Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vystěhovaní Romové platili elektřinu, přesto je odstřihli

  19:38aktualizováno  19:38
Početná romská rodina Tulejových, která žije v neobyvatelném domku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, zůstala bez elektřiny. Přitom faktury za energii zaplatila a řádně splácí i půjčku od Vsetína, odkud je úřady pod vedením nynějšího vicepremiéra Jiřího Čunka vystěhovaly.

Nynější předseda lidovců Jiří Čunek nechal loni coby starosta Vsetína vystěhovat tamější tzv. dům hrůzy | foto: Eva Stejskalová / Městský úřad Vsetín

Dům však dodnes není jejich, úřady na něj dokonce vyhlásily demoliční výměr. V domku v Čechách pod Kosířem na Hané nyní žije několik dospělých, malé děti a novorozenec.

Starosta Zdeněk Mader potvrdil, že peníze na zaplacení zhruba dvacetitisícové faktury za elektřinu, které si Romové odkládali bokem, nedávno poslal současnému majiteli domku, zprostředkovateli vsetínské radnice při shánění nového bydlení pro vystěhované Romy.

Přesto elektrárny energii tento týden odstřihly. Město Vsetín a majitel domku dávají od Tulejových ruce pryč. S blížící se zimou zde ovšem bez elektřiny nemohou moc dlouho přežívat.

"My nic nedlužíme a chceme jen normální bydlení. Jsou zde vlhké zdi a v baráku jsou velké praskliny. Co jsme komu udělali," hořce se ptal Roman Tuleja, který s rodinou už rok usiluje o to, aby se mohl vrátit zpět na Vsetínsko.

Přívod energie se neobnoví
Dům v Čechách pod Kosířem koupil pro Tulejovi zprostředkovatel vsetínské radnice Marian Budinský a s Tulejovými podepsal smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Původním majitelům přitom namluvil, že domek chce pro sebe na chalupu.

Budinský potvrdil, že peníze za spotřebovanou elektřinu od starosty Čech pod Kosířem opravdu dostal, přívod energie však obnovit nehodlá. "Nyní je to na nich, měli by si ten barák koupit a řešit si to sami. Nikdo by přece do svého domu nepustil lidi, kteří nemají podepsanou nájemní nebo kupní smlouvu. Mě jejich situace nezajímá, oni tam bydlí bez právního důvodu," prohlásil Budinský.

Právní zástupkyně Tulejových Tamara Vránová z Prostějova to však vyvrací. Jednak existuje podepsaná kupní smlouva, kterou ovšem katastr kvůli formálním nedostatkům odmítl zaregistrovat, jednak i smlouva o smlouvě budoucí obsahuje hned ve druhém odstavci ustanovení, že Tulejovi mohou již rok ode dne podpisu domek užívat.

Vránová je proto rozhodnuta obrátit se na policii, aby celý případ vyšetřila. "Podám trestní oznámení na neznámého pachatele. Za elektřinu zaplaceno mají, proto by mohlo jít buď o zpronevěru těchto peněz nebo o to, že jim někdo brání v řádném užívání obydlí," vysvětlila advokátka.

Tulejovi mají trvalé bydliště stále ve Vsetíně a vše řádně splácejí. I když jsou nyní bez elektřiny, město jim nepomůže. "Zařadili jsme je do pořadníku čekatelů na byt, ale v této chvíli pro ně náhradní bydlení nemáme. Něco jsme jim už nabízeli, je to hodně složité," řekla starostka Vsetína Květoslava Othová.

Další hrozbou je demoliční výměr
Starosta Mader upozorňuje na to, že situace je už opravdu kritická. "Ať jsou to Romové nebo ne, dluhy neměli, ale majitel domku jim obrovsky ublížil. Teď jsou v koncích a nikdo neví, jak dál. Na černo je přece připojit nemůžeme," podivil se.

Do celé věci se opět hodlá vložit i olomoucké hejtmanství. "Samozřejmě se tím budeme zabývat, obrátíme se také na město Vsetín," řekla náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková.

Další hrozba, demoliční výměr na domek, je zatím na čas odvrácena. "Majitel se odvolal, takže nyní rozhodne olomoucký kraj," řekla vedoucí stavebního úřadu v Kostelci na Hané, pod který Čechy pod Kosířem spadají, Karin Kuklová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz