Významní představitelé EU vyzývají Evropu k probuzení

Praha - Asi tucet významných představitelů evropské integrace, většinou bývalí ministerští předsedové či předsedové Evropské komise podepsali dokument s názvem „Výzva k probuzení Evropy“. Jádrem této skupiny osobností je tzv. Laekenská skupina, kterou kolem sebe vytvořil belgický premiér Guy Verhofstadt. Tyto osobnosti mají za cíl pomoci belgickému ministerskému předsedovi při formulaci deklarace, kterou přijme Evropská rada v Bruselu – Laekenu ve dnech 14. a 15. prosince letošního roku.

Mezi významné členy Laekenské skupiny patří například bývalý předseda Komise Jacques Delors či bývalí premiéři Itálie a Belgie Giuliano Amato a Jean-Luc Dehaene.
V dokumentu se konstatuje, že Evropská unie ztrácí dynamiku vývoje, neboť vůdčí evropské politické osobnosti nemají připravenou koncepci, jak by měla Evropa vypadat po rozšíření. V manifestu je rovněž obsažen požadavek větší demokratičnosti a transparence, aby mohlo dojít k urychlení procesu rozšíření a Unie mohla hrát významnější roli na světové politické scéně. Výzva rovněž obsahuje konkrétní body, týkající se budoucího ústavního uspořádání EU. Ty zahrnují například často diskutované představy o zahrnutí Charty základních práv EU do základních dokumentů EU nebo požadavek, aby další revize zakládajících smluv byly konzultovány s národními parlamenty formou konventů. Manifest se také vyslovuje pro posílení kodecize a rozšíření hlasování kvalifikovanou většinou v Radě. Vedle toho ovšem obsahuje i některé neortodoxní názory, jakým je například požadavek, aby složení Evropské komise více odráželo spektrum politických stran v Evropském parlamentu. Tím by se Evropská unie více přiblížila modelu národního státu, kde je vláda tvořena na základě voleb do legislativních orgánů a je závislá na jejich podpoře.

Manifest podepsalo mnoho významných osobností, angažujících se v Evropských záležitostech, mezi jinými Helmut Schmidt, Helmut Kohl, Felipe Gonzales, Jacques Delors a další. Naopak bývalý francouzský president Giscard d´Estaing odmítl dokument podepsat.

Budoucnost Evropy a zřejmě i Manifest se stane předmětem neformální Evropské rady, která se sejde o víkendu v belgickém Gentu.


Nejlepší videa na Revue