Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vývoz kradeného zvonu stvrdili památkáři

  7:04aktualizováno  7:04
Dětřichovice - Nelegálnímu vývozu vzácného zvonu ze zcela vykradeného kostela v Dětřichovicích na Bruntálsku zřejmě pomohli sami památkáři. Zvon má cenu jednoho milionu korun. Policie šetří, kdo zvon z šestnáctého století prodal do Německa. Bývalá pracovnice odboru Státního památkového ústavu v Praze Daniela Vokolková řekla, že vývozní papíry na prodej zvonu do zahraničí podepsali památkáři v Ostravě.
Další případy obchodu s památkami - uvnitř článku

Povolení během chvilky
"Vím, že když podnikatel z Kozlovic požádal ostravský památkový ústav o vývozní povolení pro kradený dětřichovický zvon, na počkání mu jej vydala pracovnice tohoto ústavu se všemi patřičnými razítky, hologramovými známkami a podpisy," uvádí bývalá památkářka.

"Snad proto, že jej ostravští památkáři vedli jako vzácnost," dodává ironicky. "Památkáři dali na vývoz razítko dokonce vzdor upozornění olomouckých kolegů, že že jde nepochybně o krádež, a že budou o vývoz požádáni," říká Daniela Vokolková. Dodává, že ona sama však neví, kdo zvon muži z Kozlovic prodal.

Zloději památek:

Zloději vykradli hřbitovní kapli

Za vykrádání památek šli
do vězení

Kostelní gang řídil nezaměstnaný boháč

Skandál mezi památkáři
Bruntálská památkářka a pracovnice Státního památkářského ústavu v Ostravě Lubica Mezerová potvrdila, že památkáři opravdu podepsali vývoz zvonu do Německa. "Považuji to za skandál a nevšímavost úřednice, která vývoz povolila. Ač v této instituci pracuji," řekla včera památkářka. "Proto ale také chci, aby se případ do detailu vyšetřil."

Policie dnes šetří případ jako trestní oznámení na neznámého pachatele. Nicméně bruntálská památkářka i lidé opravující kostel trvají na tom, že veškeré zařízení kostela celkem za deset milionů rozprodali nebo odvezli do jiných míst bývalí církevní správci.

Systém ochrany nefunguje
Daniela Vokolková uvádí, že případ dětřichovského zvonu odhaluje naprosto nefungující systém ochrany památek před krádežemi. "Zvon byl vskutku vzácný, raně renesanční, byť na něm nebyl nápis ve slovanském jazyku a reliéf protestanta Martina Luthera," říká kardinálova pracovnice.

Bruntálská památkářka Lubica Mezerová však dodává, že takto je zvon popisován v soupisu mobiliáře dětřichovské farnosti z minulého století. "Proto lidé snažící se obnovit kostel takto zvon popisují, ač ta vyobrazení na zvoně opravdu nejsou," řekla Lubica Mezerová.

Daniela Vokolková se pozastavuje nad současným vztahem lidí k dědictví minulosti. "Ve válkách lidé zvony skrývali například do rybníků a dnes je za pár korun klidně vyvezou pryč," řekla. Zvon ulil v roce 1564 mistr Jan Pleban ve zvonařské dílně v Uničově. Nápis se jménem autora je na zvonu, jinak má být povrch díla čistý.

Z rozpadajícího se kostela zmizel dokonce celý portál

P e l h ř i m o v y - Vykrádání kostelů nebude zřejmě jen tak brzy konec. Například rozpadající se a dnes už téměř zapomenutý kostel v Pelhřimovech na Osoblažsku navštívili před několika dny zloději.

Nákladním autem přijeli ke kostelu, který byl kdysi centrem věřících ze zaniklé početné německé obce, jejichž prázdné domy posloužily po odsunu jako stavební materiál pro nové domy při povodních na Slovensku. Zloději vybourali a naložili bez problémů na korbu cenný gotický portál z kostela.

"Vypadá to, že nynější vykrádání kostelů na Olomoucku se pozvolna rozšiřuje až k nám," řekla památkářka Lubica Mezerová. "Škoda je samozřejmě velká."
Historik Pavel Šopák ze Slezské univerzity v Opavě říká, že vykrádání kostelů svědčí o špatné státní správě.

"Potvrzuje se, že stát je nejhorším správcem památek. V posledních letech mizí opravdu významné kulturní památky jenom proto, že je stát nechce vrátit církvi a nedokáže je ani zapsat do seznamu památkově chráněných objektů," řekl historik.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Mercedes Třída E 2,0...
Mercedes Třída E 2,0...

r.v. 2017, naj. 16 600 km, diesel
1 276 215 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz