Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za nepovolený vývoz levných léků z Česka má hrozit pokuta

  • 80
Vývoz léků do zahraničí by měl být v budoucnu přísněji kontrolován a za porušení zákazů by hrozily pokuty. S takovým návrhem přišli výrobci originálních léčiv. Chtějí tak zabránit praxi, při níž překupníci vyvážejí do zahraničí z Česka některé léky, které tu jsou levnější.

Nemine měsíc, aby z Česka nezmizel nějaký lék; po léku na astma Berodualu to byl například Micardis (lék na vysoký tlak) nebo Ebixa (používá se pro nemocné s Alzheimerovou chorobou). Léky jsou u nás příliš levné, a tak je překupníci vyvážejí do ciziny, především do Německa. Přitom mnohé ze zmizelých léků nemají náhradu, jako zrovna berodual.

Chybějící lék

Berodual N

Z lékáren například zmizel lék pro alergiky a astmatiky Berodual N. Podle lékařů je nenahraditelný, pacienti jsou zvyklí ho používat při záchvatech. Balení léků se zřejmě prodávají do zahraničí, v Česku je totiž jeho cena mnohem nižší než v některých jiných zemích (detaily zde).

Teď je tu šance, jak poměrně jednoduše zabránit tomu, aby české léky končily u německých pacientů. S návrhem řešení přišli sami výrobci léků. "Zjistili jsme, že na Slovensku teď řeší totéž; jak zamezit vývozu levných léků, takzvanému reexportu. A v podstatě jsme okopírovali jejich řešení," přiznává Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, která sdružuje firmy vyrábějící originální léčiva.

Jde o to, že o každém vývozu léků by rozhodoval Státní ústav pro kontrolu léčiv a pokud by zjistil, že léku už je na českém trhu málo a pacientům hrozí jeho nedostatek, vývoz by nepovolil. Kdo by léky vyvezl bez povolení, dostal by pokutu. Slovenský návrh dokonce stanovuje lhůtu, že třicet dnů před vývozem musí zájemci požádat o povolení k vývozu.

Takové řešení podle asociace výrobců nebrání ani evropské legislativě určující pravidla pro volný pohyb zboží. Právě kvůli tomu se proti paragrafu zamezujícímu vývoz léků do zahraničí postavila nedávno vicepremiérka Karolina Peake (detaily čtěte zde).

Asociace už podle Jakuba Dvořáčka podala návrh na změnu zákona ministerstvu zdravotnictví. A to se na nápad tváří vstřícně. Zrovna teď totiž Poslaneckou sněmovnou prochází návrh zákona o léčivech, do něhož by se dala povinnost hlásit vývoz léků a žádat o jeho povolení snadno zapracovat.

"Při projednávání novely zákona o léčivech podpoříme návrhy směřující k úpravě reexportu léků tak, aby nedocházelo k výpadku a nedostatku životně důležitých léků pro pacienty," řekl náměstek ministra pro legislativu Martin Plíšek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video