Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výstavu ohrozily temelínské spory

  18:13aktualizováno  18:13
Staré Město - Česko-rakouský spor o temelínskou elektrárnu ovlivňuje i dění v pražské kultuře. Potvrzuje to právě začínající výstava rakouského sochaře Karla Prantla v Domě u Černé Matky Boží. Výstava je jednou z uměleckých událostí podzimu - stovky návštěvníků galerie každý den fascinovaně hladí "meditační kameny" jednoho z nejslavnějších světových sochařů druhé poloviny dvacátého století.

Přípravu rozsáhlé akce však málem zmařil spor o Temelín. "Dlouho hrozilo, že se Prantlova přehlídka vůbec neuskuteční a shánění financí se změnilo v drama," líčí historička umění českého původu Miroslava Hájek žijící v Itálii, která se sochařovým dílem zabývá více než třicet let a pražskou výstavu připravila.

Při výjimečně drahých výstavách potřebuje České muzeum výtvarných umění sponzory. "S přípravami jsme začali před rokem a půl, ale ve chvíli, kdy začala hysterie kolem spuštění Temelína všichni potencionální sponzoři z Čech od akce ustoupili," tvrdí kurátorka Claudine Končinská.

Za výstavu, která potrvá až do ledna, má zodpovědnost kurátor Olaf Hanel. Odmítá sice svalovat problémy jen na Temelín, ale potvrzuje, že Prantlovým sochám nevycházeli vstříc ani státníci. Ti mají obvykle nad podobnými akcemi patronát, který podtrhuje jejich kulturní i politický význam. "I tentokrát jsme požádali o záštitu oba prezidenty, Havla i Klestila, ale ani nám neodpověděli," říká Hanele.

Nakonec se výstava s jednoduchým názvem Kameny může uskutečnit díky financím z Rakouska, podpořil ji úřad spolkového kanceláře a rakouský kulturní institut. To Miroslavu Hájek mrzí: "Umělec, který za totality tolik pomáhal českým kolegům, by si zasloužil vstřícnější přijetí."

Prantl totiž už od roku 1959 soustavně podporoval české a slovenské sochaře, například Jiřího Seiferta, Miroslava Chlupáče či Pavola Bindera. Tito umělci se shodují, že právě Prantlova pravidelná sympozia jim pomáhala dostat se do panoramatu světového sochařství.

Rakouský institut se s nepříliš vstřícným přijetím rakouského umělce v Praze setkává zcela výjimečně. "Například v létě jsme sháněli sponzory pro letní školu, na níž byli i postižení rakouští umělci. Ze šesti oslovených sponzorů nám pět dalo peníze. Prantl je jediný negativní případ," říká pracovnice institutu Iveta Urbanová.

Karl Prantl

Karl Prantl: Kámen k meditaci

Karl Prantl: Pískovec

Karl Prantl: Kastalský mramor

Karl Prantl: Kámen k meditaci

Karl Prantl: Šedý pískovec

Historička umění Miroslava Hájek je šťastná - i přes velké problémy se jí povedlo upořádat výstavu Kamenů nejvýznamnějšího rakouského sochaře Karla Prantla v Domě u Černé Matky Boží. (3. října 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Najdete na iDNES.cz