Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vývoj vanuatsko-abcházských vztahů zamotal diplomatům hlavy

  16:51aktualizováno  16:51
Dělí je tisíce kilometrů a ne každý dokáže říct, kde vlastně leží. Přesto se o vztazích dvou malých států - Abcházie a Vanuatu - mluví na půdě OSN a pořádají se kvůli nim tiskové konference. A vztahy jsou to v poslední době pořádně zamotané.

Na Vanuatu se kvůli verdiktu soudu změnila vláda. | foto: Profimedia.cz

Vztahy mezi zapadlým tichomořským státem Vanuatu a kavkazskou Abcházií se totiž v minulých dnech změnily v nekonečnou a dramatickou reality show, v níž nechybí diplomatická zápletka ani vládní zemětřesení.

Vzpurná gruzínská provincie, která po rusko-gruzínské válce z roku 2008 vyhlásila jednostrannou nezávislost, se s vydatnou podporou kremelských financí snaží získat mezinárodní podporu. Po úspěších ve Venezuele, Nikaragui a Nauru se měl stát dalším terčem abcházské diplomatické ofenzivy stát Vanuatu.

Ostrovní státeček Vanuatu.

Ostrovní státeček Vanuatu.

Zpočátku se záměr dařil: abcházský "ministr zahraničí" Maxim Gvindžija koncem května v místní televizi oznámil, že stát Vanuatu, dřívější Nová Kaledonie, Abcházii uznal. V Moskvě diplomatickým stykům zatleskali, v Tbilisi se hovořilo o milionových částkách, které Kreml za uznání zaplatil.

Stálý zástupce Vanuatu v OSN Donald Kalpokas ale po několika dnech informaci popřel. "Ptal jsem se naší vlády, a ta navázání diplomatických styků s Abcházií rozhodně popřela," řekl Kalpokas, který zprávu o uznání označil za podlý pokus o pomluvu vanuatské zahraniční politiky.

Abcházská vláda ale na uznání trvala. Ministr Gvindžija argumentoval faxem, na němž byl podpis vanuatského premiéra Sato Kilmana s datem 23. května. Jednání o diplomatickém uznání prý trvalo tři měsíce a Abcházie ho podle Gvindžiji nehodí pod stůl jen proto, že o něm Kalpokas neví.

Do hry v úterý vstoupil vanuatský ministr zahraničí Alfred Carlot, který informaci o uznání Abcházie potvrdil. "Omlouvám se za špatnou komunikaci mezi ministerstvem a zastoupením Vanuatu při OSN. Upřímně se těšíme na rozvoj obchodních vztahů s Abcházií, kterou jsme diplomaticky uznali," prohlásil ministr. Gruzínská média k jeho informaci jízlivě dodala, že Carlot za sovětské éry vystudoval diplomatickou akademii v Moskvě.

Abcházie se odtrhla od Gruzie.

Abcházie se odtrhla od Gruzie.

Podle zprávy novozélandského rozhlasu je ale s platností od dnešního dne všechno jinak. Vanuatský nejvyšší soud dnes vydal rozhodnutí, které Sato Kilmana zbavuje funkce předsedy vlády, protože se jím stal neústavní cestou. Ústava země stanoví, že premiér musí být zvolen v tajném hlasování, což se prý nestalo. Do funkce předsedy vlády soud jmenoval Kilmanova předchůdce Edwarda Natapeje.

A jedním z prvních kroků staronového premiéra bylo... zrušení vládního rozhodnutí o uznání abcházské nezávislosti. Potlesk tentokrát zaznívá z Tbilisi: zprávu dnes slavnostně na tiskové konferenci oznámil ředitel pacifického odboru gruzínského ministerstva zahraničí Zurab Alexidze.

"Vanuatu respektuje územní celistvost Gruzie a ruší rozhodnutí předchozí vlády," prohlásil Alexidze. Kreml na následky vládních změn ve Vanuatu dosud nereagoval. Podle novozélandského rozhlasu by účastníci sporu měli zachovat chladnou hlavu. Natapejův předchůdce a přítel abcházské nezávislosti Kilman se proti rozhodnutí nejvyššího soudu odvolal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz