Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výstražná stávka odborů proti vládním reformám
16:25
Vážení čtenáři, náš on-line k výstražné stávce odborů skončil. Děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký zbytek dne.
16:23
"Stávka splnila svůj účel. Pozitivní je, že ji podpořili nejen odboráři, ale i veřejnost, mnohde pacienti vyjadřovali lékařům solidaritu," komentoval stávku Jiří Schlanger, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
16:15
Strojvedoucí dnes mezi 13:00 a 14:15 zastavili většinu dálkových i regionálních vlaků. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly stálo zhruba 80 procent všech spojů. Hodinovou stávkou strojvůdci podpořili odborářský protest proti vládním reformám, 15 minutami navíc se strojvůdci rozhodli upozornit na nejasnosti kolem nedávné tragické nehody v Moravanech.
16:05
"Kdyby se hypoteticky česká ekonomika na hodinu zcela zastavila, přišlo by to stát asi na dvě miliardy korun. Pokud by se stávky zúčastnila pětina pracovních sil, činí hypotetická ztráta 400 milionů korun. Nicméně skutečné náklady budou nejspíše pouhým zlomkem uvedené cifry," odhadl analytik Patria Finance David Marek.
16:04
Dnešní stávka bude mít podle ekonomů oslovených ČTK na českou ekonomiku minimální dopad. Důvody pro vyhlášení stávky, jimiž je podle odborářů reálné snížení platů ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře či reforma důchodů, analytici spíše neuznávají. "Vliv hodinové stávky na národní hospodářství je zanedbatelný, v ročním úhrnu hospodaření firem i stávkujících zaměstnanců prakticky nehraje žádnou roli," řekl ČTK hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
15:47
Na Vysočině podle ČTK aktivně stávkovali zdravotníci čtyř krajských nemocnic a odboráři v šesti menších průmyslových podnicích. Kvůli stávce strojvůdců bylo zrušeno několik spojů, řada dalších vlaků měla zpoždění, nebo nejela v určitých úsecích. Většina odborářů však výstražnou stávku proti vládním reformám podpořila pouze symbolicky. Protest naopak nepodpořili odboráři největšího podniku kraje, jímž je jihlavský Bosch Diesel, kde pracuje přes 6000 lidí. Nestávkovali ani řidiči největšího přepravce na Vysočině společnosti Icom transport.
15:43
Polovina klinik pražských fakultních nemocnic se podle odborů do stávky zapojila aktivně. Další pracoviště protest proti reformám ministra Tomáše Julínka (ODS) podpořila. Odlišné údaje ale poskytli ředitelé fakultních nemocnic ministerstvu zdravotnictví. Stávky se podle nich účastnilo v průměru pět procent zaměstnanců. Žádný pacient si nestěžoval, že by kvůli stávce nebyl ošetřen. Píše o tom ČTK.
15:42
V Pardubicích stávkovali také hudebníci Komorní filharmonie Pardubice. "Přerušili jsme zkouškovou činnost, pak zkouška normálně pokračovala. Z 37 členů nás stávkovalo asi 30," uvedl Pavel Merta, který vede hráče sdružené v odborech. Hudebníci se ztotožňují s prohlášením celostátní komory odborových svazů, zejména jim vadí plánované zvýšení hranice pro odchod do důchodu na 65 letech. "V naší profesi je nemyslitelné, aby to někdo vydržel do tohoto věku v plné výkonnosti," řekl Merta.
15:37
Prohlídky přerušil na hodinu i zámek Žleby. Řada hradů a zámků symbolicky vylepila plakáty upozorňující na protest.
15:36
Hodinové přerušení výroby ve Škodě Auto znamenalo výpadek asi 100 aut.
15:34
Dopravní podnik města Brna poděkoval cestující veřejnosti za velmi vstřícné chování během hodinové výstražné stávky. "Až na několik telefonátů rozhořčených cestujících jsme nezaznamenali žádné problémy, cestující byli velmi ukáznění a respektovali pokyny řidičů. I samotní řidiči velmi bedlivě dbali pokynů vypracovaných dopravním podnikem," popsala mluvčí podniku Hana Pohanová.
15:32
"900 tisíc přímých účastníků stávky je obrovský počet. Myslím si, že je to výzva této vládě. Být na místě Mirka Topolánka, tak bych se tím výrazně zabýval a korigoval bych kurz," prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.
15:30
Na jihu Moravy se podle odhadu ČTK aktivně zúčastnilo dnešní stávky proti vládním reformám přes 15.000 lidí.
15:29
V Olomouckém kraji stávka zkomplikovala především provoz vlaků.
15:28
Ze stanic v Ústeckém kraji podle jízdního řádu nevyjelo zhruba 20 vlaků. Ze stanice Ústí nad Labem západ nevyjel rychlík do Kolína již ve 12:45, což se cestující dozvěděli z hlášení rozhlasu. Ten jim oznámil, že je vlak zrušený, stejně jako osobní vlak do Litoměřic ve 13:03. Některé z cestujících výpadek vlaků zaskočil. Uvedla to ČTK.
15:17
K protestním akcí se dnes také připojili zaměstnanci Národního památkového ústavu ze zámku Hrádek u Nechanic na Hradecku, kteří od 13:00 do 14:00 hodin uzavřeli pro návštěvníky prohlídkový okruh. "V té době dorazili dva zájemci, ti to pochopili, počkali a pak s dalšími turisty vyrazili na pozdější prohlídku," řekl ČTK kastelán Hrádku u Nechanic Ivan Šenk.
15:16
"Účast mě překvapila, dá se říci, že lidí, co se zúčastnili, bylo mnohem více, než jsem čekal. Je zřejmé, že reforma lidi trápí, že její důsledky dolehly do jejich peněženek. Je ale evidentní, že motivace nesmířit se s tím je poměrně velká. Když se k tomu vezme to vedro, které panovalo, tak si myslím, že to je opravdu rozhodný názor. Překvapila mě zemědělská taktika s balíky slámy na pražské magistrále," okomentoval stávku poslanec za ČSSD Milan Urban.
15:12
„Souhlasím s tím, že tato země je ohrožena. Není ale ohrožena reformami, nýbrž nedostatkem těchto reforem. Ve Vítkovicích jsem diskutoval s lidmi proč nestávkují, proč mají tolik práce, proč jsou úspěšní, jaké mají nové rozvojové projekty. Pokud z 58 tisíc lidí Českých drah stávkuje pouze tisíc lidí, tak to beru jako politickou stávku,“ řekl po návštěvě železáren premiér Mirek Topolánek.
15:11
"Pokud vláda na tuto akci neuslyší, tak budeme protestovat i nadále. Zatím ale nechceme specifikovat jak," řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. "Vadí nám i přístup zaměstnavatelů, kteří vyhrožovali těm, kteří se k dnešní stávce připojili, že budou sankciováni. Odrazovali je od toho, aby uplatňili své ústavní právo," doplnil.
15:09
"Nemám příliš mnoho informací, ale řada představitelů stávkujících to považuje za úspěch a já s tím názorem solidarizuji. Účast na stávce osobně považuji za úspěch - při tom, kolik lidí je organizováno v odborech a podobně," řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
15:07
"Já to vůbec nesledoval, jsem v práci, pracuji a mí kolegové také. Jak to probíhalo, nemám tušení," řekl ke stávce ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).
15:01
Pracovníci ve školství stávku podpořili jen symbolicky. "Protože je poslední týden školního roku a ve školách se neučí, nemá klasická stávka smysl," řekl šéf školských odborů na Vysočině Čestmír Svoboda.
14:56
Skoro 200 zdravotníků z Vysočiny demonstrovalo před budovou krajského úřadu v Jihlavě. Zástupci odborových organizací přečetli otevřený dopis hejtmanovi a zastupitelům, jímž chtějí upozornit kraj na svou nespokojenost s návrhem reformy a přesvědčit krajské politiky napříč politickým spektrem, aby se zasadili o stažení kontroverzních návrhů ministra zdravotnictví. Informovala o tom ČTK.
14:55
Situace na vlakovém nádraží v Českých Budějovicích nebyla podle ČTK nijak dramatická. Kvůli stávce strojvůdců neodjely pouze dva vlaky. Zrušen byl polední rychlík do Prahy a stejným směrem se nevydal i jeden osobní vlak krátce před 13:30. Nástupiště tou dobou téměř zelo prázdnotou, i v odbavovací hale bylo jen pár desítek cestujících, kteří ale čekali na spoje s pravidelným odjezdem.
14:49
Státní zaměstnanci šli do stávky kvůli letošnímu propadu reálných mezd. "Situace už je příliš vážná. Pokud se to nezmění, nemohu vyloučit další protesty," dodala za odbory Vondrová.
14:48
"Do stávky se připojili zaměstnanci napříč profesními skupinami. Byli to lidé z finančních a katastrálních úřadů, zaměstnanci na městských a obecních úřadech či kasteláni a průvodci na hradech," řekla iDNES.cz předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.
14:45
V hlavním městě stála nejdéle tramvaj v Jindřišské ulici, kde asi 15 minut blokovala koleje. Stávkovaly také dvě stovky řidičů autobusů, což je zhruba čtvrtina všech vypravených vozů, uvedla ČTK.
14:44
"Jsem pyšný na zaměstnance dopravního podniku, kteří se nenechali zmanipulovat odborovými předáky," uvedl pražský primátor Pavel Bém. Ke stávce podle něj není důvod, republiku neohrožují reformy, ale naopak jejich zastavení, soudí.
14:39
"Pražské autobusy i tramvaje jezdí zatím mimo jízdní řád, do pořádku se městská doprava dostane až v průběhu odpoledne a večera," uvedl Petr Blažek z pražského dopravního podniku.

Diskuse

krossx: smrnda: a jak jsi prisel, ze podle voledniho zakona na to nemaji pravo? (15:02)

2998: Nechápu proč se stávku, je to uplně zbytečný, vždyť je správné co dělá vláda. Když se nic nebude dělat, tak dopadnem jako v Brazílii, to znamená BANKROT.!! Jen se všichni zamyslete. (14:56)

2998: .. (14:54)

War13: jn šel jsem dělat něco užitečnějšího ale snažil jsem se aspon 1 argument (14:45)

Milton_Friedmanovic: smrnda: škoda na tebe reagovat..... (14:43)

lickerman: alca: :))))) (14:42)

alčawirth: Chtějí socialistické výhody socialisticky bych je rozehnala vodním dělem :-) (14:42)

babca: milej štěchu, nevím nic o tom, že by se v listopadu 89 cinkalo za návrat rudejch sviní jako si ty z5! bylo to naopak! (14:38)

smrnda: WAR13.. začni používat hlavu ty.. u vlády je někdo kdo na to podle volebního zákona nemá právo.. a vyjmenovávat ti jednotlivě co mi na vládě vadí se mi nechce. Zamysli se (14:37)

Milton_Friedmanovic: smrnda: Pokud se Ti něco nelíbí, tak se to snaž změnit konstruktivně, ne destruktivně. To co šlo v 60tich letech jde i dnes. Mně se vede dobře. Dokážu se o sebe postarat. (14:36)

-jk-: smrnda: A jak víš, že je to v§le většiny? Ty jsi jak Paroubek pio volbách, co taky tvrdil, že má většinu. Navíc, pokud budou odbory spojené s politickou stranou (jedno jakou) , tak je to nedůvěryhodné (14:35)

War13: smrnda - ne ale ty fraze už mi lezou krkem... nechci aby jsi papouškoval co jsi někde slyšel ale řekl argument "jsem proti stavce protože..." argument protože topolanek je debil nepovažuju za duvod ke (14:35)

smrnda: WAR13... máš pocit, že jen něco poslouchám a přepisuji sem?? (14:34)

lickerman: to je jakos radarem.. vetsina, vetsina a pak na Vaclavaku protestuje tisicovka lidi;) (14:34)

War13: stale nepadl žadny zasadni argument pro stavku (14:34)

War13: smrnda - argumenty !!! a ne žvasty... (14:34)

smrnda: jk.. a když někdo dělá reformy proti vůli většiny to není v zákoně definované že :-)) (14:33)

War13: smrnda - začni použivat svoji hlavu a přestan jenom poslouchat (14:32)

smrnda: MF.. jsi snílek .. tohle šlo možná v 60tých letech minulého století. A hlavně stát tvoje peníze spravuje takže ti to nemuže být jedno. Neříkám, že stávka je řešení, ale je zapotřebý odbourat lhostejno (14:32)

Besi: za co stávkují zdravotníci? za zrušení poplatků ve zdravotnictví? Mám dojem že se jim velice líbí (14:32)

derjunge: Doufám že Standa Bernard to letos v senátu Štěchovi natře, snad jsou ještě rozumní lidé, co pochopí oč těm bolševikům z ČSSD jde... (14:31)

-jk-: smrnda: Je vidět, že i ty sám v tom máš guláš. Klidně si stávkuj, ale pokud bráníš a omezuješ ty, kteří stávkovat nechtějí, např. úmyslným blokováním dopravy, tak to není stávka, ale trestný čin. (14:31)

derjunge: Ať táhnou všichni odboráři do Číny, do Severní Koree, když se jim to tak líbí, ten socialismus... My je tu nechceme !!! Chceme svobodu !!!!!!!!!!!! (14:30)

Milton_Friedmanovic: Smrnda: Nepotřebuji Tvou lítost. Svoboda je o možnosti se rozhodnout. Já se rozhodl žít nezávisle od kohokoliv. Čím míň mi do života bude zasahovat stát a Štěchové, o to svobodněji budu žít. (14:30)

smrnda: MF.. svoboda ale není jen o vydělávání peněz... pokud si to myslíš, jsi značně omezený a máš mou lítost (14:29)

alčawirth: smrnda gooo (do Bohnic) (14:28)

smrnda: War13.. tady nemusí být nějaký hlavní důvor... já s nimi souhlasím, jen kvůli způsobu vládnutí v tomto státě. Topol a jeho banda to prostě přehání (14:27)

Milton_Friedmanovic: Milane Štěchu: Já během revoluce cinkal na náměstím za svobodu - tu mi dnešním dnem vy a vaši poskokové upíráte. Chci pracovat, vydělávat a podle toho žít.Chci zrušit odbory! (14:27)

Milton_Friedmanovic: Milí zdravotnický personál. Doporučuji, aby ste se příště distancovali od a priori destrukčních praktik typu vození lidí tramvají krokem anebo zastavování provozu na silnicích či odjezdu z letiště.... (14:24)

lickerman: stavkuje se za to, ze musi najit pri navsteve lekare drobne:) (14:17)