Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:06
On-line reportáž iDNES.cz o povodňové situaci v Česku pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost a přejeme klidnou noc.
21:32
Meteorologové varují, že v nejbližší době dosáhne 3. stupně povodňové aktivity řeka Výrovka v Plaňanech. Později vystoupá na 3. stupeň také Chrudimka v Nemošicích.
20:35
Železniční trať mezi Havlíčkovým Brodem a Pardubicemi je od 18. hodiny neprůjezdná, vlak z Pardubic u obce Břevnice na Havlíčkobrodsku narazil do spadlého stromu. Provoz bude obnoven po 21. hodině. Ve vlaku jeli tři cestující, nikomu se nic nestalo. "Strom na koleje spadl podle všeho proto, že je po vydatných deštích podmáčený terén," uvedla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
20:23
Hasiči v Pardubickém kraji od časného úterního rána až do 20. hodiny zasahovali u 149 událostí. Jednalo se zejména o čerpání vody ze zaplavených objektů, odstraňování popadaných stromů, plnění pytlů s pískem, vynášení věcí z objektů do bezpečných míst, stavění protipovodňových hrází a čištění koryt toků, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
19:43
V Kroměříži se v noci na úterý zřítilo nové pódium na Velkém náměstí. Plochá plachtová střecha nevydržela nápor vody, její železná konstrukce se uprostřed zlomila a po desáté hodině večer se sesula. Více čtěte ZDE,
19:20
Kvůli vytrvalému dešti bylo kolem 18. hodiny neprůjezdných sedmnáct komunikací, zejména silnic druhé a třetí třídy. ČTK o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic. Nejvíce uzavřených úseků je na východě Čech, kde řidiči neprojedou čtyři silnice v Pardubickém a dvě v Královéhradeckém kraji. Problémy jsou i na železnici, na Vysočině najel vlak do stromu, který zřejmě kvůli podmáčené půdě spadl na trať.
18:43
Krajští zastupitelé na Vysočině odpoledne odmítli podpořit protipovodňové úpravy kaskády rybníků ve Sněžném na Žďársku. Na stavby za 22 milionů korun získal městys státní dotaci, která mu pokryje čtyři pětiny nákladů. Od kraje chtěl dalších 3,5 milionu, protože mu chybí peníze na dofinancování. Většina krajských zastupitelů tento požadavek dnes odmítla s odůvodněním, že na to kraj nemá dotační titul. "Také by naše podpora byla nesystémová. Nastal by okamžitě příliv dalších podobných žádostí," uvedl hejtman Jiří Běhounek.
18:38
Vodáci na jihu Čech si pochvalují dostatek vody. Více čtěte zde
18:28
Třetího povodňového stupně dosáhla i Sázava na stanici Havlíčkův Brod - Pohledští Dvořáci. Zatímco v 6 ráno hladina dosahovala 170 centimetrů, po 18. hodině to už byl dvojnásobek.
16:51
Na Vysočině mají hasiči napilno především na Žďársku a na Havlíčkobrodsku. Třetí stupeň povodňové aktivity nadále platí na řece Doubravě v Bílku a také na Zlatém potoce v Dobroníně. Právě v Dobroníně v tuto chvíli místní jednotka sboru dobrovolných hasičů plní pytle pískem a bude z nich stavět protipovodňovou hráz, která by měla od vody z rozvodněného potoka ochránit areál místní soukromé firmy.
16:48
Stoupající hladina Novohradky zvyšuje i tok řeky Chrudimky, do které se vlévá. V 15:20 se v Nemošicích hladina přehoupla přes hodnotu 180 centimetrů. Aktuálně zde tak platí druhý stupeň povodňové aktivity. Včera přitom byla hladina Chrudimky v této obci pár centimetrů nad půlmetrovou hranicí.
16:32
V souvislosti s velkou vodou řešili hasiči v Libereckém kraji spoustu náročných událostí. Jednou z nich bylo i vytažení velkých trubek, který utvořily překážku v rozvodněné Bílé Nise. Roury pochází z budování protipovodňových opatření - štol odvádějících vodu na jablonecké přehrady.
15:58
V Pardubickém kraji hasiči zasahovali od úterního rána do 13. hodiny u 110 případů. Nejčastěji šlo o odčerpávání vody, odstraňování popadaných stromů a plnění pytlů pískem. Odpoledne byla nejhorší situace na Holicku v Litětinách, Komárově, Dolní i Horní Rovni. "Tady již hasiči museli odčerpávat zaplavené domy a stavěli i protipovodňové hráze, aby voda nevnikala do domů," uvedla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková
15:33
Hasiči v Jihomoravském kraji vyjížděli od 7. hodiny ranní do 14 hodin k 58 zásahům. "Vyjíždějí především k odstraňování popadaných a nebezpečně nahnutých stromů. Odčerpávají vodní laguny ze silnic a vodu ze sklepů, garáží a dalších prostor," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
14:38
Zlatý potok tekoucí centrem Dobronína je na třetím stupni povodňové aktivity. Jsou zaplavené zahrádky u některých rodinných domů, silnice a areál tělovýchovné jednoty. Tam voda zaplavila antukové kurty. "Na nich se odvedlo hodně práce, veškerá antuka z nich bude zřejmě spláchlá," řekl starosta Sehnal. "Zatím nejsou ohroženy životy ani ve větší míře majetek občanů, voda ale zatím pořád stoupá," řekl starosta ve dvě hodiny odpoledne. Voda ohrožuje i stavení, ve kterém žije žena na invalidním vozíčku se svým druhem. "Tam situaci sledujeme a jsme ve spojení v případě, že by došlo k rapidnímu zvednutí hladiny," dodal starosta Dobronína.
14:35
V Libereckém kraji byla svolána povodňová komise. V terénu je 13 jednotek hasičů, čtyři jsou profesionální, zbytek dobrovolné. "Zasahují hlavně ve Višňové na protipovodňové hrázi, kde funguje jen jedno z velkých čerpadel," informoval hejtman Martin Půta. V kraji jsou zavřené také některé menší silnice na Frýdlantsku, a to úseky mezi Višňovou a Předlánky, dále pak Černousy - Boleslav a Černousy - Ves. "Přehrady Josefův Důl a Harcov v Liberci jsou plné. Souš na Jablonecku je naplněna z 93 procent, Bedřichov z 86, Mšeno z 96,4, Fojtka z 94,2 a Mlýnice na Liberecku z 86,4 procenta," řekl Jaroslav Jaroušek, ředitel jablonecké pobočky Povodí Labe. Podle něj jsou v přehradách ještě rezervy. Všude je přítok vyšší než odtok.
14:24
  • Lidé z Herálce na Žďársku s napětím sledují situaci na Svratce, jejíž hladina

    Lidé z Herálce na Žďársku s napětím sledují situaci na Svratce, jejíž hladina se každou hodinu zvyšuje. / Autor: Petr Lemberk, MAFRA

14:14
Kromě Jizery v Jablonci nad Jizerou paltí druhý stupeň v Libereckém kraji ještě na Jeřici v Mníšku a na Kamenici v Plavech. Ve Višňové nasadily vodní čerpadla. Hasiči zde mají v pohotovosti osm jednotek.
14:07
Jizera v Jablonci nad Jizerou postupně opadá. Před tři čtvrtě na dvě její hladina klesla pod úroveň stupně ohrožení a momentálně je její hladina na 209 centimetrech, na druhém stupni povodňové aktivity.
13:44
Rozvodněné potoky a říčky zatopily zejména na Pardubicku a Chrudimsku několik silnic. Jde o úseky Dolní Roveň - Vysoká u Holic, Dašice - Dolní Roveň, Komárov - Horní Ředice, Opatovice nad Labem - Vysoká nad Labem a ulice Jasenská v Přelouči. Uzavřen je železniční podjezd Opočno na silnici III/30520, vozovku do půl metru zaplavila řeka Loučná. Projet se nedá ani úsek z Dříteče přes Zástavu do Újezda u Sezemic. Očekává se také uzávěra silnice z Horní Rovně do Ostřetína a z Bukoviny na hranice okresu Hradec Králové. Na Chrudimsku byla kvůli rozvodněné Novohradce přehrazena pomocí protipovodňových vaků silnice mezi Vejvanovicemi a Dvakačovicemi.
13:20
Třetí povodňový stupeň ve čtvrt na dvě odpoledne platí na sedmi místech. Vyhlášen byl na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku, na Jizeře v Jablonci nad Jizerou, na Labi na Labské a ve Vestřevi, na Novohradce v Luži a na Doubravě v Bílku a Pařížově.
12:52
Zvedá se i Labe. Od půlnoci jeho hladina v Ústí nad Labem vzrostla o 62 centimetrů, ve 12:30 byla ve výšce 362 centimetrů. Podle modelové předpovědi vodního stavu by měla ve středu dosáhnout prvního stupně. Podle ředitele závodu Dolní Labe v Povodí Labe Jindřicha Zídka by to mělo být v sedm hodin ráno. "Další vývoj bude zcela záviset na následném naplnění prognózy srážek a na doběhu a souběhu zvýšeného průtoku z horního Labe a Sázavy," uvedl Zídek. Odhadl, že by Labe mělo stoupat až do 27. června, kdy by v Ústí mohlo dosáhnout skoro 540 centimetrů. Stupeň pohotovosti se tu vyhlašuje při 530 centimetrech.
12:35
Mezinárodní silnici E55 u Ševětína zalila voda z polí. Místo je uzavřené a objízdná trasa vede přes Vitín a Chotýčany.
12:32
Silnici číslo 111 u obce Zbizuby na Kutnohorsku zaplavuje voda z polí. Projet zatím lze se zvýšenou opatrností.
12:21
Na Doubravě v Bílku byl překročen třetí povodňový stupeň, zvýšený průtok se bude promítat dále po toku. Třetí stupeň bude v nejbližší době překročen na Labi ve Vestřevi, Jizeře v Jablonci nad Jizerou. Velmi rychle stoupá hladina Kamenice v Jesenném, kde nejsou určeny limity pro povodňové stupně, informoval Český hydrometeorologický ústav.
12:02
Protipovodňové zábrany v Praze jsou v podstatě připraveny k dalšímu použití. Podle slov pracovníků skladu protipovodňových zábran v Dubči je rozložení zábran k čištění dokonce ještě výhodnější pro odvoz do terénu, než kdyby byly už zakonzervovány. Zábrany se budou ještě dnes stavět v Divadelní ulici a na Zbraslavi. (více o protipovodňových opatřeních v Praze čtěte zde).
11:53
Celkem čtyři řeky dosáhly třetího povodňového stupně. Jde o Smědou v Předláncích na Frýdlantsku, Labe na Labské, Novohradku v Luži a Doubravu v Pařížanech. Druhý povodňový stupeň před polednem potom platil na 14 místech v Jihočeském, Jihomoravském, Pardubickém, Královéhradeckém, Pardubickém kraji a na Vysočině.
11:43
11:20
V Cerekvici nad Loučnou řeka klesla pod hranici prvního povodňového stupně. Dále po proudu v Dašicích naopak Loučná stále po centimetrech stoupá. Řeka Chrudimka je na prvním stupni od 11:00 v Nemošicích. Zde se dá předpokládat stálý vzestup, jelikož Chrudimka v těchto místech leží až za soutokem s Novohradkou. Ta v Luži dosáhla kolem jednácté hodiny už výše 240 centimetrů. Ve stejný čas včera přitom byla výška její hladiny přesně o dva metry nižší.
11:18
Od 9:00 do 11:00 vyjížděli hasiči na Vysočině k dalším dvěma desítkám případů. Celkem už tak počet zásahů v souvislosti s deštěm stoupl na více než šest desítek. Největším problémem je most v Ronově nad Sázavou. "Na místě v tuto chvíli zasahují jak dobrovolní hasiči z Přibyslavi, tak také profesionální hasiči z Havlíčkova Brodu, včetně členů lezecké skupiny," sdělila mluvčí hasičů Petra Musilová.
10:52
Třetího stupně už dosáhla říčka Smědá v Předláncích v Libereckém kraji. Hladina je nyní na 254 centimetrech. Podle odhadů hydrometeorologů by voda měla dál stoupat, kulminace se očekává odpoledne.
10:45
Ústřední povodňová komise rovněž vydala upozornění před pokračujícími srážkami v Krkonoších, Jizerských a Lužických horách a na Českomoravské vrchovině. Šéf komise a ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zároveň varoval před intenzivními srážkami, které by ve středu mohly zasáhnout sever a severovýchod Česka.
10:40
Ústřední povodňová komise doporučila vládě, aby prodloužila možnost nasazení vojáků, kteří pomáhají s likvidací následků povodní, o dva týdny, tedy do poloviny července.
10:38
Povodí Vltavy v úterý ve 14 hodin v Praze opět uzavře protipovodňová vrata na Čertovce. Hlavní město potom uzavře i náplavky podél Vltavy.
10:32
"Největší problém představuje v tuto chvíli most v Ronově nad Sázavou, který je ve špatném technickém stavu, a velká voda ohrožuje jeho statiku, hrozí jeho zřícení. Na místě zasahují krajští hasiči a povodňová komise," uvedl ředitel krajských hasičů Petr Beneš. Ve Velkém Meziříčí komplikuje situaci nedokončená stavba protipovodňové ochrany města. "V tuto chvíli na místě zasahují čtyři jednotky hasičů, které pytlují písek a staví provizorní protipovodňovou hráz," uvedl hejtman Jiří Běhounek. (článek o situaci na řekách na Vysočině si můžete přečíst zde).
10:26
Řeka Loučná dosáhla krátce po desáté hodině na první stupeň už i v Cerekvici nad Loučnou.
10:24
Na Chrudimsku se zvedá hladina místního potoka v Bítovanech, hasiči tady provádějí monitoring.
10:21
Podle České televize hrozí v Ronově nad Sázavou zřícení historického mostu.
10:14
Na řece Smědé v Bílém Potoce platí už druhý povodňový stupeň. První stupně povodňové pohotovosti jsou na Jeřici v Mníšku a na Lužické Nise v Liberci.
10:05
Nejspíše z důvodu vytrvalého deště a vlhkosti došlo ke zkratování řadiče na semaforech Havlíčkova-Masarykova v Havlíčkově Brodě. Semafory jsou mimo provoz a v tuto chvíli řídí dopravu na křižovatce policie. Město se bude snažit závadu co nejdříve, pokud možno ještě během dnešního dne, odstranit.