Výstava představuje tradici vánočních betlémů v Čechách

Praha - Tradici stavění betlémů připomíná výstava v Muzeu hlavního města Prahy. Po období adventu si jeho návštěvníci budou moci prohlédnout exponáty z 18. a 19. století i ty, které byly vyrobeny letos. Podle Františka Valeny z pražské pobočky Českého sdružení přátel betlémů je to doklad toho, že tradice stavění, ale i výroby betlémů je stále živá. Vystastavené betlémy jsou vyrobeny z různých materiálů a v různých formách zastupují známé betlémářské oblasti - Třebíčsko, Třešťsko, Ústeckoorlicko a Příbramsko. Expozice je doplněna svatými obrázky a dalšími suvenýry, prodávanými dříve o poutích a předvánočních trzích.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i dřevěné formy na pečení perníků s vánočními motivy, historické vánoční ozdoby a pohlednice a podmalby na skle. "Tradice stavění betlémů a jesliček pochází z roku 1223, kdy v jeskyni poblíž obce Greccio v Itálii postavil svatý František z Assisi na oslavu narození Ježíše Krista jesle a u nich sloužil mši," řekl Valena.

Řád františkánů pak rozšířil tuto tradici po celém křesťanském světě. V českých zemích postavili první betlém jezuité v pražském Klementinu v roce 1560. Betlémy patřily až do 18. století výhradně ke klášterům a kostelům. Po zrušení řady těchto zařízení za vlády Josefa II. začali lidé stavět jesličky i celé betlémy ve svých domácnostech.

"Došlo k paradoxní situaci, kdy zákaz stavění betlémů této tradici nakonec pomohl," vysvětlil Valena. Koncem 18. století přišla doba rozkvětu lidových betlémů.

Muzeum hlavního města Prahy je otevřeno každý den kromě pondělí, každý první čtvrtek v měsíci je vstup zdarma a lidé si mohou výstavu prohlížet až do 20:00. Na Štědrý den a na Silvestra bude zavřeno, ale výstava potrvá ještě do 13. ledna.


 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video