(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čechy zkropí silné bouřky, varují meteorologové. Přinést mohou krupobití

Zejména v západních a jihozápadních Čechách hrozí od pátečního odpoledne do sobotní noci silné bouřky s nárazy větru, místy i kroupami. V aktuální výstraze s nízkým stupněm nebezpečí o tom v pátek informoval Český hydrometeorologický ústav.
Reklama

Výstraha platí od pátečních 16:00 do sobotní druhé hodiny ranní, a to pro Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Ústecký kraj.

Z Bavorska se žene bouřka

Vysoký stupeň nebezpečí velmi silných bouřek platí v pátek večer pro Karlovarský a Plzeňský kraj. Směrem k severu postupuje z Bavorska bouřka, ve které se vyskytuje krupobití, s kroupami o velikosti až tří centimetrů. Bouřka zasáhne okresy Domažlice a Tachov a při svém postupu k severu postihne i okresy v Karlovarském kraji. Současně se budou v obou krajích vytvářet další silné bouřky, které mohou být provázené krupobitím, nárazy větru a přívalovým deštěm. Intenzita bouřek bude v průběhu nočních hodin slábnout.

Zdroj: ČHMÚ

„Zvlněná studená fronta začne večer ovlivňovat počasí na západě Čech. Později odpoledne a večer se na západě a jihozápadě Čech začnou při zvětšené oblačnosti tvořit bouřky, ojediněle silné doprovázené kroupami, nárazy větru kolem 70 km/h a přívalovým deštěm,“ uvádí výstraha.

Jako první by měla plískanice zasáhnout Karlovarský a Plzeňský kraj (na Šumavě), směrem k severovýchodu budou postupovat v pozdějších večerních hodinách a jejich intenzita a pravděpodobnost bude klesat. „Přívalový déšť může ojediněle vést k zatopení níže položených míst, sklepů a podobně,“ varují dále meteorologové.

Lidem tradičně doporučují, aby si zajistili okna, dveře, odstranili či upevnili volně položené předměty, jako je zahradní nábytek, slunečníky a podobně a dbali na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí úrazu větrem uvolněnými předměty, pádem ulomených větví a zásahu bleskem.

Reklama
Reklama
Reklama