Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vývoj v Česku je pro EU nepřehledný, řekl šéf švédské diplomacie Bildt

  13:30aktualizováno  14:28
Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným. V Bruselu to naznačil šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok Unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že je občas těžké situaci partnerům v EU vysvětlit.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt (15. září 2009) | foto: AP

"Vždycky od našich českých přátel potřebujeme nějaké vysvětlivky k rychle se měnící české politické scéně," řekl po dnešním zasedání ministrů zahraničí sedmadvacítky šéf švédské diplomacie.

Bildt tak ohodnotil poslední vývoj na české politické scéně ohledně předčasných voleb. ČSSD odmítla podpořit návrh na rozpuštění Sněmovny a volby se tak mohou uskutečnit až příští rok. - více o předčasných volbách čtěte zde

Situaci je občas těžké vysvětlit, míní Kohout

Jan Kohout byl v Bruselu ve vyjádřeních opatrnější. "Já bych se omezil pouze na konstatování, že některé věci se velmi obtížně komunikují našim zahraničním partnerům," řekl šéf české diplomacie.

Ministr zahraničí Jan KohoutDál však odmítl situaci v Česku komentovat. Čeká prý na výsledky dalších jednání a na to, jaké se podaří najít řešení vzniklé situace.

V Bruselu musel Jan Kohout reagovat na dotaz novinářů, jaký Praha vysílá signál partnerům v EU, když vymění vládu během předsednictví EU, mění data voleb a nemá dokončenou ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí.

Světové agentury vývoj v Česku sledují, ale nekomentují

Překotného vývoje kolem českých voleb si všímají i světové agentury. Omezují se ale jen na popis situace a nijak ji nekomentují.

"Odložením voleb za dosud plánovaný listopad by znamenalo, že u moci zůstane vláda nepolitického technokrata Jana Fischera. Ten bojuje, aby získal podporu politických stran k prosazení úsporných opatření potřebných k omezení zvyšujícího se schodku státního rozpočtu," napsala britská agentura Reuters.

Francouzská agentura AFP zase citovala slova šéfa ČSSD Jiřího Paroubka: "Volby se tak budou konat v řádném termínu, v červnu 2010."

Přestože vzhledem k sněmovní aritmetice zřejmě padne zamýšlený listopadový termín voleb, například rakouská agentura APA si ponechává zadní vrátka i pro tuto možnost. "Jestli se nakonec poslanecká sněmovna rozpustí, je ovšem krajně nejisté," píše. Situaci popisuje, ale nekomentuje i německá agentura DPA.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz