Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyvěšení článku o drogách není trestné

  13:17aktualizováno  13:17
Olomouc - Krajský soud v Olomouci s konečnou platností zprostil obvinění Miroslava Pihíka z Jesenicka, který před dvěma roky vyvěsil v centru Jeseníku kopii článku publicisty Jiřího X. Doležala proti perzekuci kuřáků marihuany. Senát přihlédl k tomu, že článek si mohly před vyvěšením přečíst desetitisíce lidí v časopisu Hustler a na internetových stránkách.

Soud potvrdil verdikt svých kolegů z Jeseníku. "Bylo by něco jiného, kdyby byl obžalovaný autorem toho článku," řekl předseda senátu Jindřich Bayer. Bayer zdůraznil, že pouhé přetištění nelze považovat za společensky nebezpečné jednání.

"Jsem šťastný, že soud takto rozhodl a pan Pihík již není tak nesmyslně stíhán a může mít klid. Jsem rád, že stát přestal poslouchat nacisty, kteří celé stíhání vyvolali," okomentoval rozhodnutí soudu publicista Jiří X. Doležal. K názoru soudce podotkl, že na něj má plný nárok.

Čtyřiadvacetiletý Pihík čelil žalobě z podněcování k trestnému činu, protože podle státních zástupců veřejně nabádal lidi k porušování zákona. Pokud by jej soud uznal vinným, hrozily mu až dva roky vězení. Státní zástupkyně nevyloučila, že žalobci sáhnou v tomto případě po mimořádném opravném prostředku a budou se snažit rozhodnutí zvrátit.

Pihík jako bývalý šéf nekonformního klubu mladých lidí vyvěsil loni v únoru na pronajatou vývěsku leták, v němž se píše, jak postupovat, pokud policisté přistihnou člověka při kouření, pěstování či prodeji konopí. Policii se nelíbily v letáku formulace typu: "Nikdy nesmíte úřadům říci..., kdo trávu donesl, mohl by to šeredně odskákat, ...máte povinnost jej krýt."

Soudce Bayer při zdůvodnění osvobozujícího verdiktu uvedl, že senát přihlédl i ke skutečnosti, že diskuse kolem legalizace a kriminalizace marihuany je ve společnosti stále otevřená. "Ani na nejvyšší zákonodárné úrovni není tato otázka dořešena," podotkl.

Na druhé straně se snažil mladíkovi promluvit do duše, aby se nad svým jednáním zamyslel. Mimo jiné také řekl, že odsouzení Pihíka za účasti tisku a televize by z něj mohlo udělat hrdinu.

Mladý muž krátce po vynesení rozsudku řekl, že se za žádného hrdinu nepovažuje a o něčem takovém ve chvíli, kdy dával článek na vývěsku, ani v nejmenším nepřemýšlel. "Způsob argumentace tohoto soudu by měl vést k širší diskusi, k tomu, aby se kompetentní orgány zabývaly změnou drogového zákona, případně pohledu na věc, kdy se mladí lidé dostávají do kontaktu s marihuanou, která není tak společensky nebezpečná jak jiné drogy," dodal Pihíkův obhájce Petr Poloček.

Přestože text proti perzekuci kuřáků marihuany otiskl časopis s celostátní působností a je k dispozici i na webu, policie podle dostupných informací kvůli němu nezačala stíhat nikoho dalšího. Autor článku Jiří X. Doležal před časem označil obvinění Pihíka za absolutní nesmysl a nabídl se policii, ať stíhá jeho.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz