Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyspělé země nebezpečně stárnou

  9:44aktualizováno  9:44
- Úbytek a stárnutí obyvatelstva přinutí vyspělé země světa k přijetí drastických opatření. Budou muset umožňovat masovou imigraci, zvyšovat důchodový věk a snižovat výše důchodů. Uvádí to zpráva OSN o stavu a vývoji světové populace, která naléhavě vyzývá vyspělé země k hlubokému přehodnocení ekonomických a sociálních politik a programů.

Stále se snižující porodnost a prodlužování průměrné délky života naruší ve vyspělých zemích demografickou rovnováhu nejpozději do roku 2050.

Země Evropské unie by k zastavení úbytku obyvatel potřebovaly v následujících 50 letech příliv 47,4 milionů přistěhovalců, z toho jen 17 milionů by potřebovalo Německo.

K udržení dosavadního poměru mezi obyvatelstvem v pracovním věku a důchodci by vyspělé země potřebovaly dokonce 674 milionů imigrantů.

Studie se zabývá osmi průmyslově nejvyvinutějšími zeměmi: Velkou Británií, Francií, Německem, Itálií, Japonskem, Ruskem, Jižní Koreou a Spojenými státy; a dvěma velkými regiony: EU a geografickou Evropou včetně Ruska.

Přestože podle odhadů OSN stoupne počet obyvatel na Zemi v roce 2050 na 8,9 miliardy, populace v Evropě a v Japonsku bude naopak dále ubývat.

Země jako Estonsko, Bulharsko a Itálie tak ztratí čtvrtinu až třetinu obyvatel. Americká populace se naopak bude zvětšovat a bude o 18 miliónů lidí převyšovat počet všech Evropanů.

Jen málo expertů věří, že se porodnost může zvýšit až na 2,1 dítěte na ženu. Úbytek obyvatel je tedy při nedostatečném počtu přistěhovalců nevyhnutelný.

Počet lidí v pracovním věku (15-64 let) se podle studie OSN na rozdíl od důchodců (nad 65 let) propadne ve většině zemí zhruba o polovinu. K udržení stejného množství pracovních sil by tyto státy musely povolat masivní počet přistěhovalců, kteří by společně se svými potomky tvořili 59 až 99 procent obyvatelstva.

Takovýto migrační pohyb je podle autorů studie ale navýsost nepravděpodobný. Upozorňují, že příznivé, ale přechodné demografické podmínky v druhé polovině 20. století umožnily poskytování vysokých důchodů, které společnost nezatěžovaly. S tím je však konec.

Aby se systém udržel bez mas imigrantů, je nutné zvýšit důchodový věk na přibližně 75 let, zvýšit příspěvky pracujících a zaměstnavatelů do důchodového fondu a snížit výši důchodů, tvrdí se ve studii.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Ve Francii se srazil školní autobus s vlakem, čtyři děti zemřely

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Čtyři děti zemřely dnes odpoledne ve školním autobusu, do něhož na jihu Francie narazil vlak. Dalších sedm dětí utrpělo...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...Najdete na iDNES.cz