Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českem přešly silné bouřky. Zvednou hladiny, déšť má ustat až v úterý

  13:33aktualizováno  19:40
Předpověď počasí pro další dny nevěstí nic dobrého. Odpoledne přišel do Česka pás silných bouřek a hasiči vyjížděli ke stovkám případů. Déšť má ustávat až během úterka. Hrozí rychlé vzestupy hladin řek a jejich návrat až na třetí stupně povodňové aktivity. Na několika místech prudké deště způsobily lokální záplavy.

"V neděli odpoledne a večer očekáváme zpočátku místy, postupně na většině území přeháňky a bouřky, které mohou být ojediněle velmi intenzivní," uvedl Český hydrometeorologický ústav v aktuální výstraze. Bouřky budou od severozápadu postupně ustávat během pondělka a v noci na úterý.

Už krátce po poledni se intenzivní bouřky objevily na Prachaticku a Strakonicku. Další silná bouřka s krupobitím přišla od severní hranice Čech přes Šluknovský výběžek. Přívalové deště způsobily řadu komplikací v automobilové i železniční dopravě.

Po bouřce byla nesjízdná trať mezi Jesenicí a Chyší na pomezí Ústeckého a Karlovarského kraje, zaplavená byla i trať v úseku mezi Hořeticemi a Březnem u Chomutova. Vlaky tu nahradí autobusová doprava, vznikají zpoždění. Kvůli vodě je v obou směrech neprůjezdná Pražská ulice v Chomutově, na místě jsou hasiči a dopravu odklání policisté.

Podobně je tomu i ve Vrskmani na Chomutovsku. Kolony se po dešti, který zaplavil silnici, tvoří také v ulicích Školní a Chomutovská v Otvicích na Chomutovsku.

Kvůli přívalovým dešťům je dočasně uzavřen Mariánský most v Ústí nad Labem. Na mostě Edvarda Beneše dopravu kyvadlově řídí policisté. Oba mosty byly přitom teprve před několika hodinami otevřeny poté, co to umožnil pokles hladiny Labe.

Odpoledne bouřky zasáhly i jih Plzeňského kraje a Chebsko. Později se přesunuly na sever, větší škody zatím nezpůsobily. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů v Plzeňském kraji bouřky prošly nejdříve Klatovskem, později zasáhly Tachovsko a Plzeňsko. "Nebylo to tak dramatické, jak se zdálo. Vyjížděli jsme k několika čerpáním vody ze sklepů nebo z dvorků. Lokální povodeň bouřky zatím nezpůsobily," řekl po 17. hodině.

V Nýřanech kvůli vodě hasiči evakuovali deset lidí. Bouřky se silným deštěm zasáhly odpoledne také Ašsko a Chebsko. "Vyjížděli jsme zatím k převážně spadlým stromům, například u Mariánských Lázní, u Vřesové nebo v Karlových Varech," řekl mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Padaly kroupy velké jako holubí vejce

Prudký déšť způsobil bleskové záplavy na Chomutovsku, Lounsku a na několika místech Děčínska. Voda tu zaplavila sklepy, zahrady či garáže, většinou se valila z polí. 

Povodňová komise

Všechny povodňové komise musí zachovat protipovodňová opatření ve stávajícím stavu. Navíc musí zřídit nepřetržité hlídkové služby, informoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Hrozí také sesuvy půdy. Česká geologická služba zřídila krizové telefonní linky, kam můžou starostové hlásit sesuvy a volat o pomoc.

"Přišel déšť, pak kroupy velké jak holubí vejce. Z polí se to všechno spláchlo. Valí se to dolů do rybníka, který hrozí protržením, už to jde přes hráz. Musíme evakuovat lidi z Řepan, pod hrází, aby se něco nestalo," popsal starosta Lubence na Lounsku Bohumil Peterka.

Evakuovaní mají být podle jeho slov umístěni ve školní tělocvičně. Dodal, že na místě zasahuje několik hasičských jednotek.

Bouřky po 17. hodině dorazily do středních Čech, přehnaly se Rakovnickem a Mělnickem, na Boleslavsku způsobily lokální záplavy. Hasiči tam měli už dvacítku výjezdů. V Rožmitále spadla střecha stodoly, uvnitř nikdo nebyl. Úrodu i majetek v Neratovicích a Libiši na Mělnicku poničily kroupy velké jako pingpongové míčky.

Nedaleko Slabců na Rakovnicku voda částečně zatopila chatovou osadu U Bartoňů. "Jedna chata byla odplavena, ale nikomu se nic nestalo," uvedla mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Průtrž mračen také zkomplikovala dopravu na silnici R10.

Fotogalerie

"Nejhorší byla situace na Mladoboleslavsku. V Jemníkách se na návsi vylila voda z rybníku. V Kosmonosech například uvázl řidič v osobním autě a nemohl se dostat ven. V Mladé Boleslavi prudce vzrostla hladina Klenice," uvedla mluvčí hasičů Lenka Kostková. Přívalový déšť tam zatopil i elektrické rozvaděče 6. základní školy, takže je celá budova bez proudu. V pondělí se tam nebude vařit.

Škody bouřka napáchala také v Praze. Hasiči zasahují u třicítky případů. Většinou vyjíždí k popadaným stromům, zatopeným sklepům a garážím. Na jednom místě natekla voda do školy. Na několika silnicích kanalizace přestala pobírat návaly vody. Voda se rozlila po silnicích třeba v Prosecké a Sokolovské ulici. Uzavřen musel být Těšnovský tunel.

"V kině Atlas v Sokolovské ulici je 75 centimetrů vody," uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Provozovatel kina Leo Čermák řekl Českému rozhlasu, že škody zřejmě dosáhnou výše několika milionů korun a kino bude muset být zavřeno. "Teď nedokážu říci, zda bude zavřeno týdny či měsíce, ale určitě budeme muset částečně rekonstruovat prostory kina," uvedl.

Vltava a Labe klesají, stoupají menší toky

Podle meteorologů během bouřek může spadnout i padesát milimetrů srážek za hodinu. Hladiny zejména menších řek mohou kolísat nebo stoupat.

"Půda v povodněmi zasažených oblastech je značně nasycena, vzestupy proto mohou být velmi rychlé," upozornili meteorologové s tím, že nelze vyloučit ani dosažení stupňů povodňové aktivity či rozlití řek. Nárazy větru pak mohou dosáhnout 50 až 70 km/h, na podmáčených místech hrozí vyvracení stromů a sesuvy půdy.

Až do úterý déšť

Deštivé počasí má však zejména v Čechách pokračovat i v pondělí. Místy i trvalý déšť přestane až během úterka, v Čechách má v pondělí místy spadnout 50 až 70 milimetrů srážek. V úterý už bude pršet méně a hlavně na jihovýchodě Česka, kde spadne až 30 milimetrů. Na severozápadě Čech má ale v úterý pršet už jen velmi málo.

"Vydatnější srážky, které jsou očekávány z neděle na pondělí a v pondělí povedou k dalším vzestupům hladin, a to nejen v oblastech, které již byly zasaženy předchozí vlnou povodní," uvádí výstraha. Vzestupy toků pak mohou být velmi rychlé, neboť je půda nasáklá vodou.

Nejvíce mají stoupnout toky v povodí Berounky, Otavy, horní Vltavy a jejích přítocích. Tam meteorologové předpokládají překročení druhých i třetích stupňů povodňové aktivity. Zvýšit se mají také hladiny řek na horách na severu Čech i Moravy, v povodí Lužické Nisy na Smědé a Mandavě, Bělé a Opavě. Tam mají řeky překročit první stupeň povodňové aktivity.

Poklesy hladin na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se pak podle meteorologů do pondělí zpomalí a možná znovu stoupnou.

Silná bouřka už udeřila ve Středočeském kraji ze soboty na neděli


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz