Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzkoušejte si test z matematiky. Čas k opravkám maturit se krátí

  4:58aktualizováno  4:58
Téměř dvacet procent žáků letos nezvládlo státní maturity. Vyhořeli hlavně na testech z matematiky. Pokud mezi tyto smolaře patříte, musíte se nejpozději do pátku přihlásit k podzimnímu termínu zkoušek. Přinášíme i test z matematiky včetně řešení příkladů.

Odstartovaly státní maturity. (Matiční gymnázium v Ostravě, 2. května 2011) - Studenty nejprve čeká ústní část, na konci května na ni naváže písemná. | foto: ČTK

Na přihlášce, již získáte ve škole, budou už vyplněny povinné zkoušky, které jste neudělali, nebo jste se k nim nedostavili. Dávejte proto pozor, co je v ní napsáno, pozorně si ji přečtěte, abyste předešli případným omylům, a pak teprve dokument podepište. Přihlášku podáváte řediteli školy, ten ji odešle do Cermatu.

Vyzkoušejte si test z matematiky

Příklady, které by studenti měli umět k maturitě. Součástí je i řešení.

Zářijové termíny maturit máte už ve čtvrtek k dispozici na webu novamaturita.cz. Ústní zkoušky státních maturit budete dělat od 1. do 16. září. Od 19. do 27. září vás čekají písemné práce a didaktické testy. Kde a kdy přesně budete opravnou maturitu psát, bude jasné až 15. srpna. Ve druhé polovině srpna obdržíte od školy pozvánku, na které se dozvíte, kdy a kde se náhradní maturity konají.

Písemky a testy jinde, ústní ve vaší škole

Didaktické testy a písemné práce se konají v takzvaných spádových školách. Cermat vás přidělí do té spádové školy, která je nejblíže té vaší.

FAKTA

Kolik studentů neuspělo u maturit

  • gymnázia 2,9 %
  • lycea 6,7 %
  • technické a ekonom. SOŠ 11,5 %
  • ostatní obory SOŠ 23,6 %
  • střední odborná učiliště 31,5 %
  • nástavbové studium 43,1 %

Celkem státní část maturity skládalo 88 837 studentů.
Předpokládaný počet žáků pro opravný podzimní termín je 27 až 28 tisíc. Nejčastěji studenti propadali z matematiky. V základní verzi matematického testu neuspělo téměř 15 procent maturantů, zatímco u vyšší verze pouhých 0,6 procenta.

Skoro deset procent žáků školy k maturitě vůbec nepřipustily.

Ústní zkoušky, stejně jako profilové (školní) zkoušky, budou probíhat přímo ve vaší škole. Kdy budete opravnou ústní maturitu skládat, se dozvíte také ve druhé polovině srpna dopisem od školy.

Jen didaktický test píší ti, kdo nezvládli matematiku. Jazykové zkoušky musíte opakovat celé, i když jste třeba neudělali jenom ústní a sloh i test byly v pořádku. Je to totiž takzvaná zkouška komplexní a
tu musíte skládat znovu celou.

Podzimní termíny maturit se netýkají těch, kteří měli na konci závěrečného maturitního ročníku nedostatečnou z více než dvou předmětů a musí tedy opakovat ročník. Pětka z jednoho nebo dvou předmětů znamená prázdninový reparát. V případě, že ho maturant úspěšně zvládne, může v září složit maturitní zkoušku. Maturanti, kterých se tato varianta týká, se alek podzimnímu termínu musí přihlásit už nyní. V případě neúspěchu u opravných zkoušek se stane přihláška k maturitě automaticky neplatnou.

Test reklamujte do pěti dnů, písemku nebo ústní do osmi

Společně s maturitním vysvědčením jste dostali i protokol o výsledcích společné části maturit. Pokud máte pochybnosti o správnosti vyhodnocení svých testů, požádejte urychleně svoji školu, aby vám umožnila nahlédnout do maturitní dokumentace.

Tam najdete záznamové archy testu i písemné práce a protokol o výsledcích ústní zkoušky. Ty můžete zkontrolovat podle klíče správného řešení, který vaše škola obdržela.

Pokud zjistíte chybu v hodnocení svých zkoušek, podejte písemnou žádost o přezkoumání výsledku zkoušky, a to přímo na ministerstvo nebo krajský úřad. V případě didaktického testu ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, a
to do pěti dnů ode dne, kdy vám byl oznámen výsledek zkoušky. Ministerstvo musí odpovědět do 10 dnů.

Kde a jak žádat o přezkoumání maturitní zkoušky

Kde a jak žádat o přezkoumání maturitní zkoušky

V případě písemné práce a ústní zkoušky podejte žádost o přezkoumání výsledku příslušnému krajskému úřadu, pod nějž spadá vaše škola. Žádost je třeba odeslat nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy jste dostali vysvědčení. Úřad má na odpověď 30 dnů (viz tabulka). Jestliže tedy máte pochybnosti o vyhodnocení svého didaktického testu, musíte podat žádost o přezkum nejpozději v pondělí 27. června. V případě ústní zkoušky nebo slohové práce do čtvrtka 30. června.

Pokud výsledek zkoušky zpochybníte, neznamená to, že byste se neměli k podzimní maturitě přihlásit. Rozhodně to nepodceňte, "reklamace maturity" vám nemusí vyjít.

Maturitu nemáte, ale na vysokou vás přijmou

Jestli jste podali přihlášku na vysokou školu, dělali zkoušky a byli jste přijati ke  studiu, zeptejte se, jaké máte šance začít na podzim studovat, když ještě nebudete mít maturitní vysvědčení a asi nestihnete řádný zápis.

"Přihlášku zaevidujeme a počkáme, až nám zájemce doloží všechny doklady," říká tiskový mluvčí Univerzity Jana Ámose Komenského. "Pokud se jim je podaří dodat do konce října, mohou začít studovat řádně ještě v zimním semestru," dodává.

S podobným přístupem se setkáte u většiny soukromých vysokých škol, které většinou přijímají přihlášky až do září. Shovívavost slibuje i Univerzita Karlova. "Pokud se výsledky maturity žáci dozvědí (a dostanou vysvědčení) nejpozději
do 25. října 2011, budeme je moci ještě do konce října zapsat a studenti budou moci nastoupit již v daném akademickém roce," říká její mluvčí Václav Hájek.

Obdobně se vyjadřuje Masarykova univerzita. "Studenti, kteří nemají v termínu řádného zápisu splněnou maturitu, si mohou podat žádost o náhradní termín zápisu. Žádosti budou posuzovány individuálně," říká mluvčí školy Tereza Fojtová.

"Při jejich posuzování bude záviset na tom, jakou formou probíhá výuka v daném studijním oboru, a zda je možné, aby student úspěšně absolvoval semestr, i když nastoupí ke studiu až po začátku výuky. Ohled se bude brát i na důvody, pro které uchazeč vykonává maturitu v podzimním termínu," dodala Fojtová.

Výsledky dostanete v říjnu

Vzhledem k tomu, že by vaše střední škola měla dostat výsledky opravných maturit do 7. října, mohla by vám předat vysvědčení hned ve druhém říjnovém týdnu a vše by se dalo stihnout. Navíc to podle posledních zpráv vypadá,
že školy dostanou výsledky ještě před zákonným termínem.

"Ministr Dobeš společně s ředitelem Cermatu Zeleným totiž minulý týden vyhlásili, že stihneme všechny výsledky odeslat do škol do konce září," slibuje mluvčí Cermatu Petr Habáň.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz