Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žáky víc baví pamětníci a exkurze než náš výklad, přiznávají dějepisáři

  12:31aktualizováno  12:31
Učitelé dějepisu chtějí mít víc času na výuku historie po roce 1945. Průměrně jí věnují 28 vyučovacích hodin. Kantoři ve výzkumu Ústavu pro studium totalitních režimů a Factum Invenio ale sami přiznávají, že žáky spíše než jejich výklad zajímají historické filmy a vzpomínky pamětníků.

Listopad 1989 patří k nejčastějším tématům hodin dějepisu k poválečnému dění (ilustrační snímek). | foto: Herbert SlavíkMF DNES

Více prostoru pro moderní dějiny v internetovém dotazníku žádá 64 procent z 1 593 učitelů základních a středních škol, kteří se výzkumu účastnili.

Podle Ústavu pro studium totalitních režimu (ÚSTR) je ale průměrných 28 hodin poměrně dost. "Situace není tak tragická, jak se někdy prezentuje. Učitelé oproti běžnému přesvědčení nemají za cíl biflování, ale kritické myšlení žáků, a věnují se inovativním metodám," uvedl Vojtěch Ripka z ÚSTR.

Ředitel odboru vzdělávání ministerstva školství Tomáš Zatloukal připomněl, že si školy vytvářejí vlastní vzdělávací programy, a tak můžou ovlivnit, kolik hodin budou mít na jednotlivé předměty.

Učí se hlavně rok 1968, 1989 či politické procesy

Zhruba tři čtvrtiny kantorů si myslí, že žáci o výuku moderních dějin mají zájem -především o válečné a regionální dějiny a vzpomínky pamětníků. Učitelé ale zároveň míní, že žáky k zájmu o minulost více než jejich výuka motivuje sledování filmů, svědectví pamětníků či exkurze.

Největší prostor kantoři věnují letům 1968 a 1989, politickým procesům v 50. letech, odsunu sudetských Němců a každodennímu životu za normalizace. Třetina učitelů se zaměřuje jen na několik událostí do hloubky, polovina upřednostňuje konfliktní témata.

Dějepisáři k výuce používají nejčastěji učebnice, internet a dokumentární firmy. Za největší bariéry, které jim brání v učení novodobé historie, považují postoje svých kolegů a rodičů žáků. Tři čtvrtiny učitelů považuje materiální podmínky pro výuku za dobré.

Odsun Němců nazývají "vyhnáním" jen tři procenta učitelů

Výzkumníky také například zajímalo, jak učitelé nazývají skutečnost, že Němci museli po 2. světové válce opustit Československo. Osmdesát osm procent používá slovo "odsun", devět procent "vysídlení", jen tři procenta expresivnější výraz "vyhnání". 

V závěru dotazníku učitelé mohli připsat své poznámky. Kromě stížnosti na nedostatek času opakovaně zmiňovali, že děti příliš nečtou, jsou roztěkané a 
informace z médií posuzují nekriticky. Upozorňovali i na to, že žáci devátých tříd, kdy se moderní dějiny učí, často po přijetí na střední školu ztrácejí motivaci.

Průzkum proběhl letos v květnu, učitelé se jej účastnili dobrovolně. Jeho tvůrci požádali o spolupráci dějepisáře ze všech více než pěti tisíc základních a středních škol, zapojili se ale jen někteří.

V srpnu se někteří učitelé v letní škole ÚSTR učili, jak do výuky moderní historii zapojit rodinnou paměť, tedy každodenní vzpomínky příbuzných žáků (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...Najdete na iDNES.cz