Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyženeme bezdomovce, vábí pražské voliče ČSSD. Plakáty z ulic zmizí

  15:15aktualizováno  17:47
"Pryč s narkomany a bezdomovci." Tak zní jedno z hesel sociálních demokratů z pražského Smíchova, se kterým chtěli bodovat v říjnových komunálních volbách. Jenže narazili. Slogan se nelíbí jejich kolegům z pražského ústředí strany ani lidem z celorepublikového vedení. Plakáty tak musí zmizet. Heslo prý nahradí jiné, které nebude připouštět dvojí výklad.

Plakáty ČSSD slibující vymýcení bezdomovců a narkomanů zaplavily ulice Prahy 5. | foto: Petr MašínMETRO

V ulicích páté pražské městské části se objevily plakáty slibující, že lidé, kteří jsou chudí a ztratili příbytek, a také ti, kteří bojují s drogovou závislostí, z tohoto území zmizí.

Jde o jedno z předvolebních hesel sociálnědemokratického kandidáta na starostu a současného místostarosty Prahy 5 Michala Šestáka.

Jeho tým uvádí na svém webu www.cssdpraha5.cz, jak si řešení situace představuje. Chce například, aby speciální oddíl strážníků "bránil nežádoucímu shromažďování těchto jedinců". Plánuje také zřídit hlídače parků a náměstí, kteří budou chránit veřejnost "před narkomany, bezdomovci a dalšími závadovými osobami".

Bezdomovcům chce na oplátku nabídnout dočasné ubytování a zaměstnání, například úklid ulic Prahy 5. Pokud lidé bez přístřeší takovou nabídku nevyužijí, ČSSD zpřísní postihy. "Chceme, aby pak městská policie pracovala tak, aby v těch nejexponovanějších místech prostě nebyli", konstatoval Šesták.

ČSSD požaduje odstranění "problematického" hesla

Předvolební heslo se ale nelíbí jak pražskému, tak i celorepublikovému vedení strany. To vydalo během dne prohlášení, v němž se říká, že problematika bezdomovectví je složitým sociálním problémem, který vyžaduje komplexní řešení. V žádném případě jej proto nelze redukovat na jednoduchá hesla v předvolebních politických kampaních.

Představitelé ČSSD se podle sdělení obrátili na kandidáty sociální demokracie na Praze 5 s požadavkem, aby upravili svoji kampaň v oblasti bezpečnosti a veřejného pořádku. Zvolená hesla by prý totiž mohla být nesprávně interpretována.

A plakáty ze smíchovských ulic skutečně zmizí. "V nejbližší době dojde k odstranění tohoto komunikačního prvku a jeho nahrazení formulacemi, které nebudou připouštět dvojí výklad," stojí v prohlášení Michala Šestáka a ústředního volebního manažera ČSSD Jana Hamáčka.

"Je to úvodní fáze, která má vzbudit diskusi o těchto klíčových oblastech," bránil podle ČTK kampaň Šesták

Populistické, říká Paroubek. Nechutné, míní Dienstbier ml.

Použití předvolebního hesla "Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami" vadí i bývalému šéfovi sociálních demokratů Jiřímu Paroubkovi. Uvedl to na svém blogu na sociální síti Facebook. Považuje je za populistické a bude chtít vysvětlení, proč ČSSD slogan použila.

"O obsahu a cílech jejich komunální kampaně mne vůbec neinformovali," stěžuje si Paroubek na Facebooku. ČSSD na pražském Smíchově je jeho "domovskou" organizací.

Nápad vzbudil nevoli i u kandidáta ČSSD na pražského primátora Jiřího Dienstbiera ml. "Plakáty týkající se narkomanů a bezdomovců jsou netolerantní, hrají na nejnižší lidské pudy. Obsah plakátů odporuje základním sociálnědemokratickým hodnotám. Mrzí mě, že něco tak nechutného může být spojováno s ČSSD," uvedl Dienstbier.

"Kromě toho nabízejí pouze zdánlivé, avšak nesplnitelné řešení," dodal. Podle Dienstbiera je nutné společnost chránit systémem smysluplných opatření. Na prvním místě by měla být prevence, následovaná snahou pomoci s návratem do normálního života. "Na represi by mělo dojít pouze v případě porušování právních norem," řekl Dienstbier.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz