píší Zemanové neziskovky.

Podle iniciativ a senátorů Jan Sváček „navrhoval problematické osoby do funkce soudních funkcionářů, odmítal v rozporu s ústavou zpřístupnit důležité informace o minulosti soudců, jmenoval kontroverzní insolvenční správce, měl podezřelé kontakty s lidmi, kteří jsou zapojeni do klientelistických vazeb“. Iniciativy zmiňují exministra Pavla Němce, lékaře Bartáka nebo lobbistu Tomáše Hrdličku z ODS.

Iniciativám vadí, že Sváček působil dříve jako poradce tehdejšího prezidenta Václava Klause a radil mu ohledně milostí, i to, že byl členem Lions klubu, který nechvalně proslul kvůli lékaři Jaroslavu Bartákovi, jenž skončil ve vězení kvůli brutálnímu týrání svých asistentek (více o kauze Barták čtěte zde).

Sváček: Asi jsem někomu šlápl na kuří oko

„Vyjádřil jsem se podrobně v deníku Právo. Nic dalšího nemám,“ uvedl v SMS Jan Sváček na prosbu o reakci na snahu neziskovek a několika senátorů.

Sváček v rozhovoru pro deník 6. října řekl, že to, proč ho některé iniciativy a politici odmítají, je důsledkem toho, že „v minulosti některé lidi odmítl nebo jim prostě šlápl na kuří oko“.

„Ani jsem jim třeba nemusel šlápnout na kuří oko já. Stačilo rozhodnutí soudu, soudce, o němž si někdo myslel, že mu mám říct, jak má rozhodnout,“ řekl Sváček Právu.

Sváček stál v čele Městského soudu v Praze 14 let. Podle něj jde o největší soud v ČR, který vyřizuje klíčové kauzy, které se udály v Praze.

„Obvod Městského soudu v Praze vyřizoval denně několik set věcí a za rok mnoho desítek tisíc. Ve funkci předsedy soudu bylo mojí povinností chránit soudce od vnějších tlaků. Přitom jsem se střetával s mnoha lidmi a mnohdy i politiky, kteří měli pocit, že soudní rozhodnutí není nebo nebylo vydáno podle jejich představ. Musel jsem vždycky nezávislost soudců hájit. Udělal jsem si tím spoustu nepřátel. Někteří z nich mi to v současné době prostřednictvím různých institucí vracejí,“ domnívá se Sváček. V rohovoru zároveň ale také řekl, že se zná z Hrdličkou, v minulosti se podle jeho slov pětkrát sešli a tykali si.

Je nutné respektovat výsledky výběrového řízení, míní Zemanová

Prezidentka Soudcovské unie (SU) Daniela Zemanová odmítla výtku, že by se ho Unie jakkoliv zastávala. „Vedení SU se v žádném z vyjádření týkajících se výběrových řízení nevyjadřovalo k osobám jednotlivých kandidátů, ale k průběhu výběrových řízení. Tuto zásadu nebudeme porušovat ani v tomto případě,“ napsala iDNES.cz Zemanová.

Podotkla, že pokud výběrové řízení proběhne podle pravidel, je jeho výsledky nutné respektovat. „Nicméně ministryni spravedlnosti vzhledem k její pravomoci dané zákonem nelze upřít právo ve výjimečných situacích rozhodnout jinak, toto rozhodnutí by měla vždy odůvodnit,“ dodala Zemanová.

Kontroverzní soudce, tvrdí o Sváčkovi iniciativy

„Pokud tato osoba byla opakovaně Senátem posuzována, jestli je vhodná pro výkon funkce ústavního soudce, a opakovaně jí nebyl souhlas udělen, tak bychom její jmenování do funkce, která má fakticky více kompetencí než ústavní soudce, považovali za znevažování Senátu,“ řekl o Sváčkovi senátor Libor Michálek.

Vrchní soud je odvolací instancí řady kauz, jež se týkají metropole a pražských soudů. Z hlediska místní příslušnosti právě pražské soudy často řeší kauzy spojené s ministerstvy nebo významnými úřady a lidmi.

„Nadační fond obdržel řadu závažných informací, které zcela jednoznačně říkají, že osoba Jana Sváčka na postu místopředsedy Vrchního soudu nemá co dělat,“ uvedl Petr Soukenka, analytik Nadačního fondu proti korupci. „Daří se mu držet v těch strukturách, ve kterých je. A zejména v nich je problém, ne v panu Sváčkovi,“ řekl iDNES.cz Soukenka.

„Jedná se o soudce s velmi kontroverzní minulostí,“ podotkl Václav Němec, předseda iniciativy Vraťte nám stát!. Připomenul, že Sváček opakovaně lhal o své komunistické minulosti. „Není náhoda, že pan Sváček je stále znovu protežován a recyklován, protože se o něm říká, že je ochoten jít na ruku a vyjít vstříc různým klientelistickým skupinám,“ dodal Němec.

Němec se také podivil, že Soudcovská unie Sváčka v podstatě ústy své prezidentky podporuje, zatímco v Ústeckém kraji se postavila proti jmenování Jana Veselého do čela krajského soudu, ač prošel konkurzním řízením.

„Ta recyklace může spočívat také v tom, že se ve veřejných funkcích neustále objevují lidé z Prognostického ústavu,“ domnívá se senátor Jan Horník. Naráží tak na fakt, že v Prognostickém ústavu pracoval Václav Klaus i Miloš Zeman. Oba pak navrhli Sváčka na ústavního soudce, ale návrh neprošel přes senátory (více o Zemanově pokusu čtěte zde).

Jeden z nejlepších trestních soudců, říká o Sváčkovi senátor Antl

Jednání senátorů ale kritizuje jejich kolega z horní komory parlamentu a bývalý státní zástupce Miroslav Antl. „Jsem překvapen, že v Senátu něco takového vzniká. My nerozhodujeme o personálním obsazení soudů. Politici nemají žádné právo zasahovat do soudní soustavy,“ řekl senátor. „Pokud někdo má námitky, ať poslanci interpelují paní ministryni spravedlnosti, ať vysvětlí, zda jej chce jmenovat do funkce, protože jinak je to jednostranný tlak, který může pramenit z osobní nenávisti a msty. Pokud si kohokoliv vyhlédnete a stojí za vámi média, personálně ho zlikvidujete,“ dodal Antl. Kdo by se Sváčkovi podle něj chtěl mstít, ale neuvedl, jen podotkl, že může jít o širší skupinu osob.

„Pan Sváček je podle mého názoru jeden z nejlepších trestních soudců, a to dlouhodobě. Námitky proti jeho osobě nebyly nikdy potvrzeny soudem, správním orgánem či někým jiným,“ dodal. „Jsem přesvědčen, že na funkci místopředsedy Vrchního soudu má, a to nejsme žádný jeho kamarád a nechodím s ním na pivo. Neznám ho blíže, ale znám názor ostatních soudců, s nimiž se znám, a vím, že předsedové krajských soudů za ním stojí. Pokud by byl špatný člověk, tak by to mělo být někde potvrzeno, a o tom nic nevím,“ popsal Antl.

To, že Sváček dvakrát Senátem neprošel do funkce ústavního soudu, Antla nijak nepřesvědčilo o opaku. „V roce 2012 neprošel pouze dvěma hlasy, takže klidně projít mohl,“ podotkl politik.

Válková si na rozhodnutí dává čas

Sváček se přihlásil do výběrového řízení, ve kterém uspěl. Kromě něj se o post místopředsedy ucházel ještě soudce Vrchního soudu Pavel Zelenka. Sváčkovo jmenování následně Válkové navrhl předseda Vrchního soudu Jaroslav Bureš (více čtěte zde).

Ministryně Helena Válková je podle mluvčí rezortu Kateřiny Hrochové v zahraničí. Hrochová ale novináře odkázala na její dřívější vyjádření pro Českou justici. „Se jménem pana doktora Sváčka spojují některé nestátní organizace určité pochybnosti, které už i artikulovaly svými podáními. Na druhé straně mám jednoznačný výsledek od výběrové komise. Nepodlehnu tlaku médií a dám si na čas, abych si některé informace ověřila. A to nepůjde v řádu dnů, ale třeba v řádu týdnů. Jde o to, zda jsou to skutečně jen fámy, nebo zda jde o informace, které jsou doložitelné fakty,“ řekla na začátku října Válková.

.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz