Poslanec ODS Marek Benda narychlo spíchnul paragraf, který všem

Poslanec ODS Marek Benda narychlo spíchnul paragraf, který všem | foto: Otto Ballon Mierny

Vyvržené krakatici zakroutili krkem

  • 13
Ano, souhlasím: odposlouchávat, šmírovat a vůbec všelijak slídit se nemá. Dodávám k tomu: vůbec se nemá podvádět, krást, uplácet... A tomu, kdo se podobné nemravnosti snaží odhalit, se nesmí bránit. Kdyby tato tři pravidla beze zbytku platila, není o čem mluvit.

Bohužel realita je jiná: lidé kradou a podvádějí, policie jim (zpravidla) bývá na stopě – a někdy to bohužel nedotáhne do konce. Jako v jednom případu, do kterého jsou namočeni sami politici.

Připomínám slova předsedy české vlády Topolánka z 15. září 2008 k osudnému policejnímu spisu Krakatice o napojení mafiánského bossa Mrázka na podnikatele a politiky: "Policie a tajné služby to možná chtěly řešit, ale byly umlčeny či zastrašeny. A ten stav trvá dodnes."

Dodnes! Tedy do doby, kdy už třetím rokem vládne jeho vláda! Otřesná zpráva o spravedlnosti v Česku!

Co následovalo? MF DNES zveřejnila část osm let starých policejních odposlechů, které byly součástí onoho nevyšetřovaného spisu a k nimž se náš reportér při svém pátrání dostal. Zveřejněné pasáže dokládaly mimo jiné napojení několika politiků ČSSD a taky ODS – Vlastimila Tlustého a Ivana Langera – na lidi spolupracující s mafií.

A pak začal tanec.

Politici se vyděsili vlastní minulosti: S kým jsem kdy jednal a co jsem mu slíbil? Bylo to jen ve vší slušnosti? Nešlo o něčí zvýhodnění? O nátlak? O peníze? Co když policie ví i o mně?

Docela živě si umím představit tu hrůzu v očích těch, kteří mají v minulosti podobnou kaňku jako Langer s Tlustým. A že někteří z nich mívají sklony brát politiku jako prostředek k vlastnímu prospěchu, netřeba po kauzách Morava (ODS) či Dryml (ČSSD) vůbec pochybovat.

Poslanec ODS Marek Benda narychlo spíchnul paragraf, který všem "vyvrženým" krakaticím zakroutí krkem. "Kdo v tisku, filmu, rozhlasu nebo televizi neoprávněně sdělí osobní údaje o jiném, shromážděné v průběhu trestního řízení, půjde až na pět let do vězení."

Poslanecká tvořivost sice narazila v Senátu, nicméně poslanci při druhém hlasování stvrdili původní verdikt. Kdo zveřejní odposlech, patří do kriminálu. A basta!

Topolánek, jenž nás děsil zvoláním o politicky umlčené policii, teď sám mlčí. Nechává za sebe promlouvat do televizních kamer ministra vnitra Langera: "Tak jako krádež je trestná, tak i prodej kradeného zboží je trestný, a v tomto smyslu musí sankce existovat." Přeloženo: Kdo si o mně dovolí zveřejnit něco z mé minulosti, bude litovat!

Právě z těchto důvodů je nový zákon špatný. Máme-li politicky umlčenou policii, máme-li politiky s podivnými vazbami z minulosti, pak je ve veřejném zájmu se o tom dozvídat.

A pokud máte pocit, že se někdy za šířením odposlechů neskrývá nic víc než jen snaha pobavit publikum šťavnatými telefonáty, netřeba šít nový zákon. Stačí uplatňovat ten, co už platí – vynášení citlivých údajů je pod přísným trestem pro policisty dávno zapovězeno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue