Výtvarník David Černý u soudu

Výtvarník David Černý u soudu | foto: ČTK

Výtvarník Černý nabídl Knížákovi omluvu za „kriploidního ču...a“

  • 145
Výtvarník David Černý je ochoten omluvit se za své ostré výroky na adresu bývalého ředitele Národní galerie Milana Knížáka. Autor růžového tanku či miminek na žižkovské věži ho nazval ve vysílání České televize ču...em. Nyní záleží na Knížákovi, zda navrhovanou omluvu přijme. Po jednání uvedl, že nabídku odmítá.

"Mé přirovnání k pohlavnímu orgánu bylo neadekvátní," zní část omluvy, kterou Černý přednesl před soudem a kterou je ochoten zaslat osobním dopisem Knižákovi. Stalo se tak po dlouhém naléhání soudkyně, která výtvarníky přesvědčovala, aby se dohodli mezi sebou a neřešili věc soudně.

Knížák na rozdíl od Černého k soudu nedorazil. iDNES.cz ale po soudním jednání sdělil, že na nabídku nepřistoupí. "Trvám na tom, co jsem požadoval. Tedy veřejnou omluvu a finanční odškodnění," řekl  

Co zaznělo v dokumentu

Černý: Protože mě Knížák vyhodil. Von mě nechal vyvést, že jo. Dva dny předtím ochrankou. Při tý instalaci.

Moderátor: Proč?

Černý: Protože je to ču... Nafoukanej, kriploidní ču... To je úplně jednoduchý, ne? To přece víme všichni.

Soudkyně ale v úvodním proslovu naznačila, že pokud by Knížák trval na soudním jednání, požadovaného odškodnění v penězích by se zřejmě stejně nedočkal. Exředitel galerie po Černém žádá 150 tisíc korun. I kdyby vyhrál, získal by zřejmě jen omluvu odvysílanou v České televizi.

Černý u soudu poněkud ustoupil a řekl, že je ochotný Knížákovi napsat osobní dopis, ve kterém uzná, že jeho výrok byl vulgarismus a byl neadekvátní. Tím ale jeho ochota ke kompromisu končí. Na formulaci omluvy už nechce nic měnit. Podle něj je směšné, aby se při dnešní zatíženosti soudů řešil tak malicherný spor soudní cestou.

Za vulgarity chce Knížák peníze i od ČT

Celý soud byl poznamenán jednak osobní nevraživostí obou výtvarníků, ale také slovy, která jsou předmětem sporu. "Slovo ču... je vulgární i v přeneseném slova smyslu," musela například soudkyně zdůvodňovat, proč má vůbec Knížák právo domáhat se omluvy. "Ano, přirovnání k pohlavnímu údu bylo poněkud hypertrofované," prohlásil zase Černý.  

Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde. Milan Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem.

Černý bere nabídku omluvy jako projev své dobré vůle za to, že recipročně nežádá omluvu od Knížáka za to, že ho nechal vyvést z Národní galerie. Oficiální postoj Knižáka k nabídce na omluvu projedná soud v polovině února. 

Knížák kvůli proneseným slovům zažaloval také Českou televizi. Podle bývalého šéfa Národní galerie jejich odvysíláním televize porušila právo na ochranu osobnosti a vulgární slovo navíc do vysílání pustila, ačkoliv byl pořad předtočený. Po televizi chce půl milionu korun. Její zástupci ale už Knížákovi částečně ustoupili. Pořad odstranili z webového archivu televize a připravují dohodu, která by umělce uspokojila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video