Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzdvižení Kursku brzdí bouře

  17:34aktualizováno  17:34
Bouře v Barentsově moři pozastavily vyzdvižení jaderné ponorky Kursk z mořského dna. Z místa havárie jsou hlášeny čtyřmetrové vlny a vítr o rychlosti více než 60 kilometrů za hodinu. Podle předpovědí má nepříznivé počasí v oblasti trvat až do středy. Kursk se potopil loni 12. srpna asi 150 kilometrů od severoruského přístavu Murmansk, kdy jím otřásly dva neobjasněné výbuchy. Všech 118 členů posádky zahynulo.

Podle agentury ITAR-TASS není jasné, jak nepřízeň počasí ovlivní plány na vyzdvižení ponorky. Právě špatné počasí bylo jedním z argumentů pro kritiky této finančně náročné operace.

Rusové se bojí vyzdvihnout příď
Představitelé ruského námořnictva v Londýně začátkem srpna obhajovali své rozhodnutí nechat přední část Kursku na mořském dně. Právě tento díl ponorky by přitom měl vést k objasnění příčin katastrofy.

Potápěči provrtávají trup Kursku

Kursk vyzdvihnou drapáky z Česka

Tragédie ponorky Kursk den po dni

Nevybuchlá torpéda, která se nacházejí v přední části ponorky, mohou způsobit další katastrofu, hájí rozhodnutí Rusů viceadmirál Michail Barskov, náčelník ruského vojenského námořnictva.

"Je možné, že v oddílu číslo jedna se mohou ještě nacházet nějaké výbušniny. My si nepřejeme spojovat vyzvednutí ponorky s možností exploze," zdůraznil Barskov v Londýně.

Výbuch na Kursku mohla způsobit právě torpéda
Viceadmirál uvedl, že ruské námořnictvo prověřuje možnost, že příčinou výbuchů, které loni 12. srpna poslaly Kursk ke dnu, byl únik peroxidu vodíku, jenž se používá k pohonu torpéd.

Jak bude probíhat vyzdvižení

Operace na vyzdvižení trosek ponorky by měla skončit do 
20. září.

V první fázi operace bude nejprve prozkoumán trup ponorky. Pak budou do ponorky vyhloubeny otvory pro speciální ocelová lana, která s pomocí hydraulického zařízení vyzvednou plavidlo na hladinu.

V této etapě bude také oddělena přední část ponorky, která byla nejvíce poškozena. Trosky ponorky budou následně převezeny do severoruského přístavu Murmansk.

V tomto kontextu agentury připomínají informace britské rozhlasové stanice BBC. Ta oznámila, že se dostala k tajným dokumentům, z nichž vyplývá, že pokusné torpédo poháněné právě touto látkou bylo v roce 1955 pravděpodobnou příčinou potopení britské ponorky HMS Sidon.

 Barskov k tomu poznamenal, že ruští experti měli možnost do britských dokumentů nahlédnout: "Právě tuto možnost exploze jsme nezamítli," dodal.

Viceadmirál s poukazem na obrovské poškození přídě ponorky, kde byla uskladněna torpéda, zdůraznil, že je příliš nebezpečné tuto část vyzvedávat na hladinu.

Vyzdvižení ponorky začne zřejmě až v září
Vyzdvižení ponorky začne pravděpodobně až v září. A to i přesto, že vojenští experti zastávají názor, že příčinu katastrofy se nepodaří plně objasnit, dokud nebude plavidlo prozkoumáno.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Historické poprvé. Papež oddal na palubě letadla letušku a stevarda

Devětatřicetiletá Paula Podestová a jedenačtyřicetiletý Carlos Ciuffard si...

Papež František cestou na sever Chile oddal v letadle letušku a stevarda, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz