Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vývoj léku proti alzheimeru skončil, neobstál v klinických testech

  7:27aktualizováno  7:27
Americké farmaceutické firmy Pfizer a Johnson & Johnson ukončují vývoj léku proti Alzheimerově nemoci. Medikament, který nesl pracovní název bapineuzumab, totiž neobstál v závěrečných kolech dvou klinických testů.
Firmy Pfizer a Johnson & Johnson ukončí vývoj léku proti Alzheimerově nemoci (ilustrační foto).

Firmy Pfizer a Johnson & Johnson ukončí vývoj léku proti Alzheimerově nemoci (ilustrační foto). | foto: AP

V jednom kole testů dostávali lék pacienti s mírnou až středně těžkou formou Alzheimerovy choroby. V porovnání s placebem ale nepřinesl lepší výsledky.

Už na konci července společnosti Pfizer a Johnson & Johnson oznámily, že prostředek neuspěl ani v dalším klinickém testu. Lék proto firmy nebudou podrobovat dalším testům.

Do vývoje prostředku bapineuzumab přitom firmy investovaly značné sumy. Johnson & Johnson v roce 2009 souhlasil s tím, že do něj vloží až 1,5 miliardy dolarů.

Podle agentury Reuters se pozornost upře na vývoj přípravku solanezumab společnosti Eli Lilly, i když i u něj je prý pravděpodobnost úspěchu poměrně malá.

Jak se nemoc projevuje

Choroba začíná pozvolna. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích už není schopen se sám o sebe postarat.

Zdroj: Česká alzheimerovská společnost

Alzheimerova choroba, která ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony, je nejčastější formou demence. Na světě jí podle odhadů trpí 36 milionů lidí, v Česku je zhruba 130 tisíc nemocných (více zde). Účinný lék by jeho výrobci mohl podle odborníků přinést miliardy dolarů.

"Je to jedno z dalších zklamání. Pro Alzheimerovu chorobu zatím není žádná dobrá zpráva," řekla iDNES.cz v reakci na zastavení vývoje léku předsedkyně České alzheimerovské společnosti Iva Holmerová.

Podle ní by však bapineuzumab nepředstavoval výrazný průlom. "Spíše by odstraňoval příznaky, ale ne příčiny. Zatím na alzheimera existují jediné schválené léky. To jsou takzvaná kognitiva, která u některých pacientů zpomalují onemocnění nebo dokonce vedou ke zlepšení soběstačnosti a k odstranění některých poruch chování," říká lékařka z Gerontologického centra v Praze 8.  

Vláda v říjnu 2010 schválila plán Alzheimer, který má zlepšit situaci pacientů s touto nemocí. "Pořád se to oddaluje a čeká se na jeho plnění," upozorňuje Holmerová.

Autoři: ,


Témata: nemoc, Dolar, Pfizer, Reuters

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Najdete na iDNES.cz