Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výstaviště v Letňanech Brnu konkurovat nebude

  19:05aktualizováno  19:05
L e t ň a n y - Výstaviště v Letňanech, kde dnes stojí pouze lehké montované haly, by sice mělo časem získat i klasickou kamennou podobu, ale tento výstavní areál bude patrně mnohem menší, než si město ještě před několika lety představovalo. Původní plány vytvořit v Praze obrovské výstaviště, které by mohlo svou rozlohou i významem konkurovat například i výstavišti v Brně se totiž ukázaly jako megalomanské. Za současné ekonomické situace jsou totiž vystavovatelé schopni zaplnit pouze malou část plánované plochy areálu.

"Přehodnocujeme situaci proti projektu, který byl zpracován v roce 1996 a kdy jsme byli velmi optimističtí," přiznal ředitel Pražského veletržního areálu (PVA) Jan Fibiger.
Rozměry plánovaného kamenného výstaviště stanovila radnice hlavního města, která vycházela z toho, že města podobná Praze mají veletržní areály s plochou od jednoho sta do tří set tisíc metrů čtverečních.

Praha proto stanovila, že její nové výstaviště v Letňanech bude mít 110 000 metrů plochy a rezervu pro další možný rozvoj. "Dnes víme, že by nám v perspektivě nejbližších pěti let bohatě stačilo 30 tisíc metrů. Naše strategie je ale jednoznačná - postavit nejdříve první pevnou část areálu, která by unesla asi dvacet akcí ročně. Bude-li zájem vystavovatelů vyšší, můžeme pak zahájit výstavbu další etapy," sdělil Fibiger.

Společnost PVA chce letos investovat do letňanského výstaviště asi dvacet milionů korun. Za tyto peníze chce především zpevnit podlahy ve dvou hlavních výstavních halách, zlepšit sociální zařízení a upravit i část venkovních ploch. Investice do stavby kamenného výstaviště se však budou pohybovat v miliardách korun. Podle původních propočtů měl areál s plochou přes 100 000 metrů stát asi pět miliard korun, ale i v redukované verzi neklesá cena stavby pod miliardu.

"Zahraniční investor by určitě velmi urychlil výstavbu, ale i české firmy jsou schopny natolik vylepšit startovací etapu, aby zde v roce 2005 bylo důstojné evropské výstaviště. Byť jsme si vědomi, že to nebudou mramorové podlahy a klimatizované haly, ale měly by to být haly dobře větrané a podlahy pevné," tvrdí Fibiger.

Radní Igor Němec, který má rozvoj výstavnictví ve městě na starosti však soudí, že kamenné výstaviště musí zaplatit soukromí investoři. Podle něj město již v minulosti několikrát ukázalo, že se chce na rozvoji areálu podílet, ale ne přímo finančně. Město kupříkladu změnilo trasu metra C tak, aby konečná stanice byla přímo před veletržním areálem a investuje i do dopravní infrastruktury v okolí výstaviště.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz